Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: „Do Polski nie wpływa zboże z Ukrainy” (zdjęcia)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przebywał na przejściu granicznym w Dorohusku, gdzie zapoznał się z funkcjonowaniem zakazu importu zboża do Polski. Minister przekazał, że do Polski nie wpływa obecnie zboże z Ukrainy.

Unijny zakaz

Wczoraj weszły w życie decyzje Komisji Europejskiej o przedłużeniu zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziarna słonecznika do tzw. krajów przyfrontowych.

– Od północy obowiązuje zakaz importu do Polski czterech produktów wymienionych w decyzji KE. Obejmuje on również produkty zakontraktowane przed 2 maja 2023 r. – poinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa powiedział również, że od 2 maja do 5 czerwca 2023 r. do naszego kraju wpłynęło tylko około 25 tys. ton zbóż.

Kontrola tranzytu

Towarzyszący ministrowi podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny potwierdził, że każdy tranzyt produktów wymienionych w rozporządzeniu jest ściśle kontrolowany i prowadzony pod nadzorem elektronicznym oraz w ramach systemu SENT.

– Transporty, które nie zostały odprawione przed minioną północą, zostaną zawrócone na stronę ukraińską – dodał wiceminister.

Kontrole weterynaryjne

Zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował o kontrolach prowadzonych przez inspekcję.

– Prowadzone są badania laboratoryjne sprowadzanego z Ukrainy mięsa drobiowego, natomiast od północy nie ma już kontroli pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziarna słonecznika ze względu na obowiązujący unijny zakaz ich wprowadzania na polski rynek – powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Polska wolna od choroby Aujeszkiego

Krzysztof Jażdżewski poinformował ponadto o decyzji uznania Polski jako kraju wolnego od choroby Aujeszkiego.

– To bardzo ważna informacja dla hodowców trzody chlewnej – po 15 latach zwalczania tej choroby w Polsce będziemy mogli wywozić nasze polskie świnie, zarówno do chowu jak i hodowli, praktycznie do wszystkich krajów Unii Europejskiej – poinformował zastępca GLW Krzysztof Jażdżewski.

Pomoc rolnikom

Minister Robert Telus przypomniał również o ostatnich decyzjach Komisji Europejskiej oraz o warunkach i zasadach pomocy w postaci dopłat do zbóż, nawozów i paliwa rolniczego.

– Mamy także zgodę na przedłużenie do końca tego roku pomocy dla gospodarstw zajmujących się trzoda chlewną na obszarach zapowietrzonych. Jest to pomoc w wysokości do 6 tysięcy złotych miesięcznie do 200 sztuk – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował, że na pierwszą transzę pomocy zbożowej za sprzedaż od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia br. wpłynęło do ARiMR 47 tysięcy wniosków na pszenicę i kukurydzę oraz 8 tysięcy wniosków na pozostałe zboża.

– Od poniedziałku będzie można składać wnioski o dopłaty w ramach kolejnej transzy sprzedaży od 15 kwietnia – poinformował minister Robert Telus.

– Natomiast przez pierwsze dwa dni naboru na wsparcie budowy silosów złożonych zostało 2,5 tys. wniosków na kwotę 108 mln złotych. To świadczy najlepiej jak ten program był oczekiwany i potrzebny – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Fake newsy

– Nie jest prawdą, że wyeksportowano tylko 800 tys. ton zboża. Przez ostatnie trzy miesiące wyeksportowano z Polski 3,3 mln ton zbóż i to jest dobra wiadomość – dodał minister Robert Telus.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: „Do Polski nie wpływa zboże z Ukrainy” (zdjęcia)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: „Do Polski nie wpływa zboże z Ukrainy” (zdjęcia)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: „Do Polski nie wpływa zboże z Ukrainy” (zdjęcia)

(fot. MRiRW)

24 komentarze

 1. Jak minister pisuarowy tak mówi to mu wierzta ,bo glosowalista na nich

 2. A wypływa tak jak obiecali?

 3. Kierowca bombowca

  Nie wpływa, tylko wjeżdża… Taka drobna różnica.

  • PO zamykało kopalnie a my wygaszany. Podatki już nie wzrosną, tylko się pojawią daniny społeczne.

 4. Panie Telus, ciężką ma pan pracę.

 5. Wpiszcie w YT „Minister mówił, że nie będzie rozładunku w Polsce, 40 km dalej trwał rozładunek”.

 6. Na na pewno nie wpłynęło bo pewnie byłoby to trudne rzekami a tym bardziej morzem ale ostatnio przyznał, że cały czas wjeżdża 😀

 7. Pewnie ,że nie wpływa bo wjeżdża pociągami. Kretyn.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112