Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejna tragedia na drodze przez pijanego kierującego, pięć osób nie żyje. Minister sprawiedliwości o kolejnych zmianach w prawie

– Doszło do kolejnej wielkiej tragedii, śmierci pięciu niewinnych osób. Wszystko dlatego, że pijany i będący pod wpływem narkotyków pirat drogowy, nie zważając na ludzkie życie, postanowił zorganizować sobie rajd – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (1 czerwca br.) konferencji prasowej w Boksyckiej. W niedzielę 28 maja br. w wypadku drogowym zginęła tu cała rodzina, a jedna osoba walczy o życie w szpitalu.

Minister złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim osób, które zginęły.

– Przyjechałem tutaj, żeby dać wyraz współczucia dla tych, którzy zostali pokrzywdzeni, ale też i oburzenia wobec faktu, że do tego zdarzenia doszło. Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca odbiera życie niewinnym osobom – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości odniósł się również do niezastosowania przez sąd tymczasowego aresztowania wobec Piotra M. podejrzanego o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

– Według opinii biegłego sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych. Ale biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy to mogła być tak naprawdę gra, obliczona na niezastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – mówił szef resortu sprawiedliwości.

?Przeczytaj: Pięć osób nie żyje po zderzeniu dwóch aut na krajowej 9 ZDJĘCIA

Kolejna tragedia na drodze przez pijanego kierującego, pięć osób nie żyje. Minister sprawiedliwości o kolejnych zmianach w prawie

W związku z powtarzającymi się sytuacjami unikania tymczasowego aresztowania przez sprawców przestępstw minister sprawiedliwości zapowiedział zmiany w przepisach, które wyeliminują możliwość unikania aresztu poprzez powoływanie się na stan zdrowia.

– Poleciłem wiceministrowi Marcinowi Warchołowi przygotowanie zmian w prawie, które w przyszłości wykluczą tego rodzaju symulacje – zapowiedział Minister Sprawiedliwości. Zapewnił, że przepisy będą stosowane szczególnie w sytuacji, kiedy doszło do poważnego przestępstwa i zaszły wszystkie okoliczności, które przemawiają za zastosowaniem środków zapobiegawczych.

Minister Zbigniew Ziobro wydał też polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć karę za takiego rodzaju straszny czyn, jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej. Dzisiaj grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektowanym przepisem będzie to od 5 do 20 lat więzienia. To dodatkowe zaostrzenie kar. Wkrótce wejdą bowiem w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy, które przewidują m.in. konfiskatę aut pijanych kierowców.

Jako Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wyda też instrukcję, aby każdorazowo w podobnych przypadkach prokuratura badała przesłanki do zastosowania najsurowszej kwalifikacji prawnej w postaci zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

?Przeczytaj: Pięć osób nie żyje po zderzeniu dwóch aut na krajowej 9 ZDJĘCIA

(fot. PSP Ostrowiec Świętokrzyski)

32 komentarze

 1. Zero zero robi krzyk a sprawa wygląda tak, że sprawca leży w szpitalu, symuluje lub nie szok lub inną nieświadomość. Wystarczy postawić policjanta ( gdyby sąd nakazał areszt i tak by stał) i pilnować by nie uciekł. Kiedyś musi polepszyć mu się stan. Proste. Po co ten żałosny cienki krzyk wiejskiego szeryfa. No i przede wszystkim wkurza mnie to ciągłe dostosowywanie całego prawa do pojedynczych przypadków!!! 8* i sp

 2. i tak pewnie na tym żałosnym „show” skończy się

 3. Zmiany,kara śmierci powinna być dla takich ludzi,a nie pójdzie siedzieć za pieniądze podatników

  • Mataczenie już się rozpoczęło, siedzieć nie pójdzie, choć kasy sporo wyda dla „kogo trzeba”.

 4. od razu 25 lat

  • Jak wsiadasz pijany albo po narkotykach za kółko to tak, to właściwie jak zamiar zamordowania kogoś.

 5. a milicja tak dba o bezpieczeństwo łupiąc kowalskiego z radarem na drogach…. i jakoś efektów nie ma… znaczy są w budżecie, ale nie w wypadkowym statystyk kajecie.

  • Jak durnie dają się łupić, to dlaczego tego policja ma nie robić ?
   Zakupy sprzętu muszą się zamortyzować, a i pensje mundurowych trzeba opłacić.
   Policjant też człowiek, za coś musi michę kupić.

 6. Stonoga źobro k…… , 8 lat jego rządów i co … prawo robią pod SIEBIE dlaczego mają immunitety EDUKACJA A NIE NAUKA JAZDY POD EGZAMIN

 7. nie kryty krytyk

  sprawiedliwy ziobro się znalazł.
  skoro taki sprawiedliwy to czemu Ci z PEŁO nie siedzą, za rozkradanie polski???
  bo to że jego koledzy od rozkradania polski nie siedzą z kaczorem na czele to proste. przecież kolegów trzeba kryć.
  a jak tam brat szymczyka, zarządzał grupą wymuszającą VAT na grube miliony, wszyscy z grupy siedzą tylko nie on, tam ziobro nie potrzebuje sprawiedliwości??
  szymczyk rozwalił granatnikiem strop w komendzie, nie trzeba sprawiedliwości?? nawet nie oskarżając tego błazna, bo niby mógł nie wiedzieć, kto ze służb beknął za wwiezienie ostrej amunicji bez kontroli na teren rzeczypospolitej??
  gdzie oskarżenia za elektrownie ostrołęka przypomnę, w rok zbudowali za 1 mld złotych żeby po upływie pół roku od postawienia wyburzyć za pół miliarda?? nie ma oskarżeń, no popatrz, jaki on prawy i sprawiedliwy.
  jak kaczor 10 lat temu mówił że trzeba utrzymywać kontakty ze wschodnimi sąsiadami również z wielką Rosją, gdzie był?? jak kaczor występował w komunistycznej bajce i jeździł na wakacje za granice, gdzie dzieci polskich patriotów nie mieli nawet takiej możliwości, gdzie Ziobro był jak kaczor kazał lądować pilotowi w smoleńsku mimo złych warunków??
  gdzie był ziobro jak psy zamordowali Igora w policyjnym kiblu?? wtedy to nie była tragedia??
  gdzie był jak pies strzelił chłopakowi w plecy w koninie, bo był dilerem, jednak nawet nie pofatygowali się przeszukać mieszkania, jak to bywa w sytuacji gdzie znajdą śladowe ilości narkotyków.

 8. Co zmieni zaostrzenie? Jakim trzeba być ograniczonym baranem, aby myśleć, że zakazy pomogą? Już tyle razy miała być sielanka, drakońskie kary, konsekwencje, i co? I G Ó … N O ! Nic się nie zmieni, jeżeli nadal będzie 'rozwiązywanie’ problemu w tej sposób. Ale w rządzie to sami odklejeńce są, więc będzie bez zmian.

 9. A co tam u Pana oficera z Gorzowa który nie był oficerem tylko kordynatorem grupy sped nie pijany nietrzeźwy niech powie ile dostał co 10 kwietnia 2022 rozbił służbowe bmw dobrze , że nikomu krzywdy nie zrobił

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo