Kilkuset seniorów z Lublina otrzyma opaski życia (zdjęcia)

400 osób starszych i niesamodzielnych z Lublina będzie od września pod stałą opieką. W poniedziałek Miasto Lublin podpisało umowę z firmą SiDLY Sp. z o.o., która dostarczy i zapewni obsługę teleopasek, oferując osobom potrzebującym pomoc całodobowego Centrum Teleopieki. To program pilotażowy, od jutra zaczyna się rekrutacja.

Zadanie związane z zakupem i obsługą opasek będzie realizowane przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie w okresie od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020 r. Opaski otrzyma 400 seniorów mieszkających na terenie Lublina.

– To pierwszy taki projekt w naszym mieście. Inicjatywa jest elementem realizowanego w Lublinie programu „Lublin Strefa 60+”. Głównym celem jest poprawa jakości życia osób w wieku senioralnym. Wykorzystując nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, chcemy umożliwić osobom starszym jak najdłuższe bezpieczne pozostawanie w najbliższym im domowym zaciszu. Takie rozumienie opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi wpisuje się w realizowaną przez nas politykę społeczną – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Koszt zaopatrzenia 400 osób starszych w opaski i zapewnienie systemu ich monitoringu rozstrzygnięty w drodze przetargu to kwota 190 tys. zł. Zakup zostanie sfinansowany z projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

– To koordynowana usługa dla osób wymagających stałej kontroli i wsparcia, ale także dla tych, które są obciążone ryzykiem zdrowotnym, a chcą zwiększyć swoją niezależność. Daje poczucie bezpieczeństwa zarówno seniorowi, jak i jego najbliższym, którzy na co dzień z nim nie przebywają. Pozwala nie tylko monitorować podstawowe czynności życiowe i zdarzenia alarmowe, upadek czy opuszczenie bezpiecznej lokalizacji, ale też daje możliwość komunikowania się seniorowi z Centrum Teleopieki – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Opaska po założeniu na nadgarstek monitoruje podstawowe czynności życiowe. Ma miernik tętna, czujnik upadku, czy lokalizator GPS. Jest wyposażona w przycisk SOS, za pomocą którego można wezwać pomoc. Urządzenie łączy się z opiekunem lub z całodobowym Centrum Teleopieki.

Dla kogo jest przeznaczona opaska?

Opaskę może otrzymać osoba, która spełnia następujące kryteria:

 • zamieszkuje na terenie Miasta Lublin,
 • jest w wieku 60+,
 • jest osobą z niepełnosprawnością, niesamodzielną,
 • ma trudności w wykonywaniu czynności życia codziennego.

Rekrutacja będzie prowadzona od 24 lipca 2019 r. do 7 sierpnia 2019 r. Dokumenty zgłoszeniowe można składać:

 • Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie, ul. Lwowska 28, Lublin, pok. 14P, tel. 81 466 55 60, 667 352 149, 539 867 635, mail: [email protected], od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00,
 • Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin, ul. Stanisława Leszczyńskiego 23, pok. 13, tel. 81 466 30 50 lub 81 466 20 69, mail: [email protected], od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
 • za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres: Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie, ul. Lwowska 28, 20-128 Lublin z dopiskiem na kopercie SOS dla Seniora, przy czym za datę wpływu przyjmuje się datę wpływu dokumentów zgłoszeniowych, a nie datę wysłania formularza.

Formularz zgłoszeniowy i oświadczenia w wersji elektronicznej można pobrać na stronach http://www.zow.lublin.eu/sosdlaseniora oraz www.lublin.eu/mieszkancy/seniorzy/

(fot. UM Lublin)

3 komentarze

 1. A jeżeli osoba nie ma 60+, ale jest osobą wymagającą całodobowej kontroli to nie może brać udziauł w takim projekcie? Czy jednak jest taka możliwość?

 2. jestem sceptyczny wobec tego projektu … zapewne skończy się na pilotażu …
  potem zabraknie środków … rozbudzone nadzieje a potem klapa, bo środków brak
  kolejne pozyskanie musi mieć prerogatywy innowacyjne … tak zabija się inicjatywy.

 3. Kobieto ze zdjęcia, mam nadzieję, że dojdzie do Ciebie informacja o komentarzu..
  jestes śliczna 🙂 i to nic, że masz 32 lata.. chetnie wyjde z Tobą na spacer i spędzę z Tobą fajnie ten czas.
  Ostrzegam 😛 dużo mówię 🙂
  I smacznie gotuje 😉 i lubie komedie romantyczne i jestem wrażliwy 😀
  a Ty ?

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8136zł 0.52%
  • GBP 5.2984zł 0.69%
  • EUR 4.5752zł 0.47%
  • CHF 4.1655zł 0.49%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS