690 680 960

Mistrzowie freedivingu zmierzą się w Aqua Lublin

W najbliższy piątek i sobotę (27-28 maja) w Lublinie spotkają się mistrzynie i mistrzowie, rekordzistki i rekordziści świata z 9 krajów na XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu. Tegoroczną areną zmagań o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu będzie Aqua Lublin.

Freediving to inaczej nurkowanie swobodne. Sport ten znany jest szerokiej publiczność z kultowego filmu Luca Bessona „Wielki Błękit”. Coraz więcej osób w Polsce kojarzy freediving dzięki sukcesom Polskich sportowców.

– W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie freedivingiem w Polsce – mówi Radosław Gaca, prezes Stowarzyszenia „Freediving Poland”, najstarszej w naszym kraju organizacji zrzeszającej osoby nurkujące na wstrzymanym oddechu. – Freediving to bardzo widowiskowy sport, a przyciągają do niego również międzynarodowe sukcesy naszych rodaków, z Mateuszem Maliną na czele.

Obok Mateusza Maliny w zawodach wezmą udział członkowie kadry narodowej na Basenowe Mistrzostwa Świata, które odbędą się w końcu czerwca br, będą to m.in. Magdalena Solich – brązowa medalistka mistrzostw świata w konkurencji dynamika bez płetw, aktualna rekordzistka Polski w dwóch z trzeba basenowych dyscyplinach freedivingu, Julia Kozerska, aktualna Mistrzyni Polski, Krzysztof Dąbrowski, aktualny Wicemistrz Polski Do Lublina zawitają również czołowe zawodniczki i zawodnicy zagraniczni.

– Niemcy, Fin, Ukraińcy, niezwykle silna grupa Czechów na czele z Mistrzynią Świata CMAS w statycznym wstrzymaniu oddechu, fenomenalną Gabrielą Grezlovą – wylicza Tomasz Nitka, wiceprezes Stowarzyszenia – Ile wynosi jej rekord? 8 minut i 33 sekundy! To zaledwie 9 sekund mniej niż ponad 6-letni rekord Polski Roberta Cetlera – wylicza Nitka. – Do Lublina przyjedzie też aktualna Mistrzyni Świata w dynamice bez płetw oraz brązowa medalistka w statycznym wstrzymaniu oddechu, Brytyjka Alice Hickson.

Basenowe zmagania freediverów dzielone są na 3 konkurencje: statyczne wstrzymanie oddechu STA, dynamikę w płetwach DYN oraz dynamikę bez płetw DNF. Dynamika w płetwach (DYN) to najszybsza basenowa dyscyplina, większość zawodników startowała będzie w monopłetwach, podwodnymi ruchami przypominając mityczne syreny. Statyczne wstrzymanie oddechu wymaga ogromnej siły woli i determinacji. Nurka od powierzchni dzieli zaledwie kilka centymetrów, w każdej chwili może wynurzyć się i zakończyć próbę, a jednak ogromna determinacja i setki godzin spędzonych na treningach sprawiają, że najlepsi zawodnicy wstrzymują w tej konkurencji oddech na długie minuty.

Podczas prób w dynamice bez płetw zawodnicy pokonują podwodny dystans używając jedynie siły rąk i nóg. Opanowane do perfekcji ruchy zorientowane na maksymalną efektywność pozwalają na pokonywanie dystansu blisko 7 basenów 25-metrowych (kobiety) oraz ponad 11 basenów (mężczyźni – aktualny rekord świata w tej dyscyplinie należy do Polaka Mateusza Maliny i wynosi 226 m).

Program:

piątek 27.05.2016 r. (możliwość kibicowania przy nautiliusach oraz z trybun)

15:45 oficjalne otwarcie zawodów
16:45 – 19:00 konkurencja dynamika w płetwach


sobota 28.05.2016 r. (możliwość kibicowania z trybun)

9:45 – 12:45 konkurencja statyczne wstrzymanie oddechu
13:45 – 15:45 konkurencja dynamika bez płetw
16:30 – oficjalne zakończenie zawodów

2016-05-26 14:45:20
(fot. MOSiR)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie