Kampania „Zostań dawcą krwi pępowinowej” trwa już w całej Polsce

Od połowy października do końca listopada trwa I edycja ogólnopolskiej akcji społecznej – „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej” organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Kampania jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej – nowego wydarzenia zainicjowanego przez Save the Cord Fundation.

W tegorocznej kampanii biorą także udział lubelskie placówki: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kraśnickiej 100, gdzie w dn. 13-15.11 będzie można oddać krew, a także Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8 – tu akcja trwa w dn. 14-16.11.

„Zostań dawcą krwi pępowinowej” to kampania społeczna, która jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej, przypadającego 15 listopada br. Inicjatorem wydarzenia w Polsce jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Celem jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej na cele publiczne, które mogą być przeszczepione tak, jak szpik chorym na całym świecie. Projekt realizowany jest przez PBKM pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Pozyskana w czasie akcji „Zostań dawcą krwi pępowinowej” krew trafi do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Parametry pozyskanej krwi zostaną przekazane do Centrum Organizacji i Koordynacji Transplantacji „POLTRANSPLANT”. Ponadto w akcję zostały zaangażowani ginekolodzy i położne, które będą informowały kobiety w ciąży o możliwość oddania krwi pępowinowej na cele rodzinne i publiczne.

– Mamy nadzieję, że większość mam rodzących w szpitalach wesprze naszą ideę i przekaże krew pępowinową na cele publiczne. Ten wielki dar serca pomoże nam zwiększyć zasoby przechowywanej krwi pępowinowej, która jest cennym materiałem do przeszczepień – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Do dnia dzisiejszego na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego większość u dzieci. Do wielu z nich wykorzystano materiał z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

2017-11-10 17:12:33
(fot. nadesłane)

Zobacz również

4 komentarze

 1. Szkoda, że akcja tak bardzo ograniczona czasowo.

 2. Niedawno przeczytałam, ze z tą krwią pępowinowa to trochę ściema …. takie medialne WOW. Podobno nie ma dowodów na to, ze to komuś pomogło … że to tylko chodzi o utrzymanie tych banków … nikt się nie czepia bo to przecież taka akcja chwalebna …nie wypada źle sie o tym wypowiadać. Rodząc dwójkę dzieci oczywiście byłam „atakowana” aby taką krew zdeponować, oczywiście za kasę. Przez chwile to rozważałam, ale ostatecznie nie przekonały mnie argumenty.
  Ale oczywiście każdy robi co uważa za stosowne, mnie jedynie trochę mierzi podawanie wyrywkowych informacji. Temat nie jest taki szlachetny za jaki go podają.

  • Pełna zgoda – też mi to wygląda bardziej na promocję banków niż akcję społeczną.

  • Mama pewnie przeczytałaś taką informację którą napisała tak samo poinformowana osoba jak Ty… Takimi komórkami leczy się ludzi i jest to udowodnione… Naciągane jest między innymi, że te komórki starczają dla dorosłego człowieka, a w rzeczywistości z jednej pępowiny wystarcza ich dla max 2 letniego dziecka… Mitem też jest, że są o wiele wiele lepsze od tych pobieranych że szpiku lub krwi osób dorosłych bo i te i te nadają się do leczenia…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja