Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego odetchną od ciężarówek. W poniedziałek obwodnica zostanie oddana kierowcom (zdjęcia)

Za kilka dni usunięte zostaną bariery i kierowcy poruszający się przez Tomaszów Lubelski, będą mogli ominąć miasto. Jest decyzja o otwarciu obwodnicy.

W najbliższy poniedziałek, 29 listopada, około godziny 12 udostępniona kierowcom zostanie obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Oznacza to, że mieszkańcy tego miasta po latach oczekiwań, odetchną od poruszających się całą dobę ciężarówek. Obecnie cały ruch odbywa się przez centrum Tomaszowa Lubelskiego, co stwarza zagrożenie dla mieszkańców, lecz również znacznie wydłuża czas przejazdu.

Zgodnie z danymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie każdej doby przez Tomaszów Lubelski przejeżdża blisko 20 tys. samochodów osobowych i ciężarowych, z czego prawie połowa to ruch tranzytowy. Natężenie ruchu pojazdów coraz bardziej niszczy infrastrukturę miasta oraz zabudowę objętą nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Nowa droga ma długość 9,6 km i powstała po wschodniej stronie miasta. W jej przebiegu zbudowano dwa węzły. Pierwszy, Tomaszów Północ, znajduje się na przecięciu z drogą wojewódzką nr 850, drugi, Tomaszów Południe, na włączeniu do przebiegu z drogą krajową nr 17. Z kolei nad doliną rzeki Sołokiji trasa biegnie niemal 300-metrowej długości estakadą. Powstały również nowe drogi dojazdowe o łącznej długości 13,8 km, którymi będzie się odbywał ruch lokalny.

Trasa budowana była od końca 2018 roku, kiedy to ruszyły pierwsze prace. Początkowo trasa miała być jednojezdniowa, jednak wraz z decyzją o budowie drogi ekspresowej S17 do granicy kraju postanowiono o dobudowaniu drugiej jezdni. Obecnie prowadzone są prace związane z realizacją tej inwestycji. To też sprawiło, że opóźniło się otwarcie trasy.

Jak zapewniają drogowcy, prace przy budowie drugiej jezdni nie powinny mieć wpływu na płynność ruchu na wybudowanej pierwszej nitce. Obwodnica w pełnym już wymiarze ma być gotowa w ostatnim kwartale przyszłego roku.

(fot. GDDKiA)

9 komentarzy

 1. Dlaczego nie wybudowano 2 pasow na calej dlugosci!!!!!

 2. Po pierwszych zdjęciach myślałem, że to nowy tor F1 w Polsce 😉

 3. Słuchaczka radia co ma wieprzową twarz

  W poniedziałek obwodnica zostanie oddana kierowcom – byle nie za rano bo „cołaskabiorca” z miotełką nie dośpi…
  żeby tylko mu nie podmieniono prawdziwej wody święconej, na chińską podróbę…

 4. bo to lubelska GDDKiA zamawiała dziady jakich nie ma w całej PL

 5. Lokalni przedsiębiorcy odetchną od dotychczasowych dochodów.

  • O jakich dochodach mówisz? Kierowcy TIRów raczej nie zatrzymują się i nie wydają tu pieniędzy.

 6. Ciężarówki odpoczną od mieszkańców Tomaszowa kto przejeżdżał przez Tomaszów ten wie o co chodzi. rejestrację LTM (czytaj Ludzie Tamujący Miasto) zobowiązują, to nie tiry blokują Tomaszów a sami mieszkańcy nie umiejący jeździć płynnie. jakoś w Bełżcu nie płaczą że im tiry blokują drogę a to dwie wioski dalej

 7. Nie było kasy, dopiero ostatnio pojawiła się kasa na drugą jezdnię, jak już budowali pierwszą. Dobrze, że przewidzieli i zrobili już docelowo węzły dostosowane do 2 nitek