690 680 960

Kolejna miejscowość w naszym regionie chce być miastem. Radni byli jednogłośni

Radni byli jednogłośni, aby rozpocząć procedury związane z przywróceniem miejscowości praw miejskich. Izbica w powiecie krasnostawskim po ponad 140 latach ponownie chce być miastem.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Izbica dyskutowano na temat rozpoczęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości statutu miasta. Jak wskazano w uzasadnieniu, podstawowymi argumentami przemawiającym za staraniami o przywrócenie praw miejskich są walory historyczno-kulturowe oraz obecna struktura społeczno-gospodarcza, a nade wszystko oczekiwania mieszkańców. Podkreślono również, że Izbica była miastem przez ponad wiek. Źródła historyczne wskazują bowiem, że Izbica prawdopodobnie uzyskała prawa miejskie w 1750 roku, a straciła je 13 stycznia 1869 roku w wyniku decyzji władz carskich w ramach represji po powstaniu styczniowym.

Decyzja radnych była jednogłośna, wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały w tej sprawie. Jednak jest to jednak dopiero początek drogi do odzyskania praw miejskich. Odpowiedni wniosek musi też trafić do wojewody lubelskiego, a potem do rady ministrów.

Izbica jest kolejną miejscowością w naszym regionie, która starać się będzie o odzyskanie praw miejskich. Obecnie coraz bliżej statusu miasta są Kamionka w powiecie lubartowskim oraz Goraj w powiecie biłgorajskim. W lipcu Rada Ministrów ogłosiła już nawet projekt rozporządzenia, który przewiduje, że od stycznia na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast, w tym właśnie dwa w województwie lubelskim. Zgodnie z ustawą, nadanie danej miejscowości praw miejskich uzależnione jest od kilku czynników. Wśród najważniejszych jest posiadanie infrastruktury społecznej i technicznej, miejski układ urbanistyczny oraz charakter zabudowy, a także przeprowadzone konsultacje społeczne i uwarunkowania historyczne, m.in. właśnie posiadanie w przeszłości przez daną miejscowość praw miejskich.

(fot. Gmina Izbica)

12 komentarzy

 1. dajcie im prawa miejskie a odbierzcie Kraśnikowi. wstyd na cały kraj robią wieśniaki z kraśnickiej rady miejskiej – dlatego powinna być radą wiejską.

  • Popieram. To co wyprawia Kraśnik jest już żenujące… Tylko czekać aż Świdnik pójdzie jego śladem… Ech…

 2. Super pomysł. Podatki i opłaty od razu do góry. W miastach śmiecie muszą być odbierane częściej niż w miejscowościach które nie są miastami – to wiąże się ze wzrostem cen za śmieci dla całej gminy. Dodatkowo przy najbliższej modernizacji ewidencji okaże się, że nikt w mieście Izbica nie ma budynku gospodarczego tylko każdy ma garaż a tutaj ceny za metr to kosmos. Powodzenia

 3. Czy wójt, który nie może ubiegać się o wybór na kolejną kadencję, może kontynuować karierę jako burmistrz tej samej miejscowości?

 4. Polacy dali a Car zabrał o co tu chodzi? przecież to polskie sprawy…

 5. Zamiast ktoś sołtysem to zostanie burmistrzem, jego siostrzeńcy dyrektorami departamentów.. 😝😝😝
  Dla przyszłych lub niedoszłych kochanek będzie kilka etatów w biurze jako specjalista..
  W mieście można lepiej kręcić lody niż na wsi..
  Można własność publiczną oddać lub sprzedać mocą jednego podpisu..
  A na wsi?
  Każdy ma swoją własność i jej pilnuje..

 6. Radni z Izbicy wcześniej powinni podjąć uchwały o wykonaniu twardej nawierzchni ulic np. Stołowej. Bo wstyd to będzie, kiedy w mieście będą gruntowe ulice. Jak za cara, prawda? O wodociągu i kanalizacji nie wspominając. Poza tym, ukaz z 1869 r. zlikwidował miasta poniżej 3000 tyś. mieszkańców. A dziś w Izbicy mieszka chyba około 2 000.

 7. powinna sie polaczyc z Tarnogora i bedzie miasto 3000 mieszkancow

  • 3000 tyś.? Nawet gdyby 3000 tys., to przecież byłoby 3 000 000 (słownie: trzy miliony) mieszkańców.

 8. I znowu „nadanie statutu miasta”.

Kursy walut

 • USD 4.413zł -0.16%
 • GBP 5.3808zł 0.35%
 • EUR 4.7109zł 0.1%
 • CHF 4.7477zł -0.53%

Polub nas