Na drogach będzie bezpieczniej: Piesi tylko w kamizelkach

W piątek wieczorem posłowie uchwalili nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Dzięki niej wejdą w życie nowe przepisy regulujące bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Dzięki nowym przepisom każdy z pieszych poruszających się drogami, gdzie odbywa się ruch pojazdów mechanicznych będzie miał obowiązek noszenia kamizelki bądź też elementów odblaskowych, które będą widoczne dla kierowców samochodów. Ma to znacząco zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, których duża ilość ginie bądź zostaje rannych w wypadkach drogowych, do których dochodzi z powodu tego, że ubrani w ciemne stroje piesi są niewidoczni dla kierowców.

Przepis będzie dotyczył tylko dróg poza terenem zabudowanym, przy których nie ma chodnika. Ustawodawca nie określił jednak żadnych kar za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Nie oznacza to jednak, że osoby które nie będą nosiły odblaskowych elementów pozostaną bezkarni. – Nawet jak nie będzie ustalona kara za nieprzestrzeganie tych przepisów, to w wyjątkowych sytuacjach będziemy mogli ukarać taką osobę mandatem karnym, gdyż mamy możliwość nałożenia mandatu ogólnie za niestosowanie się do obowiązujących przepisów. Wtedy możemy albo pouczyć, bądź też nałożyć mandat nawet w kwocie kilku tysięcy złotych- tłumaczą nam funkcjonariusze drogówki.

– Z pewnością bardziej rygorystycznie będziemy przyglądać się pieszym tam gdzie jest duży ruch pojazdów, gdyż to właśnie na takich drogach zdarza się najwięcej wypadków z udziałem pieszych. Gorzej będzie na wsiach gdzie wieczorami i w nocy ruch praktycznie całkowicie zanika, choć nie oznacza to tego, że nie będziemy interweniować widząc pieszego, który pojawia się nagle przed maską samochodu, gdyż z powodu ciemnego ubrania wcześniej był niewidoczny dla kierującego- dodają policjanci.

Jak ustalił ustawodawca, w nowych przepisach specjalnie pominięto zapis o karach dla pieszych, którzy nie będą się stosowali do obowiązku noszenia odblasków, gdyż głównie chodzi o prewencję i uświadomienie społeczeństwu o niebezpieczeństwach wynikających z tego, że są niewidoczni dla kierowców. Jednak jak pokazuje życie, gdy nie będzie żadnej odpowiedzialności, to taki przepis automatycznie stanie się „martwy” i nikt nie będzie się do niego stosował.

Teraz ustawa trafi do Senatu, i jeżeli nie będzie do niej uwag, trafi do podpisu na biurko Prezydenta. Po podpisaniu zostanie przekazana do publikacji w Dzienniku Ustaw, i od razu kiedy się w nim pojawi zacznie obowiązywać.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach