Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kredyt na firmę? Sprawdź wszystkie opcje!

Potrzeba zdobycia finansowania zewnętrznego łączy wiele firm. Przyczyny bywają różne, lecz do najczęstszych należą: chęć zainwestowania, nagłe i nieprzewidziane wydatki, planowany rozwój firmy (powiększenie powierzchni, otwarcie nowej placówki itp.). Niezależnie jednak od powodów, przedsiębiorcy bardzo często zatrzymują się na porównaniu ofert banków. Czy to jedyna opcja warta rozważenia? Dowiedz się więcej o tym, jak uzyskać finansowanie dla Twojej firmy!

Kredyt na firmę – co musisz wiedzieć?

Oferty kredytowe banków różnią się między sobą wieloma czynnikami, a czasem niemal niedostrzegalnymi niuansami. To sprawia, że sam wybór odpowiedniego banku może być utrudniony, a przecież najlepiej byłoby wybrać i złożyć wnioski w kilka miejsc jednocześnie. 

Tutaj dochodzimy do pierwszego punktu, czyli formalności. Z kredytem firmowym wiąże się konieczność złożenia wniosków, przygotowania sprawozdań finansowych z ostatnich miesięcy lub lat (w zależności od banku), a także wiele innych wymogów, które poznajemy zazwyczaj już w trakcie załatwiania kredytu. 

Analitycy bankowi wyliczą także zdolność kredytową, sprawdzą historię oraz przygotują scoring kredytowy. To właśnie ta końcowa punktacja jest decydująca w kwestii przyznania (bądź nie) kredytu Twojej firmie. (Dowiedz się więcej o scoringu kredytowym tutaj – https://pragmago.pl/porada/scoring-kredytowy-co-to-jest/.)

Po drugie: cały proces kredytowania w banku może potrwać długo. Da się go oczywiście skrócić – na przykład przygotowując zawczasu wszystkie potrzebne dokumenty. Mimo to na wypłatę środków możemy poczekać nawet kilka tygodni.

Trzecim ważnym elementem jest ograniczona dostępność kredytów bankowych. Firmy z krótkim stażem lub te przedsiębiorstwa, które już są zadłużone, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu na dobrych warunkach. 

Co zrobić, gdy pieniądze są potrzebne szybko lub firmę prowadzimy krótko i nie mamy szans na kredyt?

Faktoring – koniec z zadłużaniem się!

Faktoring jest innowacyjną usługą finansową, w której firma może zdobyć natychmiast pieniądze na rozwój czy wypłaty wynagrodzeń, jednocześnie nie zwiększając swojego zadłużenia! Jak to możliwe?

Warunkiem koniecznym do uzyskania środków z faktoringu jest posiadanie wierzytelności – na przykład faktur sprzedaży wystawionych klientom. Takie faktury możemy sprzedać faktorowi, czyli firmie zajmującej się ich skupem. Faktury te muszą należeć do firmy korzystającej z faktoringu oraz być wymagalne – to znaczy, że termin ich spłaty mija nie wcześniej niż za 7 dni od momentu złożenia wniosku.

W Polsce usługi faktoringowe świadczą na firmy zrzeszone w PZF – Polskim Związku Faktorów. Jednym z członków związku jest katowicka firma PragmaGO.

Korzystanie z faktoringu w PragmaGO jest wyjątkowo proste – wystarczy wysłać krótki wniosek za pośrednictwem strony internetowej, podać dane firmy oraz Klientów i poczekać na odpowiedź, w której otrzymasz do wglądu warunki zaproponowane przez faktora. Po podpisaniu umowy, faktory do sfinansowania możesz zgłaszać wygodnie za pośrednictwem Strefy Klienta. Środki wypłacane są zaraz po potwierdzeniu zasadności faktury przez Kontrahenta. 

Faktoring to rozwiązanie warte uwagi przede wszystkim dlatego, że wymaga niewielu formalności, jest bezpieczne oraz nie zwiększa zadłużenia firmy – w końcu finansujesz zapotrzebowanie przedsiębiorstwa jego własnymi pieniędzmi. Z tą różnicą, że otrzymujesz je nieco szybciej.