Nad rzeką montują tajemnicze konstrukcje. To megafony do słuchania przyrody (zdjęcia)

W 25 miejscach nad Bugiem montowane są drewniane tuby. Mają one stanowić atrakcję turystyczną, a także zapewniać schronienie, kiedy wystąpią niekorzystne warunki atmosferyczne.

W miejscowości Orchówek w powiecie włodawskim, w pobliżu trójstyku granic Polski, Białorusi i Ukrainy, ustawiona została znacznej wielkości drewniana tuba. Wchodząc do środka, będzie można usłyszeć dźwięki otoczenia wzmocnione właśnie dzięki kształtowi konstrukcji. Tuba, nazwana megafonem do słuchania przyrody, pozwoli wsłuchać się w szum drzew, śpiew ptaków czy też nawet spadające krople deszczu.

Kolejna tego typu konstrukcja montowana jest właśnie w Różance nad Bugiem. Wraz z tubami ustawiane są kosze na śmieci i tablice informacyjne. Łącznie nad Bugiem zaplanowano ustawienie 25 takich megafonów. Mają się one znaleźć również m.in. w Kodniu, Sławatyczach, Woli Uhruskiej, Kuzawce, Pratulinie, Mielniku czy też Drohiczynie.

Całość powstaje w ramach projektu „Łączy nas Bug – utworzenie dwóch transgranicznych szlaków kajakowych”, którego liderem jest Gmina Drohiczyn. Obejmuje on stworzenie szlaku kajakowego ciągnącego się od Werchobuża na Ukrainie, gdzie Bug ma swoje źródło, przez Białoruś aż niemal do ujścia rzeki, czyli Jeziora Zegrzyńskiego na Mazowszu. Do tego dochodzi infrastruktura turystyczna.

Autorzy projektu postanowili, że stworzone zostaną nie tylko miejsca wypoczynku dla kajakarzy, lecz również nadbużańskich turystów. Jeżeli zaś chodzi o megafony, to pomysł na ich wykonanie podpatrzono w Estonii, gdzie tego typu konstrukcje ustawiane są w lasach i zyskują coraz większą popularność. Stanowią one również ochronę przed deszczem.

(fot. Gmina Włodawa, Gmina Kodeń)

16 komentarzy

  1. To są prototypy polskich katiusz!

  2. To te pisoskie głośniki do rozpędzania czarnych macic i babochłopa tucznika.

  3. Będą nasłuchiwać, co szepcą przemytnicy fajek… 😀

  4. …lub też można nasłuchiwać, czy nie naciąga brygada straży granicznej lub celnej;-)

  5. to jest Miś na skalę naszych możliwości!

  6. Nooo, to ja robiłem….

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!