Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na Lubelszczyźnie ruszyło przyjmowanie wniosków o usunięcie azbestu. Ważna jest kolejność zgłoszeń

Na terenie naszego regionu ruszyła kolejna akcja usuwania azbestu. Mieszkańcy mogą od dzisiaj składać deklaracje. Termin upływa w przyszłym tygodniu.

W poniedziałek 31 stycznia na terenie województwa lubelskiego rozpoczął się szósty już nabór zgłoszeń na usuwanie azbestu. Mieszkańcy, którzy mają wykonane z niego pokrycia dachów, mogą przystąpić do programu, w którego ramach azbest zostanie zdemontowany, a następnie zabrany z posesji. To samo dotyczy osób, które usunęły azbest we własnym zakresie i składują go na swoich działkach.

Akcja prowadzona będzie w 14 powiatach: biłgorajskim, chełmskim, hrubieszowskim, janowskim, krasnostawskim, kraśnickim, lubelskim, łęczyńskim, opolskim, puławskim, świdnickim, tomaszowskim, włodawskim oraz zamojskim. Wnioski należy składać w urzędach gmin do 8 lutego. Jednak warto pamiętać, iż pod uwagę brana będzie też kolejność zgłoszeń. Odbiór azbestu ma ruszyć wiosną i zakończy się do końca czerwca. Co ważne, jest to już ostatni nabór w ramach realizowanego od 2017 roku projektu.

W programie mogą wziąć udział tylko osoby fizyczne, które nie przystąpiły do innego projektu finansującego koszty demontażu, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest, jak też posiadają prawo do dysponowania nieruchomością, na której znajdują się wyroby azbestowe. Pod adresem, z którego azbest ma być usunięty, nie może być też prowadzona działalność gospodarcza.

(fot. powiat bialski)

13 komentarzy

  1. A finanse na nowe pokrycie to *** da?

  2. blaszka BARDZO podrożała a robole to już nie wiedzą ile brać.

  3. Taaa zostanie z demontowane i zabrane przez odpowiednia firme i koszt 😀 samemu nie mozna, a jak masz gdzies luzem eternit to nik nigdzie Ci go nie przymie ot polityka

    • We wniosku można zgłosić eternit zdeponowany na działce. Jeśli demontaż odbył się po 2004 roku to dodatkowo trzeba oświadczenie podpisać, że zgodnie z przepisami to nastąpiło.

    • A ktoś wie w jaki sposób to będzie zutylizowane?

      • Podpis elektroniczny

        Do starego wyrobiska , ustawiane foliowane i zasypywane. Ot taka ekologia aby się nie unosiło w powietrzu. Za 30 lat stwierdzą że przechodzi do wód gruntowych .

  4. Najlepsze jest to że pijemy wodę z rur azbestowych , tysiące km jest takich w całej Polsce ale o tym się nie mówi ….wsumie to i te rury i ten eternit z azbestem w takiej postaci nikomu ani niczemu nie szkodzi ale lobby działa …..

  5. Czy w nowej perspektywie budzetowej tj 2021-2027 taki program rowniez bedzie finansowany?
    Jeszcze duzo azbestu mamy na dachach.

  6. Azbest na dachach jest wogóle nie szkodliwy ale ciemnotę trzeba ludziom wciskać żeby kupowali blachę.

  7. Najlepsze i najtrwalsze i najtańsze jest pokrycie dachowe którym jest eternit z azbestu dam prosty przykład z blachy tak dudni w czasie deszczu a eternit nie dość że solidnie dociążony spełnia rolę jako droga dachówka a jest to po prostu to samo tylko za 5%sumy ceny co dachówka znam gościa co miał eternit na dachu ponad 40lat i przez ostatnie lata ok 8lat wymienil na blachodachowke i dwa razy juz mu zerwała wichura sposób dociążenia jest inny nie papierek z blachy teraz wymienił na dachówkę i na razie jest okej ale mówi że nie zastanawiał by się ani chwilę jak by wrócił do sprzedaży eternit nie dość że tani to i solidny

  8. Na samym początku gdy ruszył program usuwania eternitu poleciałem na to jak szczerbaty na suchary. Eternit oddałem i kupiłem blachę. Na chwilę obecną blacha jest zardzewiała i ma już dziury. ODDAJCIE MI MÓJ ETERNIT!

Z kraju