Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Dwie kobiety o złotym sercu, czyli Anioły Farmacji 2013 i Anioły Medycyny 2013 z województwa lubelskiego

Prezentujemy sylwetki laureatek nagrody Anioły Farmacji 2013 i Anioły Medycyny 2013 z województwa lubelskiego.

Tegoroczne ANIOŁY. Kim są? To ludzie, którzy ujmują ciepłem, życzliwością, szczerością i uśmiechem. Są niezwykle skromni. Potrafią słuchać, a zapytani o siebie wolą raczej mówić o tych, którzy zaszczepili im miłość do ludzi i zawodu. Towarzyszą swoim pacjentom od lat, dobrze znają ich historie i rodziny, zdarza się, że pamiętają nawet o ich urodzinach!

Dwie kobiety o złotym sercu, czyli Anioły Farmacji 2013  i Anioły Medycyny 2013 z województwa lubelskiego

Jednym z Aniołów Medycyny 2013 lek. med. Krystyna Pucer – Świentuchowska z Przychodni Rejonowej nr 2 w Białej Podlaskiej.
„Tytuł Anioła Medycyny, jakim zostałam uhonorowana, to dla mnie ogromne zaskoczenie, a jednocześnie wielki zaszczyt. Będąc już na miejscu, w Filharmonii Narodowej w Warszawie zobaczyłam jak wysoka jest ranga tej Nagrody. Bardzo się cieszę, że docenili mnie pacjenci i bardzo serdecznie im za to dziękuję. Zawód lekarza wybrałam, ponieważ od zawsze moim marzeniem było pomagać ludziom, otaczać ich opieką oraz przynosić ulgę w bólu i cierpieniu” – mówi lek. med. Krystyna Pucer – Świentuchowska.

Dwie kobiety o złotym sercu, czyli Anioły Farmacji 2013  i Anioły Medycyny 2013 z województwa lubelskiego

Jednym z Aniołów Farmacji 2013 jest mgr farm. Grażyna Barańska z apteki przy ulicy Partyzantów w Tyszowcach.
Pani Grażyna od 27 lat pracuje, jako farmaceutka. „Nagrodę przyjęłam z wielkim zaskoczeniem. W pierwszej chwili myślałam, że to nieporozumienie. Z sercem podochodzę do ludzi i do swojej pracy. Fachowość się liczy, ale jeszcze ważniejsze jest serdeczne podejście do pacjentów, klientów. To miłe, że ludzie mnie docenili. W naszej miejscowości raczej wszyscy dobrze się znają. Nagroda motywuje do dalszej, ciężkiej pracy” – mówi Pani Grażyna.

Nagroda ma społeczny i ogólnopolski charakter. To jedyna w Polsce nagroda środowiska farmaceutycznego i medycznego o charakterze społecznym- przyznawana jest bowiem przez pacjentów, tym lekarzom i farmaceutom, którzy wyróżniają się wyjątkowo troskliwym, przyjaznym i wspierającym podejściem. Jest całkowicie pozbawiona elementów komercyjnych.

W tym roku napłynęło od pacjentów niemal 100 000 zgłoszeń. To dużo, ale organizator chciałby, aby w przyszłorocznej edycji konkursu nominowana zostanie jeszcze liczniejsza grupa oddanych służbie drugiemu człowiekowi farmaceutów i lekarzy.

To bardzo ważne, aby promować dobre postawy. Służba zdrowia w Polsce kuleje. Listy leków refundowanych są za krótkie, brakuje łóżek i sprzętu, ale zdarzają się ludzie, który swoją życzliwością, wsparciem i troską są w stanie to wszystko zrekompensować.

Zapewnijmy sobie i innym Polakom komfort otaczania się nimi w trudnej sytuacji choroby czy podczas zwykłej wizyty w aptece i doceniajmy, tych którzy są wśród nas. Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku tych zawodów, podobnie jak we wszystkich innych trafiają się czarne owce, ale być może metodą na ich poskromienie jest promowanie Aniołów.

Nagrodzeni w tym roku lekarze i farmaceuci to zwykli bohaterowie. Jacy są? To ludzie, którzy ujmują ciepłem, życzliwością, szczerością i uśmiechem. Są niezwykle skromni. Potrafią słuchać, a zapytani o siebie wolą raczej mówić o tych, którzy zaszczepili im miłość do ludzi i zawodu. Towarzyszą swoim pacjentom od lat, dobrze znają ich historie i rodziny, pamiętają o urodzinach. Farmaceutom zdarza się dowozić leki do domów starszych pacjentów – mówią ze to przecież „po drodze”, nie ma potrzeby aby Pani Zosia wychodziła – jest tak zimno.

Nagroda ta jednoczy oba środowiska, w słusznej sprawie: niesienia pomocy osobom potrzebującym. W tym roku pacjenci zgłosili około 100 000 lekarzy i farmaceutów z całego kraju.

Do ścisłego grona zostało zakwalifikowanych po 100 osób w każdej z kategorii. Kapituła Honorowa pod przewodnictwem Prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. dr hab. n. med. Jerzego Woy-Wojciechowskiego wybrała 10 laureatów Nagrody Anioły Farmacji i 10 laureatów Nagrody Anioły Medycyny.

Tegorocznej edycji przyświecało hasło: CZŁOWIEK – ZDROWIE – MIŁOŚĆ, które podkreśla jak istotną rolę w procesie terapii odgrywa relacja łącząca pacjenta z lekarzem i farmaceutą. 12 stycznia 2014 r. czyli w ostatnią niedzielę w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozdano nagrody.

Nagrodę i inicjatywę popiera Marszałek Sejmu RP EWA KOPACZ. Patronat Honorowy objęło Polskie Towarzystwo Lekarskie i Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

2014-01-20 22:09:03
(fot. Organizator konkursu)

Jeden komentarz

  1. Tak dyplomy ,statuetki , wywiady, gratulacje, A DO SPECJALISTÓW czeka się ROK I WIĘCEJ to co jest w tym systemie nie tak co ze składkami ? I informacja proszę iść prywatnie jak za długo czekać . To ja czegoś nie rozumiem czy oni ?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo