Lubelska firma zarejestrowała test genetyczny do wykrywania koronawirusa. Wynik ma być już po 2 godzinach

W poniedziałek lubelska firma BioMaxima poinformowała, iż zarejestrowała w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych molekularny test do wykrywania SARS-CoV-2 oparty na metodzie Real Time PCR. Tym samym produkt został wprowadzony do oferty.

Jak informuje BioMaxima, test genetyczny RT-PCR w czasie rzeczywistym jest przeznaczony do identyfikacji i różnicowania SARS-CoV-2 w materiale pobranym od pacjentów z objawami COVID-19, za pomocą wykrywania sekwencji RNA unikalnych dla SARS-CoV-2. Materiał genetyczny wirusa, jest ekstrahowany z próbek i amplifikowany za pomocą techniki PCR w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem odwrotnej transkryptazy oraz wykrywany za pomocą fluorescencyjnych reporterowych sond specyficznych dla SARS-CoV-2. Tego typu testy w Polsce są stosowane w diagnostyce koronawirusa w dedykowanych laboratoriach szpitalnych oraz Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej.

– Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, nowy genetyczny test BioMaxima SA wyróżnia się spośród znajdujących się aktualnie na rynku innych systemów RT-PCR. Do jego zalet należą m.in. czas uzyskania wyniku, który został skrócony do 2 godzin. Również czułość testu kształtująca się na poziomie ≥10 kopii RNA jest wyższa niż w innych porównywalnych systemach – wyjaśnia Artur Górski z firmy BioMaxima.

Lubelski producent wprowadził również do oferty materiały niezbędne do pobierania i transportu próbek od pacjentów z infekcjami wirusowymi. W niedługim czasie BioMaxima planuje zaoferować również własny test genetyczny służący do potwierdzana zakażeń koronawirusem 2019-nCoV wykorzystujący technikę real-time PCR, jako najskuteczniejszą, najbardziej wiarygodną metodę identyfikacji materiału genetycznego wirusa. Przygotowywany test będzie do wykorzystania w tzw. otwartych systemach, to znaczy będzie można go wykonać na platformach różnych producentów będących już na wyposażeniu laboratoriów diagnostycznych.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. Brawo oby jak najszybciej weszły do obrotu. I od razu badać tych na kwarantannach. Jeśli wyjdzie to odseparować ich i poddać leczeniu.
  Sam jestem na kwarantannie i 9dzien zero objawów Ale pewność by się przydała. Oczywiście za pace za niego!

 2. Brawo brawo

 3. Super ,ciekawe tylko kiedy będzie można z nich korzystać..

 4. W końcu pozytywna wiadomość!

 5. Konkretnie. Ile?

  • Nie wiele ,Ci zostało, nawet kasa Ci nie pomoże, o ile masz .,?ale o to chodzi ,co nie .?

 6. Szacunek za ciężką pracę i zdrowia

 7. Super wiadomość. Ktoś w końcu się na tej koronie dorobi. Przy okazji może pomóc innym.

  • Dorobią przynajmniej konkretne firmy, a nie ciołki co sprzedają środki, maseczki itd za kilka set zł

 8. stary szybki i wściekły

  Niestety mamy sytuację kryzysową , wirus zaczyna się rozprzestrzeniać coraz prędzej, obecnie wykonuje się kilkaset testów dziennie , ale potrzeby będą jeszcze większe, w końcu trzeba będzie je robić w tysiącach na dobę . Trzeba skądś je wziąć. Lepiej mieć pod ręką niż sprowadzać z zagranicy i czekać

  • Pod warunkiem że produkcja nie będzie w chinach jak tysiące innych pomysłów Polaków.

 9. 10 minut tak na innej stronie czytałem: „Szybkie testy przesiewowe przeznaczone są jednak do użytku profesjonalnego, czyli powinien je wykonywać i – co bardzo ważne, interpretować – diagnosta laboratoryjny” – oświadczył w komunikacie dla PAP prezes BioMaxima S.A. Łukasz Urban. Wynik uzyskuje się 10 minut po wprowadzeniu próbki krwi do aparatu. Test nie może być jednak wykonany w domu.

  • Opracowali dwa testy, 10-o minutowy i 2-u godzinny.10-o minutowy jest przesiewowy, mniej dokładny. 2-u godzinny to test genetyczny, dokładniejszy. Jego innowacyjność polega na tym, że łatwiej go wykonać niż testy dotychczasowe. Opracowali go razem z Hiszpanami.

 10. Ludzie!!! Przestańcie łykać tą żydowską propagandę,nie ma żadnej pandemii !!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7586zł 0.08%
  • GBP 5.0221zł 0.24%
  • EUR 4.4742zł 0.07%
  • CHF 4.1353zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach