Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości na placu Litewskim

Tysiące lublinian przybyło na Plac Litewski by wspólnie uczcić obchody Dnia Niepodległości.

W Lublinie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta a następnie mszy w katedrze lubelskiej, odprawionej w intencji ojczyzny przez abp Stanisława Budzika. Potem rozpoczęły się uroczystości na Placu Litewskim. Najpierw odbył się apel pamięci po którym odegrano hymn narodowy i podniesiono flagę państwową na maszt a przy salwie honorowej złożone zostały wieńce pod pomnikami Nieznanego Żołnierza oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

W przemówieniu wojewoda lubelski Wojciech Wilk przypominał zgromadzonym o zjednoczeniu, znoszeniu podziałów oraz umacnianiu dialogu i budowaniu zjednoczenia. –Mamy dziś okazję na nowo ucieszyć się z daru wolności i niepodległości naszego państwa. Wykorzystajmy ją dobrze – mówił do zgromadzonych.

Podczas uroczystości można było podziwiać defiladę kompanii honorowych, wystawę sprzętu wojskowego, przejazd kawalerii konnej czy koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej. Nie zabrakło wystawy pojazdów historycznych, wystawę wyposażenia wojska polskiego, straży granicznej czy też straży pożarnej.

(fot – nadesłane – Bartosz Sokoluk)
2014-11-11 16:42:50

Komentarze wyłączone

Z kraju