Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na Roztoczu ma powstać 180 km nowych tras rowerowych. Samorządy planują wydać na ten cel ponad 200 mln zł

Nie ustają działania mające na celu przyciągnięcie turystów na Roztocze. Właśnie powstał nowy projekt nastawiony na rozwój turystyki rowerowej w tej części naszego regionu.

W piątek w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli samorządów, które utworzyły Roztoczański Związek Powiatowo – Gminny. W jego skład wchodzą powiaty: biłgorajski, janowski, kraśnicki, tomaszowski i zamojski a także gminy: Adamów, Chrzanów, Goraj, Frampol, Józefów, Krasnobród, Lubycza Królewska, Radecznica, Susiec, Szastarka, Szczebrzeszyn, miasto Tomaszów Lubelski oraz gminy Tomaszów Lubelski oraz Zwierzyniec. Z uwagi, iż była to pierwsza sesja nowo powołanego związku, wybrano jego władze, jak też zapadły oficjalne deklaracje o nawiązaniu współpracy.

Tu trzeba zaznaczyć, iż wszystkim członkom porozumienia przyświeca jeden cel. Jest to rozwój turystyki rowerowej na Roztoczu. Plan jest taki, aby wykorzystać potencjał, jaki istnieje tej części naszego regionu. Kraina ta słynie bowiem z czystego powietrza, dziewiczej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków. Mało kto wie, że jest to też jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce, zaś stężenie jodu jest tam porównywalne z wybrzeżem. Jak podkreślał obecny podczas wydarzenia wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, ambicją jest to, by Roztocze stało się ulubionym miejscem Polek i Polaków do uprawiania turystyki rowerowej.

Głównym zadaniem Roztoczańskiego Związku Powiatowo – Gminnego ma być wspólna realizacja projektu „Rowerowe Roztocze”. W jego ramach ma powstać sieć nowych dróg dla jednośladów o łącznej długości około 180 km. Program został podzielony na dwa obszary: wiejski i miejski. W przypadku pierwszego, chodzi o ponad 140 km tras rowerowych, drugi zakłada budowę około 35 km ścieżek. Większość, gdyż 85 proc. środków na ten cel, Związek zamierza pozyskać z dofinansowań unijnych. Resztę wyłożą poszczególne samorządy jako wkład własny. Wartość całego projektu wynosi ponad 200 mln zł, ma on być realizowany w najbliższych latach.

To nie jedyna inicjatywa, której celem jest przyciągnięcie turystów na Roztocze. Samorząd województwa intensywnie zaczął inwestować w poprawę zaniedbanych i znajdujących się w fatalnym stanie dróg w tej części naszego regionu. W planie są także inwestycje mające sprawić, aby Roztocze stało się także bazą wypadową do innych okolicznych miejsc, zaś przyjeżdżające tam osoby mogły znaleźć szereg atrakcji. Ma się ono w całym kraju kojarzyć z doskonałym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki.

Niedawno również Roztoczański Park Narodowy przystąpił do tworzenia atrakcji, które pozwolą na wydłużenie sezonu turystycznego, jak też zwiększą atrakcyjność obszaru o mniejszych walorach przyrodniczych, a przyległego do popularnego wśród przyjezdnych Zwierzyńca. Ma to być ścieżka w koronach drzew oraz wieża widokowa. Do tego dochodzi modernizacja i rozbudowa należącego do Parku Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego.

(fot. lublin112)

11 komentarzy

  1. Jedno mówią, drugie robią. Wprowadzenie kurzących melexów wożących leni na popularnej trasie na Floriankę faktycznie promuje rowery. Tworzenie społeczeństwa inwalidów.

  2. Żeby śwagier z zięciem zarobili trasy rowerowe nie mogą być zbyt proste. Trzeba wsadzić jak najwięcej pętli przejść dla pieszych i zakrętów.

  3. z czego 80 mln wyparuje w dziwnych przetargach:D norma

  4. Trasy rowerowe? Po co ? Lepiej baniaka hodować w aucie. Duży bebech to jest to.

  5. Zła decyzja. Czy ktoś konsultował to z mieszkańcami?

  6. Komu to potrzebne? Ci kaskaderzy nie płacą żadnych podatków to z jakiej racji ścieżki? Więcej robią szkody niż pożytku. Rowery na tory.

    • Nawet więcej rowery na lawety A nie utrudniać pieszym życie i jeździć ja bezpanskie zombie z telefonem w łapie

  7. Bańka za 1 km ścieżki rowerowej? Mają rozmach skurczysyny… Naprawdę nie widzicie jak rozkradane są publiczne pieniądze?

  8. Ponad milion za kilomert

  9. Potrzebne jak świni majtki.

Z kraju