Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Marsz, w obronie przeznaczonych do wycinki drzew przy Al. Racławickich, odbędzie się w Internecie

Odwołana z powodu epidemii koronawirusa akcja mająca na celu obronę drzew w centrum Lublina przenosi się do Internetu. Wirtualny marsz został zaplanowany na wtorek.

Na wtorek 21 kwietnia zaplanowany został Marsz dla Drzew w Lublinie. Akcja ma na celu ochronę drzew przeznaczonych do wycinki w ramach przebudowy Al. Racławickich oraz ul. Lipowej i Poniatowskiego. Pierwotnie organizatorzy planowali przemarsz przez miasto, jednak z powodu pandemii koronawirusa zgromadzenie musiało zostać odwołane. Dlatego też powstał pomysł, aby marsz odbył się w sposób wirtualny.

Kiedy przed dwoma laty ratusz przedstawił pierwsze plany inwestycji, była w nich mowa o wycięciu 261 drzew na samych Al. Racławickich. Planowane usunięcie z centrum miasta tak dużej liczby drzew wywołało falę krytyki. Zaprotestowali zarówno mieszkańcy, jak również różnego rodzaju organizacje. Wskazywano wiele innych możliwości zrealizowania inwestycji bez konieczności usuwania drzew.

Ostatecznie miasto mieniło plany i zapowiedziało, że wyciętych zostanie około stu drzew, głównie przy ul. Lipowej i Poniatowskiego. Na Al. Racławickich do wycięcia mają być trzy drzewa. Kolidują one bowiem z rozbudową jezdni. Kolejne 23 również znajdują się na liście, jednak w ich przypadku zapewniono, że zrobione zostanie wszystko, aby je ocalić. Kolejna setka drzew ma zostać przesadzona. Plany przewidują, że ich miejsce znajdzie się w innych dzielnicach.

Organizatorzy wirtualnego marszu apelują do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka o korektę projektu przebudowy. Chodzi głównie o rezygnację z poszerzania jezdni, oraz budowy dodatkowych pasów jezdni i zatok autobusowych. Nie zgadzają się także na przesadzanie drzew z centrum miasta, gdyż zieleń jest tam najbardziej potrzebna i deficytowa.

– Z powodu epidemii musieliśmy odwołać planowany na 21 marca Marsz i wiele innych przygotowanych już działań. Ale koronawirus nie sprawił, że drzewa w centrum miasta są mniej ważne, a asfalt po epidemii nie zacznie dla nas oddychać. Dla naszego zdrowia potrzebujemy zdrowego, czystego powietrza, chłodnego cienia i ochrony przed hałasem. Dorosłe drzewa w centrum są cenniejsze niż dodatkowe metry asfaltu – tłumaczą organizatorzy.

W ramach akcji do prezydenta wysyłane będą maile z prośbą o uwzględnienie pakietu „Zachować zielone Aleje” i ocalenie drzew jak też uczestnicy będą publikować na swoich profilach na Facebooku posty w obronie drzew oznaczone hashtagiem #ocalmydrzewa.

(fot. FB Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski i Górki Czechowskie – wietrznie zielone)

Autor: redakcja

34 komentarze

  1. I prawidłowo. Jedna lampa kula 70, lub 100 Watt, chyba, że led, ale to też 50. Jedna duża uliczna w zależności od żarówki 1ť0, ale to żadko. Zazwyczaj są 250, a niekiedy i 400 i to w jednej lampie. W Lublinie oświetlenie miejskie to prawie 10000 opraw. Proszę sobie policzyć ile to pożera przez jedną noc kWh, a raczej mwh energii elektrycznej i kto za to płaci? Miasto!? ? Czyli My wszyscy.

  2. Aleje Racławickie bez drzew nie będą już symbolem! Szkoda, że w naszym mieście nie dba się o tradycje.

  3. Proponuje marsz w pewnej grze. Nazywa sie Lemingi

  4. 1 duże drzewo daje tlen do oddychania 3 ludziom. Ale po co drzewa, po co ludzie… Zostanie po nas beton, kostka i asfalt.