Już postanowione: Piesi po zmroku tylko w kamizelkach odblaskowych

We wtorek prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która ma znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo pieszych po zmroku.

Zgodnie z zapisami, poza terenem zabudowanym piesi będą po zmroku zobowiązani do noszenia kamizelek odblaskowych lub innych elementów wpływających na ich widoczność. Osoby poruszające się drogami publicznymi, w miejscach nieoświetlonych, są dla kierowców praktycznie niewidoczni, co powoduje dużą liczbę wypadków, w których trąca oni życie, bądź odnoszą poważne obrażenia. Jak udowodniono, kierujący samochodem jest w stanie zauważyć taką osobę z odległości około 20 metrów, a wtedy najczęściej nie ma już możliwości wykonania żadnej reakcji by uniknąć zderzenia. Natomiast gdy pieszy ma założoną kamizelkę, jest widoczny z około 200 metrów. Dotychczas taki obowiązek miały tylko osoby do 15 roku życia, obecnie będzie to dotyczyło wszystkich.

Jak już informowaliśmy, w połowie czerwca posłowie uchwalili nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a wraz z nią nowe przepisy regulujące bezpieczeństwo pieszych na drodze. Przepis będzie dotyczył tylko dróg poza terenem zabudowanym, przy których nie ma chodnika. Ustawodawca nie określił jednak żadnych kar za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Nie oznacza to jednak, że osoby które nie będą nosiły odblaskowych elementów pozostaną bezkarni. – Nawet jak nie będzie ustalona kara za nieprzestrzeganie tych przepisów, to w wyjątkowych sytuacjach będziemy mogli ukarać taką osobę mandatem karnym, gdyż mamy możliwość nałożenia mandatu ogólnie za niestosowanie się do obowiązujących przepisów. Wtedy możemy albo pouczyć, bądź też nałożyć mandat nawet w kwocie kilku tysięcy złotych- tłumaczyli nam w czerwcu funkcjonariusze drogówki.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

2013-08-20 22:26:34

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach