690 680 960

Na Lubelszczyźnie ruszyły małe żniwa. Na początek w okolicach Szczebrzeszyna (zdjęcia, wideo)

Pierwsze w tym roku kombajny wyjechały na pola. Roztoczańska gleba sprawia, że zboża dojrzewają tam szybciej, niż w innych częściach naszego regionu.

Na terenie województwa lubelskiego rozpoczęły się już tzw. małe żniwa. Ruszył bowiem zbiór jęczmienia ozimego, który co roku koszony jest na polach jako pierwszy, najczęściej jakieś 3 tygodnie wcześniej niż inne zboża. Wszystko zależy też od gleby, jak też panującej przez ostatnie miesiące aury. Głównie chodzi o ilość opadów i dni słonecznych.

W środę kombajny można było dostrzec w okolicach Szczebrzeszyna. W powiecie lubelskim na pierwsze zbiory trzeba poczekać jeszcze ponad tydzień, jednak np. w rejonie Lubartowa żniwa również rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku dni.

Kiedy rolnicy uporają się ze zbiorem jęczmienia, będą szykować sprzęt do zbioru rzepaku. W tym przypadku dojrzeje on za ok. 2 tygodnie. Natomiast żniwa pełną parą ruszą na przełomie lipca i sierpnia. Jak wyjaśniają rolnicy, w tym roku z powodu panujących upałów i braku opadów plony mogą być sporo niższe, zaś jakość zbóż gorsza.

 

(fot – Dominik Dubaj)

7 komentarzy

 1. Pieczychlebek Garncarz

  Cud, miód, malina.

 2. Tego chleba nam trzeba .Brawo dla naszych rolników

 3. Prawdziwy rolnik

  Niech redaktor przyjedzie do Gminy Łopiennik Górny to dopiero zobaczy małe żniwa pełną parą prawdziwe kombajny, pokosówki. U nas kosi się trawy nasienne w pierwszej kolejności no i jęczmień ozimy również. Zapraszamy na nasze pola.

 4. a gdzie bizony ???

 5. Lokalny przewodnik.

  Niema to jak na ulubionej stronie trafić film gościa co się z nim kłóciłem z 10 lat temu o jakieś bzdety w farming simulator. Nigdy ci tego nie zapomnę xd.

Kursy walut

 • USD 4.5164zł 0.75%
 • GBP 5.4141zł -0.08%
 • EUR 4.6813zł -0.05%
 • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie