Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wielu lekarzy nie podpisało kontraktów na 2015 rok. Zobacz które przychodnie będą zamknięte

Pomimo wydłużenia dyżurów w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia aż do północy, niewiele się zmieniło co do listy lekarzy, którzy podpisali umowy na 2015 rok. Pozostali, czyli 246 świadczeniodawców nie będzie przyjmować pacjentów.

Aż 246 świadczeniodawców z województwa Lubelskiego nie będzie przyjmować pacjentów. Nie podpisali oni bowiem kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie pacjentów w 2015 roku.. Ze względu iż wiele z nich to duże przychodnie, gdzie u lekarzy rodzinnych zarejestrowanych jest ponad milion pacjentów. Oznacza to, że ponad połowa mieszkańców naszego regionu będzie musiało szukać pomocy lekarskiej w innych miejscach.

By nikt nie został bez opieki świadczenia pacjenci z zamkniętych przychodni, mają się zgłaszać do szpitalnych izb przyjęć i SOR-ów. Dodatkowo punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą przyjmowały także w dni powszednie w godz. od 8.00 do 18.00. Co ważne, pacjenci mogą także udać się do tych placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które mają aktualne umowy z NFZ.

Problemem jest spór lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim z Ministerstwem Zdrowia, a dotyczy on zmian finansowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Głównie chodzi o nowe zadania, jakie mają realizować lekarze rodzinni, po wejściu w życie pakietu onkologicznego. W związku z tym, chcą oni zwiększenia nakładów na funkcjonowanie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w kraju. Jak przyznaje Ministerstwo Zdrowia, kontraktów nie podpisali tylko lekarze z tego porozumienia, a co więcej zaledwie ich część. Co więcej, najpierw zgodzili się na zwiększenie kwoty na leczenie o 1,1 mld, gdy Ministerstwo przystało na taką propozycję, teraz żądania są na poziomie 2 mld. Tymczasem Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zarzucił Porozumieniu Zielonogórskiemu „próbę szantażu” innych lekarzy oraz pacjentów.

Dziś od 16.00 będzie czynna bezpłatna infolinia Lubelskiego Oddziału NFZ. Pacjenci będą mogli przez całą dobę uzyskać wszystkie informacje pod numerem telefonu: 800 804 003.

Wykaz przychodni POZ, które nie przedłużyły umów z NFZ o udzielanie świadczeń w roku 2015 (stan na 31.12.2014r.)

Wykaz przychodni POZ, które posiadają umowy obowiązujące w 2015 r. (stan na 31.12.2014 r.)

Lista SOR-ów, Izb Przyjęć oraz punktów Nocnej i świątecznej Opieki Zdrowotnej, w których pacjenci uzyskają opiekę zdrowotną w zastępstwie za lekarza rodzinnego

(fot. lublin112)
2015-01-01 13:13:57

11 komentarzy

 1. super kufa… nawet z soru na kraśnickiej w razie w nie skorzystam….

 2. Dobro pacjenta przede wszystkim..

 3. ochoczo przejadę się do innej przychodni.

  Nie powinni ustępować lekarzom. I tak mają kasy jak lodu.

  Skąd rząd weźmie dodatkowe pieniądze dla lekarzy ??
  Podniesie ZUS albo VAT lub inna daninę na którą się wszyscy zrzucimy.

  Nie wiem jak wy ale ja mam dosyć płacenia dodatkowych ciężko wypracowanych pieniędzy na konowałów.

 4. Myślę, że w Polsce powinno się przyjąć amerykański sposób rozliczania posiadających ubezpieczenie zdrowotne – tam po wizycie u lekarza, czy leczeniu szpitalnym pacjent otrzymuje fakturę do zapłaty, z którą udaje się do ubezpieczyciela, a ten rozlicza ją na korzyść lekarza lub szpitala w którym leczył się ubezpieczony.
  Wtedy z tych pieniędzy nie miałby szans skorzystać niedouczony konował, albo szpital słynący z dużej ilości „stanów stabilnych” wśród leczonych.

  • Jestem za i żadnego przypisywania pacjenta do przychodni. Szybko porządeczek by był. A „moja” dotychczasowa przychodnia właśnie straciła 3 pacjentów. Jutro idę przepisać nas do innej.

  • Tak a ubezpieczyciel sam ustala ile trzeba z wlasnej kieszeni doplacic. Genialne jak na polskie warunki. Czasem zdarzy sie, ze pokryja 100%, to fakt, ale nie nalezy byc takim optymista.

 5. przyznam że jestem bardzo rozczarowana moją przychodnią (nie podpisała umowy), chyba trzeba będzie rozważyć zmianę, chyba że oni zmianią decyzję…ale też mam dośc już żądań lekarzy, rozkładają bużety szpitali, teraz następni tylko kasa….a ty się pacjencie martw

 6. Olejmy wszyscy tych, którzy nie podpisując umów tak naprawdę nas mieli w dupach.
  Przenieśmy się tam gdzie nas traktują jak potrzebujących ich pomocy.

 7. Widać że nie chodzi o pacjenta, tylko o kasę. Jak nie podpisali umów, to teraz pod żadnym pozorem nie podpisywać z nimi.

 8. Tyle że amerykanie rozważają zmianę w swoim systemie finansowania opieki zdrowotnej na jakis system pro-europejski z uwagi że zbyt wielu ludzi u nich pozostaje bez opieki medycznej gdy ubezpieczenie nie daje rady pokryć wydatków .Nie pchajmy się w kolejną ślepą uliczkę .

 9. Jestem ratownikiem medycznym posiadamy ponad 20 letni staż umiem wypisać receptę skierowanie na badania oraz skierowanie do szpitala moja wiedza nie odbiega od lekarza POZ o umiejętnościach nie wspomne, Czekam na propozycje od NFZ będę pracował za polowe stawki od lekarza POZ

Z kraju

Polityka i społeczeństwo