Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie odsłonią Pomnik Ofiar Wołynia

W przyszłym tygodniu w Lublinie odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika Ofiar Wołynia. Powstał on w wyniku obywatelskiej inicjatywy.

W środę 11 lipca nastąpi odsłonięcie Pomnika Ofiar Wołynia. Jego budowy podjęli się mieszkańcy Lublina, których rodziny pochodziły z kresów. Wiele osób wzburzył fakt nadania Wiktorowi Juszczenko przez lubelskie uczelnie tytułu doktora honoris causa. Dlatego też w grudniu 2012 r. z Obywatelskiej Inicjatywy powołano komitet budowy Pomnika „Polakom, Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich”.

Uroczystość odbędzie się 11 lipca 2018 r. w Kościele Garnizonowym NMP przy Alejach Racławickich w Lublinie. O godzinie 12.00 rozpocznie się Msza Święta w intencji Pomordowanych Polaków, po której przejdzie Marsz Pamięci na Skwer Ofiar Wołynia. Tam nastąpi: ceremoniał wojskowy, odegranie hymnu polskiego, modlitwa wołyńska, hymn wołyński, charakterystyka pomnika, odsłonięcie i poświecenie monumentu, apel pamięci i salwa honorowa.

Nie zabraknie wystąpień okolicznościowych, złożenia wieńców i kwiatów oraz zapalenia zniczy. Zaplanowano również program słowno-muzyczny p.t. „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary” a także poczęstunek.

58

(fot. nadesłane)
2018-07-04 23:57:37

17 komentarzy

 1. Już dawno powinny stać takie pomniki a w każdej szkole powinno być kilka godzin w miesiącu na wkuwanie czym była rzeź Wołyńska oraz rzeź Małopolski Wschodniej . Jak można coś takiego zrobić małym dzieciom , niemowlętom , kobietom. Tchórze i zwierzęta .

  • Nigdy tak nie będzie jeżeli ciągle te same mordy skacząc od partii do partii będą w rządzie kolejna sprawa mało kto naglasnia takie podchody anty upa a ich jest wiele

 2. Przed kilku laty, cichaczem, w eksponowanym miejscu w sąsiedztwie lubelskiego Zamku postawiono pomnik ofiar głodu na Ukrainie. Polakom, ofiarom zbrodni ukraińskiego ludobójstwa, po wieloletnich staraniach Kresowiaków, stawia się pomnik na niewielkim skwerku przy ul. Głębokiej, gdzie nawet mała grupka ludzi będzie miała trudności by godnie oddać hołd ofiarom barbarzyństwa.

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   To według ciebie to ile tych hektarów przestrzeni powinno być, żeby jak powiadasz „godnie oddać hołd…”?
   Przy okazji napisz jakiej szerokości pas jezdni w jednym kierunku powinien być, żeby idioci mogli sie bezpiecznie minąć i w jakiej odległości od takiego pasa ruchu powinny bezpiecznie rosnąć przydrożne drzewa, żeby tracący panowanie durnie ich nie niszczyli.

   • Kogo nazywasz idiotami tych którzy będą na pochodzie anty upa no pewnie lepiej wspierać ukrow jak to ty zapewne robisz

   • Tobie Wieśniaczko tylko hektary w głowie. Przystosuj się do życia w społeczeństwie.

 3. Uważam, że pomnik sam w sobie jest słuszną ideą, aczkolwiek jego projekt, wykonanie i materiał wołają o pomstę do nieba. Jeżeli już coś robić, to z głową, a nie „po kosztach”.
  Moim zdaniem taki pomnik, tylko ośmiesza sprawę, no dajcie spokój głaz narzutowy z wmurowaną w niego tablicą i płaskorzeźbami wątpliwej jakości?
  Proszę popatrzeć na pomnik ofiar rzezi wołyńskiej we Wrocławiu, zupełnie inny poziom.

  • Bo we Wrocławiu, ludzie zamożniejsi to i pomnik bardziej okazały. Kacapscy wyborcy Żuka, raczej się nie dorzuciły. Dziwne, że posrańcy z Ratusza, w ogóle się na postawienie monumentu zgodzili.

  • Wiesz tam dalo miasto a u nas myślisz że dali chodź złotówkę dadzą na ukrow

   • Czy po czy pis będzie to samo bo ciągle te same gęby są więc tutaj o partiach nie ma co gadać bo ich wszystkich należało by postawić pod ścianą i rozstrzelac za zdradę razem z ich potomkami żeby szybko ich geny nie rozkradaly to co zostało a już g…. Zostało

 4. Nie wiem czy ta płaskorzeźba to nic innego jak scena mordu gdzie całą rodzinę związywane drutem kolczastym i ściskano , ale mogę się mylić . Takie nam rzeczy fundowali nasi tfu „przyjaciele ” .

 5. Szeregowy_Torpeda

  upaińscy bandyci to najgorszy możliwy sort kanalii i oprawców. Wnieśli na wyżyny sztukę tortur i znęcania się nad dziećmi i kobietami. Do tej pory wolą zwiewać z kraju, niż walczyć o ojczyznę z najeźdźcą. Wielu znam i onijam szerokim łukiem…

 6. A na Majdanku oprawcami byli też głównie ukry.

  • mam nadzieje ze przybedziecie rok temu bylo nas malo bo nikt nie naglosnil ale dzieki lublin112 wkoncu zostalo to naglosnine 😉

 7. Popieram w 100%

 8. Jerzy Gondol z Nadwisły

  Po mojemu to dobrze, że lubelską kolekcję pomników powiększył i ten.
  Będzie mniejsza monotonia, a i jedna impreza rocznie, więcej.