Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z kraju: Komunikat Prokuratury Krajowej w sprawie niebezpiecznej gry o nazwie „niebieski wieloryb”

Prokuratura Krajowa opublikowała apel w sprawie gry o nazwie „niebieski wieloryb”, która polega na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych poleceń, m.in. dotyczących samookaleczenia. Komunikat skierowany jest w szczególności do rodziców i opiekunów.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, w wyniku udziału w grze „niebieski wieloryb” troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego (województwo zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie.

Doszło do tego za pośrednictwem internetu, podczas interaktywnej gry, która polega na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych i groźnych poleceń.

Co ustalono w śledztwie

Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. „opiekun”, wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie „strasznych” filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat.

Interaktywna gra „niebieski wieloryb” po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków. Co najmniej od kilku dni informacje na temat tej gry pojawiają się na polskojęzycznych stronach internetowych.

Pismo do MEN

Z uwagi na dobro małoletnich dzieci 17 marca 2017 roku, na podstawie art. 12 par. 1 ustawy z 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, Krzysztof Sierak Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do Pani Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych przez podległych jej kuratorów oświaty.

Apel do rodziców i opiekunów

Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do wszystkich użytkowników internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry „niebieski wieloryb”, proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie lub z najbliższą jednostką prokuratury lub Policji.

2017-03-19 20:10:58
(fot. ilustr. pixabay.com)

27 komentarzy

  1. teraz masa uczniów większa ,to nie słoneczka a wieloryby wchodzą do gry

  2. Jak ktoś żyje na wsi i ma gospodarstwo czy rodzice mają to nie ma czasu na takie głupoty. A że miejskie gówniarze nie wiedzą w co łapy wsadzić to robią takie rzeczy. Ale ja nikogo nie żałuję bo chyba mają jakieś rozumki w makówkach.

  3. jak ja bylem maly to sie z kolegami bawilo w opuszczonych wrakach samochodow, udajac ze sie jezdzi, albo naprawia probojac zlozyc porozrzucane czesci, albo przy smietnikach rozbieralo wyrzucone telewizory i radia, pralki.. zeby ze zdemontowanych czesci – przelacznikow, glosnikow, lampek, kabli, opornikow, potencjometrow, silniczkow z zabawek konstruowac rozne dziwne ustrojstwa, a pozniej tez z zebranych „przydasi” probowac naprawiac stare radia czy magnetofony, co sie w koncu udawalo, dzieki temu sie za dzieciaka juz czlowiek duzo sam nauczyl na czyms, co i tak nie bylo juz potrzebne, jeszcze fajniej zreszta mialy dzieckiaki ze wsi gdzie mialy rozne komarki, maluchy itp, no ale i w miescie tak zle nie bylo, a teraz czym sie dzieciaki w miescie maja zainteresowac, skoro nic niema i nic nie mozna, a dzieciaki sa ciekawe, nudne-czyt.”bezpieczne” rzeczy ich nie interesuja – chocby i te nowoczesne place zabaw na ktorych nawet nie da sie chustac do samej gory 😉 dziecko musi tez poczuc niebezpieczentwo zeby znac granice, a to ze sie czasem zlamie reke czy noge to coz, nauka na bledach daje najwiecej do myslenia.

    odnosze wrazenie ze nasz swiat dazy to takiej „idylli” jak w „czlowieku demolce” i jest to bardzo przerazajaca wizja takiego to porzygania bezpiecznego swiata

  4. Fake news!!!! Ludzie nie istnieje coś takiego jak niebieski wieloryb!!! Media to powtarzają bo jakieś śmieszki napisały o tym w internecie i nikt tego nie sprawdził…