Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Majówka na Lubelszczyźnie zapowiada się niezwykle interesująco. 100 propozycji na spędzenie długiego weekendu

Pikniki, imprezy sportowe, wystawy, koncerty, muzea a także szereg innych atrakcji czeka na wszystkich, którzy tegoroczny długi weekend majowy postanowią spędzić poza domem. Przedstawiamy część z miejsc, które warto odwiedzić.

W piątek 28 kwietnia rozpoczyna się tegoroczna majówka. Potrwa ona do środy 3 maja. Tradycyjnie już wiele osób wyruszy w plener, zwłaszcza, że wstępne prognozy synoptyków wskazują, iż pogoda będzie sprzyjająca. W ciągu tych sześciu dni w naszym regionie zaplanowano szereg wydarzeń i atrakcji. Mowa zarówno o imprezach sportowych, kulturalnych, motoryzacyjnych i wielu innych. Wszystko po to, aby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego i godnego uwagi. Aż sto propozycji na majówkę przygotowała dla mieszkańców Lubelszczyzny jak też turystów, którzy w tym czasie odwiedzą nasz region, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.

PIĄTEK 28 KWIETNIA

W Muzeum Narodowym w Lublinie otwarta zostanie wystawa „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego„. Przedstawia ona blisko 100 obrazów i szkiców autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, z którymi zestawiono 50 dzieł wybitnych i uznanych artystów, pozwalających ukazać aktualność jego twórczości w kolejnych dekadach. W Fabryce Kultury Zgrzyt zagra koncert Kuba Jurzyk z zespołem. Współtwórca „Studio Accantus”, wokalista i aktor dubbingowy promuje swój debiutancki album „Pierwsza”. W Zamościu zagra Proletaryat. To absolutna legenda polskiej sceny rockowej. Od samego początku poruszając się w estetyce crossover, łączyli perfekcyjnie punk, hard core i metal. Podczas koncertu będzie można usłyszeć nowy materiał jaki i sztandarowe przeboje zespołu.

W krainie melodii” to koncert największych przebojów muzyki klasycznej w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarek. Zagrają oni w Zamościu. W centrum Białej Podlaskiej będzie można przyłączyć się do wspólnego, spontanicznego tańca w ramach wydarzenia pn. Bialska Szkoła Tańca „Kontra” – Flash Mob. Planowane są również warsztaty taneczne latino. Po tańcu warto odwiedzić niesamowitą wystawę Mariana Gadzalskiego – jednego z najwybitniejszych polskich artystów fotografików, uczestnika pierwszych Plenerów Malarskich w Janowie Podlaskim, wielokrotnie nagradzanego i docenianego. Jest ona dostępna w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Koncert Anny Magdaleny Filipiak „Męskie Twarze” to niezwykła propozycja dla miłośników subtelnych aranżacji połączonych ze znakomitymi tekstami piosenki poetyckiej i nie tylko. W Chełmie odbędzie się dziewiąta już edycja Festiwalu Piosenki Ułańskiej.

SOBOTA 29 KWIETNIA

W lubelskim Ogrodzie Botanicznym odbędzie się pierwszy bieg w ramach tegorocznej edycji Botanicznej Piątki. W siedzibie Radia Lublin zaplanowano Dzień Otwarty. Przedstawione zostaną tajniki tworzenia audycji radiowych, funkcjonowania radia czy ilości kabli w rozgłośni. W Fabryce Kultury Zgrzyt królować będą ciężkie brzmienia w ramach Angelfall Festival. Natomiast w sobotę i w niedzielę Teatr Muzyczny zaprasza na jedno z najpopularniejszych dzieł austriackiego kompozytora przedstawiające historię miłości Cyganki do węgierskiego szlachcica czyli Baron Cygański. Rajd po Grzędzie Sokalskiej promujący turystyczną mapę Grzędy Sokalskiej to świetny pomysł na zapoznanie się z historią i niesamowitymi zabytkami tamtejszych okolic. Biała Podlaska zaprasza na wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. Można wkroczyć w majówkę roztańczonym krokiem razem z Bialskim Centrum Kultury. Natomiast smakoszy złocistego trunku powinna zainteresować wiosenna edycja Zamkowego Święta Piwa na Zamku w Janowie Podlaskim. Biesiada odbędzie się w towarzystwie dobrej muzyki i tańców.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w Chełmie będą świętowane barwnie, głośno i zjawiskowo. Warto więc wybrać się do Hali Sportowej MOSiR i obejrzeć niesamowite zjawisko taneczne. Będzie też Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. Mały Piękny Wschód to rowerowy ultramaraton dla wytrwałych. Do wyboru są trasy 262 bądź 521 km. Kraina Rumianku zaprasza na rodzinną imprezę, podczas której odbędą się różne tematyczne warsztaty, przejażdżki wozem drabiniastym, ogniska, a także gry terenowe czyli Piknik Rodzinny w Krainie Rumianku. MotoGrill w Kocku i nad Jeziorem Firlej to pierwsza edycja zlotu dla osób powiązanych z motocyklami. Wydarzenie jest świetną okazją do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.

NIEDZIELA 30 KWIETNIA

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice uchyli rąbka tajemnicy i zaprosi wszystkich chętnych na spacer z przewodnikiem. Goście odwiedzą zabytkowy pałac, spichlerz, oficynę, rządcówkę oraz park i ogrody – „Japoński” oraz „Magiczny”. W programie także wystawy oraz wieczorny koncert. Tym razem koncert „W krainie melodii”, na którym będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki klasycznej w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarek, będzie miał miejsce w Hrubieszowie. Józefowska Majówka Rowerowa to kilkadziesiąt kilometrów doskonałej zabawy i niesamowitych wrażeń. Trasa prowadzi m.in. przez Piekiełko i Czartowe Pole. W sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” rozbrzmi wyjątkowy koncert z udziałem Laureatów Turnieju Recytacji, Muzyki i Pieśni Narodowych – Witaj Majowa Jutrzenko.

PONIEDZIAŁEK 1 MAJA

Scena Studia Koncertowego Polskiego Radia Lublin będzie gościć światowej sławy artystów wykonujących muzykę folkową. W Kozłówce odbędzie się wydarzenie o charakterze kulturalno-edukacyjnym Mundurowa Majówka – Majówka z Sokołem. Przybliży uczestnikom działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W programie imprezy m.in. wernisaż wystawy plenerowej, pokazy gimnastyczne, prezentacja pamiątek po „Sokole”, a także część artystyczna. Miłośnicy motoryzacji nie mogą tego przegapić. Nad Zalew Janowski zjadą najwspanialsze auta i jednoślady. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami. Wszystko w ramach Motomajówki DriveFest. Pieszy Rajd Krajoznawczy z Puław do Parchatki wyruszy śladami miejsc eksponowanych na znaczkach turystycznych. Trasa obejmuje Park Czartoryskich, Włostowice, Górę Trzech Krzyży w Parchatce czy okolice nadwiślańskie. Warto odwiedzić też Kraśnik, gdzie zaplanowano Mundurową Majówkę.

WTOREK 2 MAJA
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo” w Kozłówce – w przestrzeni kozłowieckiego parku zagra utytułowana radzyńska orkiestra akordeonowa Arti Sentemo. W obszernym repertuarze orkiestry znajduje się muzyka klasyczna, rozrywkowa i filmowa. Artyści wykonają m in. transkrypcje dzieł symfonicznych różnych epok oraz oryginalną muzykę akordeonową.

ŚRODA 3 MAJA

W dniu Narodowego Święta Trzeciego Maja, Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” oczaruje zgromadzonych na placu Litewskim tradycyjnym polonezem oraz tańcami narodowymi i regionalnymi. W Wieży Trynitarskiej odbędzie się koncert Joli Sip z Lubelskiej Federacji Bardów oraz Michała Lenartowicza. MOJO Kuchnia & Przyjaciele i Lublin Game Spot zapraszają do skorzystania ze Strefy Planszówkowej oraz Strefy Konsolowej.

Wydarzenie „Tańcz z Kaniorowcami” będzie wspaniałą okazją do wspólnej zabawy mieszkańców Lublina w każdym wieku i turystów odwiedzających stolicę naszego regionu. Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „LUBLIN” zaproszą wszystkich chętnych do nauki polskich tańców ludowych do muzyki na żywo. Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny i odbywać się będzie raz w miesiącu w centrum Lublina na Placu Litewskim w maju, czerwcu, lipcu i wrześniu.

W Kraśniku odbędzie się Familijny Rajd Rowerowy. To oferta dla miłośników aktywnej formy wypoczynku. Sporo atrakcji przygotowali organizatorzy tegorocznej krasnostawskiej Majówki z Karpiem. W programie między innymi konkurs na najlepszą potrawę z karpia, występy kapel podwórkowych i zabawy dla najmłodszych. Nie zabraknie także regionalnych specjałów czy rękodzieła. Polonez w centrum miasta – czyli dźwięki uroczystego poloneza wypełnią centrum Międzyrzeca Podlaskiego.

XXX Łukowskie Uliczne Biegi 3-cio Majowe to impreza sportowa, która ma na celu upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także promowanie aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu. Biegi odbywają się w różnych kategoriach wiekowych oraz na różnych dystansach. W dniu Święta Konstytucji Trzeciego Maja mieszkańcy Miasta Łuków i Ziemi Łukowskiej spotkają się przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Wydarzenie ma charakter patriotyczny. Gminne Obchody Dnia Strażaka w Woli Mysłowskiej rozpocznie msza święta w intencji strażaków, następnie nastąpi oficjalne przekazanie nowo zakupionego samochodu strażackiego druhom OSP. Każdy, kto chce aktywnie spędzić ten dzień, powinien odwiedzić Gościeradów i wziąć udział w Rajdzie Rowerowym lub też Kraśnik, gdzie zaplanowano Familijny Rajd Rowerowy.

KILKUDNIOWE IMPREZY MAJÓWKOWE

Jednak to nie wszystko. Do tego dochodzą kilkudniowe imprezy majówkowe w kilku miejscach naszego regionu. Moc atrakcji, w tym tańce, pokazy, warsztaty, koncert w stylu boogie a także wiele więcej przygotowali organizatorzy Zamojskiej Majówki, która odbędzie się w dniach od 1 do 3 maja. Szereg atrakcji czeka też wszystkich, którzy w tych samych dniach odwiedzą Krasnobród. Majówka Roztoczańska to coś dla kulinarnych koneserów, czy zapalonych rowerzystów. Do tego koncerty, zabawy dla najmłodszych i czar Roztocza. Również od 1 do 3 maja we wsi Żmijowiska odbędą się tradycyjne Spotkania z Archeologią. Wehikuł czasu przeniesie uczestników do wczesnego średniowiecza, aby mogli podejrzeć jak żyli nasi przodkowie.

Trzydniowy cykl imprez patriotycznych, kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych, w tym m.in.: Majowy Piknik Motocyklowy Cross Rowerowy o Puchar Burmistrza Miasta Stoczek Łukowski, turniej tenisa ziemnego o puchar Przewodniczącego Rady Miasta Stoczek Łukowski oraz obchody Święta Konstytucji 3 Maja, z uroczystą mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej to z kolei Majówka w Stoczku. Piknik Rodzinny w Krainie Rumianku potrwa zaś od 29 kwietnia do 3 maja. Będzie to rodzinna impreza, podczas której odbędą się różne tematyczne warsztaty, przejażdżki wozem drabiniastym, ogniska, a także gry terenowe. Aktywnie weekend można też spędzić w kajaku biorąc udział w Wielkiej Kajakowej Majówce nad Bugiem. W programie spływ kajakowy oraz ognisko.

MUZEA I GALERIE

W trakcie majówki dostępne będą także muzea. Muzeum Narodowe w Lublinie od 29 do 30 kwietnia odwiedzać można w godz. 9:00 – 19:00 a od 1 do 3 maja w godz. 9:00 – 18:00. Oprócz siedziby głównej, placówka zaprasza także do swoich oddziałów: Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej, Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza i Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Wieża Trynitarska – Muzeum Archidiecezji Lubelskiej 29 – 30 kwietnia 2023 czynna będzie w godz. 12:00 – 20:00 (przerwa 15:00-15:30) 1 – 3 maja 2023, w godz. 12:00 – 19:00 (15:00-15:30). Muzeum Wsi Lubelskiej 29 – 30 kwietnia zaprasza w godz. 9:00 – 17:00 a 1- 3 maja 2023 w godz 9:00 – 18:00. Państwowe Muzeum na Majdanku: Teren i obiekty historyczne czynne od 9.00 do 18.00, wystawa historyczna (barak 62) oraz Centrum Obsługi Zwiedzających: 9.00 – 17.00

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przez cały długi weekend będzie otwarte w godz. 10:00 – 17:00, Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie 29 – 30 kwietnia 2023 zaprasza w godz. 9:00 – 16:00 a 3 maja 2023 w godz. 9:00 – 17:00. Wszystkie oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym czynne będą w godz. 10:00-17:00, dziedziniec i krużganki z Zamku w Janowcu dodatkowo w godz. 17:00-20:00. Do placówki należą: w Kazimierzu Dolnym Dom Kuncewiczów, Kamienica Celejowska, Oddział Przyrodniczy i Muzeum Sztuki Złotniczej, do tego Grodzisko Żmijowiska i Zamek w Janowcu. Muzeum Czartoryskich w Puławach będzie otwarte w godz. 9:00 – 16:15

Muzeum Kowalstwa, Wieża Ariańska i Muzeum Regionalne w Wojciechowie zaprasza od 29 kwietnia do 2 maja 2023 w godz. 10:00 – 17:00, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie od 29 do 30 kwietnia w godz. 10:00 – 18:00 a 1 – 3 maja w godz. 9:00 – 17:00. Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej 30 kwietnia czynne będzie w godz. 10:30 – 16:00 a 2 maja w godz. 10:00 – 16:00. Galeria Podlaska 30 kwietnia w godz. 11:00 – 16:00 a 2 maja w godz. 8:00 – 16:00. Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie od 29 do 30 kwietnia będzie czynne w godz. 10:00 – 16:00 a 2 – 3 maja w godz. 9:00 – 17:00. Muzeum Regionalne w Łukowie można odwiedzać 30 kwietnia w godz. 11:00 – 15:00 a 2 maja w godz. 8:00 – 16:00.

Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu przez cały weekend zaprasza w godz. 10:00 – 18:00, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał otworzy się o godz 10:00 i będzie czynne przez pierwsze dwa dni do 16:00 a w kolejne do 17:00. Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie odwiedzać można w godz. 10:00-16:00, Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach w godz. 9:00-17:00, Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi w godz. 10:00 – 17:00, Izbę Tradycji Ziemi Wojsławickiej w Wojsławicach w godz. 11:00 – 17:00, Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie w godz. 10:00 – 15:00, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie 29 – 30 kwietnia w godz. 10:00-15:00 a 2 maja w godz. 8:00-16:00, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej 29 – 30 kwietnia w godz. 12:00 – 17:00 a 2 maja w godz. 8:00 – 16:00 natomiast Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu w godz. 12:00 – 18:00 za wyjątkiem 2 maja, kiedy to będzie ono czynne w godz. 10:00 – 16:00.

W Lublinie Regionalne Muzeum Cebularza przeprowadzi pokazy w godz. 12:30, 14:40, 16:00, Piwnicę pod Fortuną można odwiedzać 29 kwietnia w godz. 13:00 i 14:00, wejścia do Lubelskiej Trasy Podziemnej w dniach 29 – 30 kwietnia będą o godz. 12:00, 13:00, 14:00 i 16:00, 1 i 3 maja o godz. 12:00, 13:00, 14:00, 16:00 i 17:00 a 2 maja o godz. 14:00 i 16:00. Podziemia Browaru Perła udostępnione zostaną w godz. 12:00 – 16:00. Chełmskie Podziemia Kredowe dostępne będą o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00. Wracają też przejazdy Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową po malowniczych terenach Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla. Przejazd połączony jest z ogniskiem oraz zwiedzaniem zabytkowej stacji ostatniej kolejki wąskotorowej na Lubelszczyźnie. Możliwe będą także na przejazdy drezynami rowerowymi. W weekend majowy obowiązuje specjalny harmonogram odjazdów.

Można także wybrać się na spacer z przewodnikiem. Lubelski oddział PTTK przygotował spacery tematyczne: „Życie i kariery sławnych lublinianek”, „Tajemnice i legendy Starego Miasta”, „Lubelskim szlakiem Konstytucji 3 maja” czy też po niezwykłych atrakcjach Lublina. Martin’s City Tours to z kolei wycieczki w języku angielskim z przewodnikiem, który jest prawdziwym entuzjastą miasta i regionu. Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej zaprasza na 3-godzinne zwiedzanie z przewodnikiem. Jest też możliwość nocnego zwiedzania miasta. Podobną ofertę ma Kazimierz Dolny, gdzie w blasku księżyca i pochodni można wybrać się wędrówkę po kazimierskich zakątkach

ATRAKCJE DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Nowość na turystycznej mapie Lublina jest Dom Koziołka Lubelskiego, czyli miejsce, w którym można poznać historię Lublina, legendę o herbie miasta, a także stworzyć własną, unikatową pieczątkę. Interesującą propozycją dla całej rodziny jest też wizyta w zoo w Zamościu czy też mini zoo w Wojciechowie. Dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy zaprasza Archipelag Roztocze, w programie m.in. rodzinna olimpiada sportowa, turniej mini golfa, zawody łucznicze, a także animacje, mega klocki i gra XXL. Świetnym pomysłem na aktywną majówkę z dzieciakami jest park rozrywki Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Na wspólne spędzenie majówki zaprasza też Centrum Kultury i Sportu w Rykach, Magiczne Ogrody w Trzciankach k. Janowca, Osada Indiańska w Ostrowie Lubelskim. W Zwierzyńcu zaplanowano Akademię Przyrodniczą połączoną z odkrywaniem roztoczańskiej flory i fauny. Oczywiście nie należy zapominać o Roztoczańskim i Poleskim Parku Narodowym.

Oczywiście nie są to wszystkie atrakcje i wydarzenia, jakie w majowy weekend odbywać się będą w naszym regionie. Szczegóły przedstawionych powyżej propozycji dostępne są w Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej lub bezpośrednio u organizatorów.

?AKTUALNE PROPOZYCJE TURYSTYCZNE NA MAJOWY WEEKEND ZNAJDZIECIE RÓWNIEŻ TUTAJ: https://www.lubelskietravel.pl/aktualnosci/5096-lubelskie-na-majowke-2023

(fot. lublin112)

Jeden komentarz

  1. Największą atrakcją tego roku jest Wielki Most na Bystrzycy. Dwa lata remontu. Gdyby w takim oszałamiającym tempie budowano Golden Gate w SF,to może byłaby już 1/8 gotowa.

Z kraju