Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejna pomoc miasta dla restauratorów. Jest projekt uchwały zwalniającej z pierwszej raty opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu

Prezydent Krzysztof Żuk na jutrzejszej sesji Rady Miasta Lublin przedłoży projekt uchwały dotyczącej zwolnienia lubelskich restauratorów z pierwszej raty opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w 2021 roku oraz wydłużenie terminów wnoszenia kolejnych.

Taką możliwość daje samorządom ostatnia nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

– Restauratorzy to grupa przedsiębiorców, których najbardziej dotkliwie dotyczą ograniczenia handlu i usług związane ze stanem epidemii. Ogromnym obciążeniem dla nich są stałe opłaty i niezależne od niskich lub nawet zerowych obrotów koszty, z którymi muszą się mierzyć. Dlatego natychmiast po przyjęciu przez rząd regulacji prawnej, która umożliwia zwolnienie i odroczenie opłat za sprzedaż alkoholu, występuję z wnioskiem do Rady Miasta Lublin o przyjęcie korzystnego dla przedsiębiorców rozwiązania – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Po przyjęciu uchwały lubelscy restauratorzy zostaną zwolnieni z pierwszej raty wnoszonej do 31 stycznia. Druga, wnoszona do 31 maja i trzecia – do 30 września zostanie odroczona do 31 października 2021 roku. Udogodnienia we wnoszeniu opłat będą dotyczyły przedsiębiorców korzystających z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Ci przedsiębiorcy, którzy dokonali całej opłaty za 2021 rok już w styczniu, dostaną zwrot 1/3 opłaty rocznej. Natomiast tym, którzy wpłacili pierwszą ratę, zostanie ona zwrócona.

To nie jedyna pomoc miasta dla restauratorów. Na najbliższej sesji Rady Miasta odbędą się obrady nad projektem uchwały, która zwolni ich niemal całkowicie z opłat za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne. Proponowana stawka na 2021 rok miałaby wynieść symboliczny 1 grosz za 1 m2 powierzchni pasa drogowego.

O tym, czy projekt uchwały o koncesji zostanie wprowadzony do porządku obrad oraz przyjęty, zadecydują Radni Rady Miasta Lublin na jutrzejszej sesji (28 stycznia).

(fot. pixabay.com)

17 komentarzy

 1. przy czynszach, pensjach, zusach, kredytach – to jak kapslem od piwa wybierać wodę z tonącej łodzi. niby lepsze coś niż nic, ale 4 liter nie urywa kompletnie.

 2. Mam nadzieję, że ta pomoc nie będzie dotyczyła restauratorów łamiących zakazy.

  • Nie ma zakazów. Są zalecenia. Rozumiesz różnicę? Mam nadzieję, że przetrwają Ci co właśnie się przeciwstawiają zaleceniom. Nie chcesz to nie korzystasz. Czy nie ogarniasz tego?

 3. Walduś, jaki ty złośliwy i wredny jesteś

  • ale rację ma. fryzjerzy pobrali pomoc od państwa za zamknięcie lokali, a wielu jeździło po domach klientów strzygąc za 200% stawki. znam 2 przypadki, że fryzjerki na etatach latem startowały z własnymi salonami – więc z kilkadziesiąt tysięcy musiały na start mieć akurat podczas kryzysu i braku pracy…

   • Nie każdy musi tracić na plandemi…za coś żyć trzeba. Najlepiej byście siedzieli z browarem w ręku. Otyłe kowidiańskie lenie

 4. Kogo oni obchodzą lansują się po mieście swoimi bmw a ludzie płacą za perłę 9 zl w lokalu ,bez nich tez jest OK

  • Mnie obchodzą. Lubię wyskoczyć do restauracji. Alko akurat nie moja bajka, ale na kawę czy kolację chętnie wyskoczę. Ty nie?

 5. jeszcze dajcie jakieś darmowe odpusty i możliwość pocałowania relikwii

 6. Siedlisko meneli i patoli nie powinni nic dostawać .Pan stolarz czy szewc to potrzebne zawody i wytwarzające jakieś dobra.
  Natomiast restauracje to miejsca dla snobów i próżniaków nie potrzebne do niczego.
  I jeszcze kasa dla jakiejś branży fitness wytwórni smrodu i potu z glonojadów po botoksie i koksików napakowanych wspomagaczami

  • hahahahhahahahahahahaha. Zabawny jesteś i żałosny zarazem. Przykre masz życie na maksa.

  • dobre egon mówi, trzeba żyć jak on 48 godzin przed kompem potem 3 godziny snu i znów 48 godzin przed kompem to jest życie, jak karetkę będzie wzywał to grubasa żeby wyciągnąć z domu ścianę będą burzyć, bo z tego c słyszał na siłowni to tylko pot i smród i nic więcej. przykre jest twoje prymitywne życie egonie, może byś popadł w agonię to przynajmniej byś powietrza nie zatruwał swoją mord…ą

  • A gdzie wg Ciebie ćwiczą normalne, wysportowane kobiety i mężczyźni? Czy może uważasz, że wszyscy Polacy to glonojady i koksy?

 7. wódę można wypić w bramie a obiad trzeba zjeść przy stole. ten kudłaty tego nie rozumie. ekonomista wykształcony za komuny nie może myśleć rozsądnie

Z kraju