Mateusz Morawiecki: Musimy wprowadzić kolejne ograniczenia, dotyczą one przemieszczania się każdego z nas (wideo)

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaapelował o szczególną ochronę osób najstarszych. Premier po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformował o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń.

– Za nami kolejny tydzień ograniczeń w życiu zawodowym i prywatnym, dla wielu bardzo ciężki tydzień. Bardzo dziękuję tym, którzy umożliwiają nam dostęp do niezbędnych artykułów, tym, którzy opiekują się nami, służbie zdrowia, straży granicznej i innym służbom – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ten wzrost zachorowań jest znaczący, jest widoczny. To bardzo nas boli i niepokoi dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą efekt kolejnych zakażeń koronawirusem w Polsce, zaznaczył premier.

– Ten mniejszy przyrost zachorowań, który mamy dziś – nie może nas usypiać. Mamy bardzo dobre współczynniki i przestrzegamy wszystkich norm, reguł i regulacji, które do tej pory wdrożyliśmy. Dziękuję też wolontariuszom pomagającym grupie największego ryzyka. Dzisiaj chcemy przedstawić nowe ograniczenia, które są niezbędne by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Siła gospodarcza państw to za mało. Musi być dobra organizacja i społeczne zrozumienie zasad, by zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa – powiedział Mateusz Morawiecki.

Na terenie kraju zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Dotyczy to m.in. środków komunikacji miejskiej. Wprowadzone zostaną ograniczenia w poruszaniu się i zgromadzeń. Tutaj ograniczenie będą obowiązywały do 2 osób. Te ograniczenia są niezbędne zaznaczył premier i będą obowiązywały dziś do 11 kwietnia.

– Proszę wszystkich, zwłaszcza wszystkie osoby starsze, o stosowanie się do ograniczeń. Chrońmy te osoby, zachowujmy dystans. Naszym mamom, babciom, ojcom, dziadkom, jesteśmy winni szczególną troskę i w trosce również o nich wprowadzamy te ograniczenia – zaapelował premier.

Jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, jeżeli nie ograniczymy kontaktów do maksimum nie uratujemy ludzkich żyć. Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, poza wyjątkowymi sytuacjami. Minister zaznaczył, że musimy ograniczyć wyjścia z domu do zera.

– Bardzo proszę zostańmy w domu – zaapelował Łukasz Szumowski.

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Musimy zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

(fot. KPRM)

61 komentarzy

 1. to sobie nie pojadę na działkę swoim samochodem ze swojego mieszkania? chyba żarty….
  wiosna, przyroda nie poczeka, są pewne prace, które muszą być wykonane w odpowiednim czasie
  poza tym – jakie ja stworzę zagrożenie, jadąc samochodem na działkę?
  u nas jak zwykle – ze skrajności w skrajność

  • Nie umiesz czytać z zrozumieniem??

  • możesz jechać na działkę.Lepiej się dostosujmy,bo będzie jak we Włoszech czy Hiszpanii.W innych krajach wprowadzono stan wojenny,zakaz wychodzenia bez masek czy przepustki.U nas jeszcze nie ma takich nakazów

 2. uwazam za niezbedne spacer do liroja po kilo gwozdzi

 3. No to się zaczęło na dobre.Teraz tylko prosimy o podanie ile tysięcy jest zarażonych czy brak testów?

  • Słuchałeś chociaż tego co mówili czy musisz wyrobić dzienny limit pisania głupot. Posłucha, obejrzyj, była tam odpowiedź na twoje pytanie.

   • Tak ITD,słuchałem,wierzysz w statystyki?Pewnie jesteś osobą co wierzy,że wygra w totka lub pomoc w „szpitalu dusz”.Jako obywatel prosiłbym o konkretne informacje od rządzących,a nie jakieś o np.wyborach.Raz i konkretnie,a nie lanie wody.Wszyscy chyba oczekujemy czegoś innego.Rozumiem,że Ty słuchasz i oglądasz,a ja mam np.kontakt ze służbą zdrowia i burdel jest niesamowity,a będzie gorzej.

    • Jak masz coś wspólnego ze służbą zdrowia, to wiesz, że w epidemii kluczem jest przerwanie łańcucha zakażeń. Bardzo dużo ludzi wraca z zagranicy. Ideą jest zapobieganie, bo potem jest za późno. Kraje, które ograniczyły wszystko odpowiednio wcześniej, wyszły na tym na dobre. W Polsce nie wystarczy widać akcja zostań w domu, potrzeba zakazów.

    • A ty pewnie jesteś osobą, co wszędzie węszy spisek i teorie spiskowe. Szkoda czasu na takich ludzi.

     • Bez urazy ITD,cały świat z wirusem i bez lekarstwa.Przeważające zgony to osoby(ludzie) z chorobami i starsze.Odpowiedz sobie.Samo się tak wykreowało na wiruska roku.A Tomaszu jak chcesz to zatrzymać?Wirus tu jest.Jaki pomysł?Przerwanie łańcucha to tylko spowolnienie i z jednej strony dużo,ale z drugiej co dalej.I chyba wszyscy czekamy na to co dalej.Taka prawda.

 4. sprowadzajmy więcej pasztetów z zagranicy to zachorowania będą mniejsze,a my siedźmy w domach do Bożego Narodzenia 2030

 5. ZAMKNIJCIE MARKETY BUDOWLANE!!! TAM JEST TRAGEDIA

  • Nie wiadomo czemu te bricomany są pootwierane po 100 osób łazi i zagląda czemu nikt z tym porządku nie zrobi narażają pracowników i samych siebie Ci robiący zakupy i dyrekcja co na to pozwala

   • A WSK Świdnik dalej się bawi w produkcję nielotów...

    To niech mi ktoś wytłumaczy… nie można z chałupy sie ruszać bez pretekstu to dlaczego w np WSK ŚWIDNIK nadal pracują… Włoska firma… 3000 niewolników i cały czas robią pomimo że *** zarażają wirusem ludzi na całym świecie… komedia… w dodatku wierzcie mi… jak ktoś w tym kouchozie złapie wirusa to i tak *** razem z tymi *** p… z HR go wyrzucą… zatuszują… zakopią… czy w tych czasach jakieś nieloty są tak ważne żeby ryzykować zdrowie Hamburga i wszystkich okolicznych wichur??? Tam bez wirusa warunki pracy są straszne a co mówić teraz… Panie Jakson weź sie Pan za robotę i zrób porządek z tym włoskim kouchozem! I wszystkich *** i *** do czasu wynalezienie szczepionki odesłać po za granice RP!

  • Skąd to wiesz?

 6. A co z osobą u które muszą pracować? One też mają pozostać w domu? W jaki sposób mają zarobić na chleb, opłaty itp? Nie ma taką pracę która może wykonywać zdalnie.

  • Czytać też cię nie nauczyli? Boże !

  • możesz iść do pracy,sklepu.Nikt nie powiedział,że do pracy nie wolno

   • Ale jak pracować np w budowlance czy innych zawodach gdzie nie można pracować zdalnie, skoro wprowadzono ograniczenie do 2 osób?

    • W budowlance też potrzebują mądrych pracowników a nie „głąbów”.
     Weź się zatem lepiej za naukę bo to nie ferie.
     Nauczą cię przy okazji czytać ze zrozumieniem.
     I pamiętaj – „głąba” nie zatrudnią nawet w budowlance 🙂

     • A pracuj sobie jak robol skoro się uczyć nie chciałeś, twoja sprawa, mi lepiej pracować zdalnie w ciepłym domu.
      Żeby zostać wróżbitą trzeba mieć predyspozycje, niestety niewielu je posiada, reszta to oszuści i kłamcy 🙂

    • Czy ty idioto potrafisz cokolwiek przeczytać ze zrozumieniem?
     Małpa klepiąc w klawiaturę potrafiłaby napisać coś bardziej sensownego.

 7. W naszym kraju nie ma służby zdrowia od 1999 roku. Mamy sytem ochrony zdrowia, ewentualnie po prostu ochronę zdrowia. Niby premier a jakiś niedoinformowany..

 8. Ograniczyć wyjścia jak Najbardziej nie łazić po sklepach czy wyjazdy na wycieczki to sobie odpuścić i siedzieć w domu!!. Ale taki rolnik jak ma siedzieć w domu musimy się zwierzętami zająć praca w polu się zaczyna często od rana do wieczora trzeba spędzić na dworze bo nikt tego za mnie nie zrobi

  • oglądaj konferencje ministrów to będziesz wiedział.O rolnikach mówili,że nawet ci w kwarantannie mogą pracaować w swoim gospodarstwie.Nie chodzi o to,żeby zamknąć się w 4 ścianach

   • A jak teraz zaczynają się prace polowe to też rolnik ma siedzieć w domu czy jak to ma być ????

 9. PISiorom we łbach się już pomieszało

  Ja PISiorom podziękuję sowicie przy urnie 10 maja, bandyty, niech zwolni mnie również z obowiązku świadczenia pracy, a nie muszę zapie…. codziennie rano do pracy gdzie przebywa setki osób( i to z dopłatą Państwa na 100% stawki)

 10. Ale z was tempaki czytać ze zrozumieniem

  • „tempaki” powiadasz. Powiem tak: ponad wszelką wątpliwość „tempakiem” nie jesteś.

 11. Teraz każdy będzie szukał sobie wymówki że on musi itp. Boże co za naród 🙁 Zostań w domu na 2 m-c a będziesz żył jeden z drugim!!! Ci którzy nie chcą żyć niech się zbierają w grupy i razem siedzą np na łące daleko od cywilizacji!!!

 12. Moim zdaniem część ludzi ignoruje dotychczasowe ograniczenia tak jak przebywanie w parku mimo zakazu gromadzenie się na mieście w więcej niż dwie osoby przykład pobiegłem do sklepu po słodzik dla taty bo ma cukrzycę a przed sklepem było pięcioro młodych ludzi i rozmawiali sobie tak jakby nigdy nic, ominąłem ich szerokim łukiem kupiłem to co mi potrzeba i do domu.Także ci rodacy którzy wracają z zagranicy do Polski kpią sobie z epidemii i wychodzą z domów także to trzeba ograniczyć i zakaz przebywania w sklepach w więcej niż 10 osób bo to co się dzieje w sklepach to przechodzi ludzkie pojęcie,w urzędach są liczne zgromadzenia bo ludzie załatwiają swoje potrzeby ,oczywiście ludzie stoją na dworze i są wpuszczani pojedynczo do środka ale co z tego jak stoi 11 osób koło siebie i czeka na swoją kolej zamiast rozproszyć ludzi by nie stali obok siebie aby ograniczyć zarażanie się wzajemne do minimum,czy przed aptekami kolejki są bardzo długie bo ludzie wykupują leki im potrzebne to też powinno być zmienione,no i zakaz licznych zgromadzeń na dworze jak widziałem ludzie sobie spacerują jakby to był normalny dzień ok rozumiem jedna osoba maksymalnie dwie ale nie pięć czy więcej osób.Także stąd te zmiany i klarowne ograniczenia bo jak dotąd było to nagminnie ignorowane.

 13. A ludzi i tak będzie mnóstwo bo mają wolne w pracy i jeżdżą wymieniać opony i inne pierdoły. Nie rozumiem takiego zachowania.

 14. Panie Donald … Obudziliśmy się … Po waszych rządach PO&PSL …
  OSIEM LAT OSIEM8 … kur !!! lat ! … Dziękujemy 😂 … Daj pan panie Donaldzie rządzić w spokoju RZĄDZĄCYM … 👍 Robią dobrą robotę 👍
  …. 🐦🐈 …. Ps …. Żeś się pan uaktywnił na tej kwarantannie tak jak pan Wałęsa …. Jak to Polacy mówią … Zabrać wam laptopy 😂 …. 🐦🐈

  Czym się różni ambitny Polak od ambitnego Amerykanina ??? Ambitny Amerykanin zostaje pucybutem żeby zarobić na studia, zostaje milionerem i na koniec żywota kandyduje na urząd senatora aby zakończyć jako szanowany obywatel. A ambitny Polak ??? idzie na studia – na historię, zakłada partię polityczną, zostaje premierem ” tego kraju” żeby skończyć jako niemiecki pucybut !!!

  • Ci nie wyszły te wypociny

  • @miet jesteś dowodem że koronawirus rzuca się nie tylko na płuca.

  • Trzymamy za słowo Pana Premiera, do świat ma nie być wirusa w Polsce tak jak zapowiedział.
   NIECH WSZYSCY ZAPAMIĘTAJĄ TE SŁOWA, KTÓRE DZISIAJ PADŁY NA KONFERENCJI, NIE ZALEŻNIE OD POGLĄDÓW POLITYCZNYCH!!!

 15. Przecież to już za późno. Wirus i tak weźmie co swoje wiec nic nie pomoże. Siedzenie w domu tym bardziej. Za chwile ludziom skończą się pieniądze, upadną firmy i wtedy ludzie zaczną umierać z głodu lub zwyczajnie się zabijać – wiec proponuje już odpuścić i wrócić do normalności.

 16. kolonia z dykty

  Granice zostały zamknięte jak już wirus pojawił się w Polsce. To żadna prewencja. Wirus nie miał w Polsce ogniska zapalnego. Ono było w Wuhan, jedynie osoby zarażone mogły wirusa dostarczyć do Polski. Gdyby granice zamknięto wcześniej w Polsce tak samo jak na Tajwanie nie byłoby epidemii. Za to odpowiedzialny jest rząd! Mimo podjętych działań były one spóźnione. Polska nie wyciągnęła lekcji z epidemii SARS, MERS, Eboli, Zika i innych.
  Teraz premier się przyznaje, że to co było czynione i to co nie było czynione od grudnia 2019 było całkowicie bezproduktywne, co było oczywiste od samego początku. Kwarantanna, która nie jest kwarantanną niczego nie zabezpieczy. Maksymalne zakazy wprowadza się na początku, a potem je luzuje – a nie odwrotnie.
  Teraz wszędzie nakazy, zakazy i kary, a elementarnych srodkow bezpieczenstwa BRAK! –
  Gdzie są MASECZKI?
  Gdzie są płyny do DEZYNFEKCJI?
  Gdzie są TESTY?
  Gdzie są FARTUCHY?
  Dlaczego BLOKUJECIE import pomoc z Chin?

  Jak zwykle, wszystko za pozno, wszystko ad hoc. Jak w typowej kolonii zydoglobalistow.

  • A może to chodzi o to żeby już nie zluzować?

   • Po dzisiejszych słowach premiera o „nowej normalności” chyba nikt nie ma już wątpliwości.

  • co do płynu to ja wczoraj kupiłem na stacji.Są dostawy,ale momentalnie schodzi.Możesz sobie ewentualnie zrobić sam -spiryt+woda,3-1.Maseczki są u nas w aptece na LSM jak potrzebujesz

 17. A do lekarza można bo nic premier nie wspominał ?

  • Ty to dawno jednak z domu nie wychodziłeś. Wizyty lekarskie od początku epidemii są odwołane.

 18. A co zrobić jak dojeżdżamy codziennie moim autem do pracy 30km..w 3 osoby?? Będzie mandat?

 19. Kara grzywny za bezpodstawne opuszczenie miejsca zamieszkania 5 tys złotych, chyba ktoś tu na łeb upadł. Doskonale wiedzą, że znajdą się tacy którym wlepią te kary, z tego może chociaż trochę podratują budżet państwa w dobie kryzysu, ale chwila moment, przecież skąd ludzie będą mieli kase żeby zapłacić za własną głupotę, skoro jest kryzys… Czy oni są naprawdę tak naiwni, że sami wierzą we własne kłamstwa?

 20. Lekarz profesor

  Ciekawe czy będą tak świrować co roku? Bo nawet jeśli za miesiąc albo dwa epidemia przygasnie to w następnym sezonie jesienno -zimowym ludzie znowu będą chorować. Wirus wśrod ludzi jest jak zdjęcie w internecie. Jeśli raz się pojawi zostanie tam na zawsze.

  • Pinokio zapewnia, że do świąt wielkanocnych, czyli do 12 maja, wirus ustąpi. Zobaczymy czy i tym razem kłamie naród w żywe oczy, bo nos coraz większy rośnie.

 21. Fryzjer_z_pasji

  A co z fryzjerami? Klientów o dziwo nie brakuje,boję się iść do pracy, a nie chce brać kolejnego urlopu, co robić?

 22. Wprowadzić godzinę policyjną! Będzie spokój że szwędaczami.

  • Jestem za, ale tylko jeżeli zniosą zakaz pędzenia bimbru, na użytek osobisty oczywiście do walki z wirusem.

 23. Na spacer do lasu nie wolno, ale do pracy gdzie dziennie przewija się kilkadziesiąt osób to mogę iść?

 24. kiedy zakaz płacenia podatków?czekam z utęsknieniem,i zakaz oglądania propagandy sukcesu w tvpis

 25. Czy mogę jechac samochodem do narzeczonej?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8359zł 1.04%
  • GBP 4.9195zł 0.89%
  • EUR 4.5055zł 0.57%
  • CHF 4.1902zł 0.82%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki