Lublinianie zaczęli reagować na wandali. Akcja Nie bądź bierny! Powiadom! przynosi efekty

Podsumowano pierwszą połowę akcji „Nie bądź bierny! Powiadom!”. Jak się okazuje, mieszkańcy Lublina codziennie reagują na to co się dzieje na przystankach komunikacji miejskiej.

Właśnie mija półmetek kampanii, dzięki której organizatorzy chcą wpłynąć na mieszkańców miasta, by reagowali na każdy przypadek wandalizmu. Głównym przekazem akcji jest hasło „Widzę – reaguję”, wystarczy w przypadku gdy się zauważy rozbijanie wiat przystankowych, słupków, gablot z rozkładami jazdy i ławeczek, naklejanie ogłoszeń na przystankach, dewastowanie siedzeń i wybijanie okien w pojazdach, niszczenie kasowników, malowanie graffiti na szybach pojazdów i na wiatach przystankowych, jak również inne sytuacje niebezpieczne i zagrażające życiu oraz wykroczenia i przestępstwa nie przechodzić obojętnie lecz powiadomić o tym odpowiednie służby.

Od początku akcji Lublinianie ochoczo przyłączyli się do niej, przekazując policji oraz straży miejskiej dużo sygnałów o zagrożeniach. –Informacje od mieszkańców Lublina pod numery alarmowe policji odbierane są każdego dnia, dodatkowo 49 interwencji zostało skierowanych do straży miejskiej- wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. -Interwencje dotyczyły najczęściej wybitych i pomalowanych szyb w wiatach przystankowych, czystości na przystankach, jak również bezpieczeństwa. Pasażerowie prosili o interwencję, np. w przypadku groźnego psa znajdującego się na przystanku, blokowania pętli autobusowych przez samochody osobowe, spożywania alkoholu na przystanku czy śpiącego mężczyzny na ławeczce przystankowej- dodaje.

Jak wyjaśniają organizatorzy ważny jest każdy sygnał, gdyż to właśnie dzięki aktywności mieszkańców służby mogą jeszcze szybciej i sprawniej reagować. Dodatkowo ilość zgłoszeń jakie wpływają świadczy o tym, że akcja przynosi zamierzony skutek i uwrażliwia mieszkańców na przypadki wandalizmu. Przypominamy, że wszelkie niepokojące sygnały można zgłaszać pod bezpłatne numery 112, 997 lub 986. Ci którzy chcą to zrobić bardziej dyskretnie mogą wysłać także sms-a pod numer 665 500 410 wpisując w treści: hasło „Pomoc”, numer boczny pojazdu, nr linii, kierunek jazdy lub dokładną lokalizację przystanku oraz krótki opis zdarzenia.

Organizatorami kampanii są: Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Lublin Sp. z. o. o., Komenda Miejska Policji, Straż Miejska oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”. Inicjatorem przeprowadzenia akcji w Lublinie jest Młodzieżowa Rada Miasta Lublin. Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

(fot. lublin112)
2014-02-10 18:13:28

2 komentarze

 1. Apropos utrzymywania czystości na przystankach… Jak tak ładnie daje się ludzi tresować, to może by ich jeszcze nauczyć, żeby oprócz skarżenia na innych przestali w końcu – za przeproszeniem – srać pod siebie? Miasto miejscami wygląda jak wysypisko śmieci – szczególnie gdy brakuje pokrywającej ten syf zieleni. Ja rozumiem, że miejscami – szczególnie na osiedlach domków jednorodzinnych – brakuje miejsc gdzie można wyrzucić papierosa/pudełko/opakowanie itp., ale jak się chce, to można przenieść swoje śmeci dalej i wyrzucić je w miejscu ku temu przeznaczonym. Tymczasem trawniki są wręcz pokryte papierem i folią różnej maści. Przez centru przewalają się plastikowe torebki i trzepoczą na gałęziach drzew. Dodatkowo coraz częściej widuję dzikie wysypiska z workami pełnymi niewiadomoczego – trawniki, krzaki zdają się być ulubionymi miejscami na tworzenie tego typu składowisk. Co na to władze miasta? Uda nam się kiedyś coś z tym zrobić, czy w imię jednej z zasad buraczanego patriotyzmu przyjmujemy, że nasz syf jest dobry, bo jest nasz i zostawiamy?

 2. Tak to wszystko wygląda, jak Straż Miejska pilnuje fotoradaru a inni jak widzą że dzieje się coś złego to się odwraca że niby nic nie widzi, a podobno miała pilnować porządku na mieście żeby Policja zajmowała się ważniejszymi sprawami, I CO MAMY TAK JAK MAMY!!!!!!!!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online