Kolejna miejscowość w naszym regionie chce być miastem. Radni byli jednogłośni 21:57 06-10-2020

Na ostatniej sesji Rady Gminy Izbica dyskutowano na temat rozpoczęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości statutu miasta. Jak wskazano w uzasadnieniu, podstawowymi argumentami przemawiającym za staraniami o przywrócenie praw miejskich są walory historyczno-kulturowe oraz obecna struktura społeczno-gospodarcza, a nade wszystko oczekiwania mieszkańców. Podkreślono również, że Izbica była miastem przez ponad wiek. Źródła historyczne wskazują bowiem, że Izbica prawdopodobnie uzyskała prawa miejskie w 1750 roku, a straciła je 13 stycznia 1869 roku w wyniku decyzji władz carskich w ramach represji po powstaniu styczniowym.
Decyzja radnych była jednogłośna, wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały w tej sprawie. Jednak jest to jednak dopiero początek drogi do odzyskania praw miejskich. Odpowiedni wniosek musi też trafić do wojewody lubelskiego, a potem do rady ministrów.
Izbica jest kolejną miejscowością w naszym regionie, która starać się będzie o odzyskanie praw miejskich. Obecnie coraz bliżej statusu miasta są Kamionka w powiecie lubartowskim oraz Goraj w powiecie biłgorajskim. W lipcu Rada Ministrów ogłosiła już nawet projekt rozporządzenia, który przewiduje, że od stycznia na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast, w tym właśnie dwa w województwie lubelskim. Zgodnie z ustawą, nadanie danej miejscowości praw miejskich uzależnione jest od kilku czynników. Wśród najważniejszych jest posiadanie infrastruktury społecznej i technicznej, miejski układ urbanistyczny oraz charakter zabudowy, a także przeprowadzone konsultacje społeczne i uwarunkowania historyczne, m.in. właśnie posiadanie w przeszłości przez daną miejscowość praw miejskich.
(fot. Gmina Izbica)
dajcie im prawa miejskie a odbierzcie Kraśnikowi. wstyd na cały kraj robią wieśniaki z kraśnickiej rady miejskiej – dlatego powinna być radą wiejską.
Popieram. To co wyprawia Kraśnik jest już żenujące… Tylko czekać aż Świdnik pójdzie jego śladem… Ech…
Super pomysł. Podatki i opłaty od razu do góry. W miastach śmiecie muszą być odbierane częściej niż w miejscowościach które nie są miastami – to wiąże się ze wzrostem cen za śmieci dla całej gminy. Dodatkowo przy najbliższej modernizacji ewidencji okaże się, że nikt w mieście Izbica nie ma budynku gospodarczego tylko każdy ma garaż a tutaj ceny za metr to kosmos. Powodzenia
Ale co miasto, to miasto !!!
Trudniej zarzucić, że komuś słoma z butów wystaje, czy „cóś”…
Czy wójt, który nie może ubiegać się o wybór na kolejną kadencję, może kontynuować karierę jako burmistrz tej samej miejscowości?
Może u nas w Siedliszczu było to samo
Polacy dali a Car zabrał o co tu chodzi? przecież to polskie sprawy…
Zamiast ktoś sołtysem to zostanie burmistrzem, jego siostrzeńcy dyrektorami departamentów.. 😝😝😝
Dla przyszłych lub niedoszłych kochanek będzie kilka etatów w biurze jako specjalista..
W mieście można lepiej kręcić lody niż na wsi..
Można własność publiczną oddać lub sprzedać mocą jednego podpisu..
A na wsi?
Każdy ma swoją własność i jej pilnuje..
Radni z Izbicy wcześniej powinni podjąć uchwały o wykonaniu twardej nawierzchni ulic np. Stołowej. Bo wstyd to będzie, kiedy w mieście będą gruntowe ulice. Jak za cara, prawda? O wodociągu i kanalizacji nie wspominając. Poza tym, ukaz z 1869 r. zlikwidował miasta poniżej 3000 tyś. mieszkańców. A dziś w Izbicy mieszka chyba około 2 000.
powinna sie polaczyc z Tarnogora i bedzie miasto 3000 mieszkancow
3000 tyś.? Nawet gdyby 3000 tys., to przecież byłoby 3 000 000 (słownie: trzy miliony) mieszkańców.
I znowu „nadanie statutu miasta”.