Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kilka tysięcy osób ma problem z wodą. Wykryto w niej bakterie AKTUALIZACJA

Mieszkańcy osiedla Borek w Turce mogą tylko warunkowo korzystać z wody z wodociągu. Teren ten zamieszkuje ponad 3,3 tys. osób. Jeszcze gorsza sytuacja występuje w kilku pobliskich miejscowościach.

W wodociągu w podlubelskiej Turce stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Wykryto je w próbkach wody pobranych we wtorek przez sanepid w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego. Wyniki poznane zostały dzisiaj.

Jak podkreślają przedstawiciele Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Wólka, która zarządza wodociągiem, ilość bakterii jest śladowa, do tego nie są to bakterie z grupy „escherichia coli”. Dlatego też Inspektor Sanitarny nie podjął decyzji o zamknięciu wodociągu.

Mieszkańcy Osiedla Borek mogą ją wykorzystywać, jednak tylko warunkowo. Chodzi o to, że nadaje się ona do spożycia jedynie po przegotowaniu. To samo dotyczy przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Obecnie trwają działania związane z dezynfekcją i płukaniem sieci wodociągowej. Ma to na celu przywrócenie parametrów wody do wymaganych norm.

Jeszcze gorsza sytuacja występuje w kilku sąsiednich miejscowościach. Wszystko dlatego, iż woda z ujęć w Łuszczowie Pierwszym oraz w Sobianowicach nie jest w ogóle przydatna do spożycia. Dotyczy to Łuszczowa Pierwszego, Łuszczowa Drugiego, Sobianowic, Bystrzycy, Łysakowa Pliszczyna oraz Kolonii Ludwików. Do tego części wsi Turka i Kolonii Pliszczyn. W tym pierwszym przypadku chodzi o budynki od nr 400 do 414 a w drugim o zabudowania od strony Pliszczyna do torów kolejowych. Wodę można używać wyłącznie do spłukiwania toalet.

Dla mieszkańców, zdatna do spożycia woda będzie dostarczana beczkowozami. Będą one dostępne w godzinach od 7:00 do 21:00 na parkingu przy kościele w Łuszczowie Pierwszym a także na parkingu przy szkole podstawowej w Sobianowicach.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

4 komentarze

  1. A Pliszczyn, Sobianowice i inne okoliczne wsie o których jest napisane na stronie PGK?

  2. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  3. Na bogato, Cola leci im z kranów, to jest to. Oby tylko ta z cukrem, a nie zero.

  4. Problem w tym że bakterie wykryto w próbce pobranej dzień wcześniej. Więc cała dobę ludzie normalnie używali wode z bakteriami. Robienie badań w sanepidzie w 2022 roku trwa dobę. A przekaz informacji to też inna bajka. Maskara

Z kraju