Sobota, 21 czerwca 202521/06/2025
690 680 960
690 680 960

Lubelskie promuje się na Expo w Japonii. Trwa Tydzień Regionalny (zdjęcia)

Lubelska kultura i turystyka znów zagościła na arenie międzynarodowej. Tym razem na rynku azjatyckim, w szczególności japońskim. Nasz region promuje się bowiem Wystawie Światowej Expo 2025.

W Osace w Japonii trwa największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne na świecie czyli Wystawa Światowa Expo 2025. Oczywiście nie mogło zabraknąć polskiego pawilonu, zaś ekspozycja promuje nasz kraj i jego osiągnięcia. Program obejmuje w szczególności promocję gospodarczą, ale także promocję polskiej kultury, turystyki i regionów. Motto Polski na Expo w Japonii brzmi: „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.

Kluczową rolę w polskim pawilonie odgrywa rzeźba „Przestrzenny perebor”, która przedstawia wzór pereboru nadbużańskiego z Lubelszczyzny. Instalacja zbudowana z przezroczystych sześcianów – kryształów z żywicy epoksydowej, w których zatopiono czerwone i granatowe moduły – przenosi tradycyjny motyw z płaskiej tkaniny w trójwymiarową przestrzeń. Umieszczenie na dnie gabloty lustra stwarza iluzję spadających na lustrzaną płaszczyznę części, które w odbiciu tworzą wzór pereboru.

To połączenie tradycji i nowoczesności pokazuje, że dziedzictwo kulturowe może inspirować do poszukiwania nowych form. Przekazywane z pokolenia na pokolenie budzi kreatywność i otwartość na zmiany. Autorką koncepcji jest Monika Trypuz – pochodząca z Chełma artystka, która w swojej twórczości łączy zainteresowanie polską kulturą ludową i rzemiosłem z nowoczesnymi technikami cyfrowymi. Skupia się szczególnie na tradycji tkackiej wschodnich rejonów Polski.

W związku z trwającym od 14 maja Tygodniu Regionalnym, na Expo prezentuje się również województwo lubelskie. Wydarzenie jest okazją do promocji naszego regionu oraz przedstawienia lubelskiej kultury i turystyki na arenie międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku japońskiego i azjatyckiego. Za nasz regionalny program artystyczny odpowiadają dwie instytucje kultury Samorządu Województwa
Lubelskiego. W Expo biorą również udział reprezentanci 30 małych i średnich przedsiębiorstw z województwa lubelskiego.

Dla zwiedzających nasz pawilon Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało warsztaty tkackie i plastyczne. Goście Expo sami mogą spróbować swoich sił i samodzielnie utkać na krosnach wzór pereboru nadbużańskiego. Artyści Opery Lubelskiej prezentują pokazy polskich tańców ludowych, a zwiedzający mogą wziąć udział w nauce polskiego tańca narodowego – poloneza. Na każdego czekają też ręcznie malowane pocztówki i zakładki.

W ostatnich dniach na wydarzenie udały się również władze województwa. Oficjalna delegacja, w skład której wchodzą: marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Marek Wojciechowski, członek zarządu Jarosław Kwasek, przewodniczący Sejmiku WL Mieczysław Ryba i wiceprzewodniczący Jerzy Szwaj, zwiedziła Pawilon Polski i obejrzała występy artystów Opery Lubelskiej, a także solistów Chóru Dziecięco-
Młodzieżowego Opery Lubelskiej.

8 komentarzy

  1. W pytę wycieczka i na pewno nietania (ale płacą podatnicy).
    Co tam robi prezeska spółki Lubelskie Dworce S.A.?
    Powierzchnie na parkingu po dawnym targowisku przy Ruskiej wynajmuje?

  2. Ocena: 4

    Nożyczek zapomnieli? Specjaliści od nożyczek.
    Komedia jakaś, pan profesor taki mądry w wywiadach, ale zwabili go na wycieczkę.
    Wiemy teraz dzięki komu urosło głosów w wyborach prezydenckich. Wstyd.

  3. Ocena: 3

    No i znów pisiory pod płaszczykiem niby czegoś ważnego/potrzebnego realizują swoje własne widzimisię, czyt. droga wycieczka zagraniczna, jak w tym przypadku. No pięknie.

  4. Ocena: 2

    i czym się chwalą lidlami ,stonkami , biedrami i całą resztą obcego kapitału xD

  5. Ocena: 2

    Wycieczka do Japonii za free.

  6. czy ta oficjalna delegacja- marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Marek Wojciechowski, członek zarządu Jarosław Kwasek, przewodniczący Sejmiku WL Mieczysław Ryba i wiceprzewodniczący Jerzy Szwaj,
    na miejscu ,czy w Lublinie by nie mogła zapoznać się z występami artystów Opery Lubelskiej, a także solistów Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Opery Lubelskiej ?
    byłoby sporo taniej

  7. Golec (czyt. Bolec)
    Ocena: -1

    W sumie to dobrze, że tam się promują. Takie porównanie można nawet przytoczyć, że Japonia to kraj kwitnącej wiśni, a Polska (w tym lubelskie) to kraj kwitnącej lipy.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia