Lubelski trolejbus w rzeszowskim muzeum

Trolejbus marki Jelcz PR 110 E o numerze taborowym 3768, który przez 23 lata jeździł po lubelskich ulicach, trafi do Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie.

Z prośbą o przekazanie wozu zwrócili się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie właściciele placówki, a Zarząd Spółki wyraził taką zgodę.

Trolejbus został wyprodukowany 19 stycznia 1990 r. w Słupsku. Ma układ napędowy oporowo-stycznikowy, silnik napędowy – DK 2910A 3P/1 o mocy znamionowej 110 kW, silnik pomocniczy – PRAZa 160 M-4/1 o mocy 6 kW.

Lubelski trolejbus o numerze taborowym 3768 woził lublinian od 1990 r. Przestał jeździć na liniach komunikacji miejskiej w październiku 2013 r., po dostawach nowych trolejbusów marki Solaris Trollino 12MB i Ursus T70116. Teraz będzie można go oglądać w rzeszowskim Muzeum Techniki i Militariów, które mieści się przy ul. Kochanowskiego 19. Będzie to jedyny trolejbus wśród tamtejszych zbiorów.

Muzeum prowadzi Fundacja Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, która od wielu lat interesuje się historią rozwoju techniki i militariów. Placówka posiada zbiory w postaci odrestaurowanych zabytkowych samochodów produkcji polskiej i francuskiej z lat 50-tych, w tym m.in. samochody Warszawa, Syrena, Citroen oraz zabytkowe motocykle, m.in. Sokół, Junak i Jawa.

Zbiory były gromadzone przez blisko 15 lat, poprzez zakupy na giełdach samochodowych i giełdach staroci. Można tam zobaczyć także zbiory sprzętu gospodarstwa domowego i RTV z połowy XX w., takie jak: radioodbiorniki, gramofony, żelazka, pralki itp. Znaczącą część zbiorów stanowią militaria, w tym pokaźne kolekcje sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz ryngrafów i wojskowych monet pamiątkowych.


2014-04-24 10:02:10
(fot. MPK)

Zobacz również

4 komentarze

 1. i pomyśleć że nie tak dawno się jeździło tą 150-ką 🙂

 2. mati – żaden trolejbus nie jest przypisany do linii, tzn., że nie tylko „prawdziwki”* korzystający z linii 150 nim jeździli.

  *1. – prawdziwek, pasiojny – pasażer w slangu kierowców MPK Lublin
  2. prawdziwek bo w spornych sprawach zwykle łże jak przysłowiowy pies, a na każdy możliwy sposób chce przeforsować to jako prawdę absolutną.

 3. I tak to nie jest oryginał widać, że pojazd był przebudowywany i ma nie wiele wspólnego z oryginałem.

 4. po lewej i po prawej stronie trolejbusu widać jeszcze dwa lubelskie trolejbusy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”