Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejni Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową (zdjęcia)

W sobotę, 25 września br. na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie, 77 żołnierzy OT złożyło przysięgę wojskową, która połączona była z piknikiem historyczno-wojskowym pt. „Służąc Polsce”.

Była to szósta w tym roku i 35 przysięga wojskowa w historii 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Na placu apelowym licznie zgromadzili się mieszkańcy Lublina, rodziny żołnierzy, którzy właśnie zasilili szeregi 2 LBOT. Nie zabrakło również ważnych gości, z wicewojewodą lubelskim Bolesławem Gzikiem na czele.

Tradycyjnie podczas ceremonii wojskowej odczytano list szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do nowych żołnierzy obrony terytorialnej. W liście tym czytamy, mi.in.

– Wojska Obrony terytorialnej doskonale sprawdziły podczas pandemii, czy reagowania na klęski żywiołowe i inne sytuacje kryzysowe. Teraz Wasi koledzy służą przy granicy z Białorusią, gdzie w ramach operacji „Silne Wsparcie” patrolują miejscowości objęte stanem wyjątkowym, informują mieszkańców o zagrożeniach i pomagają lokalnym samorządom w ochronie systemów informatycznych.

Po ceremonii odbył się piknik historyczno-wojskowy pt. „Służąc Polsce”, zorganizowany z okazji 100. rocznicy oficjalnego zakończenia wojny polsko-bolszewickiej oraz 99. rocznicy objęcia Garnizonu Lublin przez 8. Pułk Piechoty Legionów. Moc atrakcji licznie przyciągnęły mieszkańców naszego miasta oraz miłośników historii i wojskowości.

Kolejni Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową (zdjęcia)

Kolejni Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową (zdjęcia)

Kolejni Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową (zdjęcia)

Kolejni Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową (zdjęcia)

Kolejni Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową (zdjęcia)

(fot. WOT)

30 komentarzy

 1. To nie wojsko…. Tylko tak się to nazywa.
  Gdybyśmy im dali wojsko za dawnych lat to połowa tych dzieci by do matki do cyca uciekło
  No cóż pracy nie ma trzeba brać co jest…
  Jeszcze i te dziewczynki…. Żenada

  • To jest Wojsko Polskie! Szkolenie Terytorialsa trwa 3 lata, jeszcze się „dzieci” wyrobią :). A dziewczyny dają radę doskonale. Ochotnicy to głównie studenci i osoby pracujące, więc nie pisz głupot jak nie znasz danych.

 2. .Taka jest prawda.

  To mięso armatnie. Skoro chcą tak skończyć ich sprawa. Dziś w razie konfliktu rząd, prezydent się ewakuuje. Bogaci bonzowie również. A oni będą ginąć.
  Dziś w razie konfliktu ze Wschodu Rosja nas miażdży w przeciągu kilku godzin jest w stanie być na naszej Zachodniej granicy.

  • Zadania WOT to głównie: „Utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
   Ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”. Ale w razie czego, tak, będą walczyć i ginąć. A Ty? Co wtedy będziesz robił?

 3. Wiesiek w berecie

  Kto był w wojsku to wie co by było z takimi żołnierzami ze zdjęć jakby wróciło prawdziwe wojsko

 4. .Taka jest prawda.

  Już kiedyś to przerabialiśmy że Rząd uciekl. Pociąg z Polskim złotem jeździł potem tysiące kilometrów. A Polacy zostali sami. Walcząc. Potem dzieci wysłali do walki….

 5. .Taka jest prawda.

  Tak było w czasie wybuchu 2wojny Światowej
  . To dla młodych. Bo dziś historii uczą ale takiej pisanej dla PiS.

 6. To są koty. To są syjamskie. Czy tam jest odcinka? Czy tam jest fala? Zasady jakie muszą obowiązywać w wojsku?! Zresztą ta żenada nie jest wojsiem. Ale w wojsku każdy wie ze musi być rygor dyscyplina.! A tam co jest ? Czy te panienki by były w stanie przeżyć prawdziwe wojsko??:)

 7. Jak to się nazywa? Salut rzymski?

 8. Żaden w wojsku nie był a się udziela.

 9. i od razu na granicę tych przebierańców , od tego są . Obrona Terytorialna = chronić przed uchodżcami a kamiński pajac niech da przykłąd.

  • To nie Ty decydujesz od czego są …:D. Idź, włącz sobie jakiś serial na Netflixie i nie zamartwiaj się sprawami, których nie rozumiesz. Piwka nie zapomnij 😉

 10. … same ” eksperty ” tu napisali opinie … broda , tatuaż , czyli maczo za klawiaturą