Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Krzysztof Cugowski został Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Uroczystość zorganizowano w Teatrze Starym (zdjęcia)

Decyzję podjęto w maju, z kolei dziś Krzysztofowi Cugowskiemu wręczono Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin. Wydarzenie uświetnił koncert zespołu Mistrzów, z którym artysta obecnie współpracuje.

W czwartek w Teatrze Starym odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Krzysztofowi Cugowskiemu. W ten sposób postanowiono uhonorować wybitnego muzyka, współzałożyciela i wieloletniego wokalistę Budki Suflera za zasługi, muzyczną twórczość oraz wzmacnianie pozycji miasta.

Decyzję o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin podjęli radni Rady Miasta na sesji w dniu 25 maja 2023 r. Uroczystość rozpoczęła wieloletnia przyjaciółka muzyka – Ewa Dados z Polskiego Radia Lublin. Odczytała laudację, jaką przygotował Piotr Szczepanik, w której przypomniano najważniejsze etapy życia oraz największe sukcesy artysty.

– Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin Panu Krzysztofowi Cugowskiemu jest wyrazem szacunku mieszkanek i mieszkańców naszego miasta dla dorobku tego wybitnego artysty oraz podziękowaniem za budowanie prestiżu i wzmacnianie pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce. To również oznaka wdzięczności za liczne gesty i dowody sympatii okazywane naszemu miastu, aktywność na rzecz lubelskich społeczności oraz zaangażowanie w akcje społeczne i charytatywne – mówił prezydent miasta Krzysztof Żuk.

Krzysztof Cugowski urodził się w Lublinie w 1950 r. Naukę zdobywał w Szkole Muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym w Lublinie. W 1969 r. założył zespół rockowy z nazwą Prompter’s Box – Budka Suflera. W 1983 r. rozpoczął współpracę z Budką Suflera, która trwała do czasu zakończenia działalności zespołu w 2014 r.

Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Wśród nich znajduje się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Koncertował w najbardziej prestiżowych miejscach na całym świecie w tym w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Artysta został nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublin, Angelusem Lubelskim, a także nagrodą polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk ’97 w kategorii wokalista roku.

Krzysztof Cugowski został Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Uroczystość zorganizowano w Teatrze Starym (zdjęcia)

fot. UM Lublin

Krzysztof Cugowski został Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Uroczystość zorganizowano w Teatrze Starym (zdjęcia)

fot. UM Lublin

Krzysztof Cugowski został Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Uroczystość zorganizowano w Teatrze Starym (zdjęcia)

fot. UM Lublin

31 komentarzy

 1. Miał przerwę w BS jak pojechał na występy sławiące pzpr do Wrocka. Zastepowali go Czystaw, Jędrzejczak i kobitki

  • dobrze, że towarzysz kaczyński nie jest komuchem, wszak teraz chodzi do kościoła xD

   • Co tak Kaczyński… największym komuchem był towarzysz generał Jaruzelski, a na przysłowiowe 5 minut przed śmiercią dał się zbajerować „duszpasterzom” i namówic na chrzest
    Co kościół odtrąbił jako swój wielki sukces w walce z niewiernymi.

    • Generał został ochrzczony przez rodziców. Ba nawet chodził do gimnazjum o.o. marianów w Wa-wie. Zmień płytkę.

 2. Jako honorowy obywatel może w końcu przestanie narzekać na wysokość swojej emerytury

  • Pan Sołtys z Lublina

   Spodziewasz się, że od tego honorowego obywatelstwa przybędzie mu honoru ?
   Ktoś przyzwyczajony do narzekania z będzie narzekał dalej. 😆

 3. jeden pajac wrecza drugiemu pajacowi brawo

 4. Akt nadania honorowego obywatelstwa Lublina powinien chyba wręczać ktoś z Lublina?

 5. Artystą wielkim był, jest i będzie już zawsze. A wy szczekajcie dalej, miernoty.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo