690 680 960

Mateusz Morawiecki: Musimy wprowadzić kolejne ograniczenia, dotyczą one przemieszczania się każdego z nas (wideo)

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaapelował o szczególną ochronę osób najstarszych. Premier po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformował o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń.

– Za nami kolejny tydzień ograniczeń w życiu zawodowym i prywatnym, dla wielu bardzo ciężki tydzień. Bardzo dziękuję tym, którzy umożliwiają nam dostęp do niezbędnych artykułów, tym, którzy opiekują się nami, służbie zdrowia, straży granicznej i innym służbom – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ten wzrost zachorowań jest znaczący, jest widoczny. To bardzo nas boli i niepokoi dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą efekt kolejnych zakażeń koronawirusem w Polsce, zaznaczył premier.

– Ten mniejszy przyrost zachorowań, który mamy dziś – nie może nas usypiać. Mamy bardzo dobre współczynniki i przestrzegamy wszystkich norm, reguł i regulacji, które do tej pory wdrożyliśmy. Dziękuję też wolontariuszom pomagającym grupie największego ryzyka. Dzisiaj chcemy przedstawić nowe ograniczenia, które są niezbędne by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Siła gospodarcza państw to za mało. Musi być dobra organizacja i społeczne zrozumienie zasad, by zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa – powiedział Mateusz Morawiecki.

Na terenie kraju zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Dotyczy to m.in. środków komunikacji miejskiej. Wprowadzone zostaną ograniczenia w poruszaniu się i zgromadzeń. Tutaj ograniczenie będą obowiązywały do 2 osób. Te ograniczenia są niezbędne zaznaczył premier i będą obowiązywały dziś do 11 kwietnia.

– Proszę wszystkich, zwłaszcza wszystkie osoby starsze, o stosowanie się do ograniczeń. Chrońmy te osoby, zachowujmy dystans. Naszym mamom, babciom, ojcom, dziadkom, jesteśmy winni szczególną troskę i w trosce również o nich wprowadzamy te ograniczenia – zaapelował premier.

Jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, jeżeli nie ograniczymy kontaktów do maksimum nie uratujemy ludzkich żyć. Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, poza wyjątkowymi sytuacjami. Minister zaznaczył, że musimy ograniczyć wyjścia z domu do zera.

– Bardzo proszę zostańmy w domu – zaapelował Łukasz Szumowski.

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Musimy zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

(fot. KPRM)

61 komentarzy

 1. Fryzjer_z_pasji

  A co z fryzjerami? Klientów o dziwo nie brakuje,boję się iść do pracy, a nie chce brać kolejnego urlopu, co robić?

 2. Wprowadzić godzinę policyjną! Będzie spokój że szwędaczami.

  • Jestem za, ale tylko jeżeli zniosą zakaz pędzenia bimbru, na użytek osobisty oczywiście do walki z wirusem.

 3. Na spacer do lasu nie wolno, ale do pracy gdzie dziennie przewija się kilkadziesiąt osób to mogę iść?

 4. kiedy zakaz płacenia podatków?czekam z utęsknieniem,i zakaz oglądania propagandy sukcesu w tvpis

 5. Czy mogę jechac samochodem do narzeczonej?

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie