Lubelska firma zamiast dywaników szmuglowała papierosy

Policjanci z lubelskiego Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali kanał przerzutowy papierosów do Wielkiej Brytanii. Kontrabanda była przemycana na wielką skalę.

W piątek w godzinach popołudniowych funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili w Lublinie akcję likwidacji kanału przemytu papierosów do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie dwie grupy policjantów wkroczyło do dwóch magazynów należących do jednej z lubelskich firm, gdzie na gorącym uczynku zastali osoby przygotowujące nielegalne papierosy do wysyłki. Dwóch mężczyzn akurat pakowało przemycone w wcześniej zza wschodniej granicy wyroby tytoniowe, przygotowując je do wysyłki jako akcesoria samochodowe.

Firma oficjalnie zajmowała się eksportem akcesoriów samochodowych do Wielkiej Brytanii. Sposób na przemyt był bardzo dobrze przemyślany wyjaśnia Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie- Do transportu paczek wykorzystywano legalnie działające firmy przewozowe. Paczki z rzekomymi np. dywanikami były tak skonstruowane, że po otwarciu paczki faktycznie wystawały atrapy elementów wyposażenia samochodów, jednak dalej były umieszczone przemycane papierosy- tłumaczy. Jak ustalili funkcjonariusze CBŚ, przestępczy proceder mógł trwać około dwa lata. Przemytnicy wpadli między innymi dzięki dobrej współpracy policji z firmą logistyczną.

Podczas piątkowej akcji policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Lublina w wieku 30 i 38 lat. Młodszy z nich Mariusz S. był już wcześniej zatrzymany za przestępstwa o charakterze kryminalnym. W magazynach ujawniono ponad 45 tysięcy paczek papierosów o wartości około pół miliona złotych. – Ze wstępnych ustaleń wynika, że dzięki wysokim różnicom cen papierosów organizatorzy kontrabandy mogli osiągnąć bardzo wysokie nielegalne dochody. Cena paczki papierosów przemycanej zza wschodniej granicy sięga kilku złotych, a ta sama paczka sprzedawana w Anglii osiągała cenę 6 do 7 funtów brytyjskich- dodaje Wójtowicz.

Dzisiaj obaj zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszą zarzuty związane z przemytem papierosów na wielką skalę. Jednocześnie funkcjonariusze ustalają jaką ilość papierosów zostało przemyconych w ten sposób przez okres ostatnich dwóch lat. Wiadomo również że sprawa ma charakter rozwojowy i najprawdopodobniej będą kolejne zatrzymania osób powiązanych z tym procederem.


(fot. KWP Lublin)
2014-03-16 09:47:51

1 komentarz

 1. Polacy potrafią.
  Za czasów kiedy magnetowid był poszukiwanym w Polsce dobrem, Polacy na tzw. wtedy „dzikim zachodzie”, w kartony po telewizorach ładowali po kilkanaście magnetowidów i chodu, do Polski.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej