Już nie tylko rolnicy i kierowcy skarżą się na łosie. Spory problem mają z nimi również leśnicy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba łosi w naszym regionie wzrosła o ponad 300%. Leśnicy wyjaśniają, jest ich ponad trzy razy więcej w stosunku do możliwości wyżywieniowych siedlisk. Dlatego też zwierzęta te powodują tak dużo szkód zarówno na drogach, w rolnictwie jak też w lasach.

Województwo lubelskie jest jednym z trzech regionów w Polsce, w którym żyje najwięcej łosi. Co więcej, zwierząt tych z roku na rok znacznie przybywa. Jak szybko wzrasta populacja tych zwierząt świadczą liczby. Przy tworzeniu wieloletnich łowieckich planów hodowlanych w 2007 r. zakładano, że w 2017 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie będzie bytowało 469 łosi. Tymczasem inwentaryzacja wykazała, że w lubelskich lasach było ich ponad 4160. Obecnie ich liczba jest już szacowana na ponad 5 tys. osobników.

Jak wyjaśniają specjaliści, jest to ponad trzy razy więcej w stosunku do możliwości wyżywieniowych siedlisk. W wyniku tego zwierzęta te cały czas przemieszczają się w poszukiwaniu nowych terenów, dość często też odwiedzają tereny miejskie. Tymczasem jest to największy żyjący przedstawiciel rodziny jeleniowatych, osiągający 3 m długości, 2 m wysokości i nawet pół tony wagi. W związku z migracją tych zwierząt z roku na rok rośnie liczba zdarzeń drogowych z ich udziałem. Zderzenie samochodu osobowego z tak potężnym zwierzęciem zazwyczaj kończy się kompletnym zniszczeniem auta oraz obrażeniami ciała a nawet śmiercią podróżujących nim osób.

Również każdego roku wzrasta liczba zgłoszeń od rolników związanych z wyrządzonymi szkodami w uprawach. Na bardzo duże straty skarżą się również leśnicy. Podczas ostatniego spotkania nadleśniczych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie poruszono m.in. ten problem. Uczestnicy starali się znaleźć sposób na ograniczenie szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta, oczywiście zgodny z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi. Jak wyjaśniano, tylko w ubiegłym roku lubelscy leśnicy odnotowali blisko 5 tys. ha uszkodzonych drzewostanów. Szkody najczęściej polegały na zgryzaniu najmłodszych drzewek, co często doprowadzało do ich całkowitego zamierania. Wraz ze zwiększeniem powierzchni szkód, rosną też nakłady ponoszone na ochronę lasów. W ubiegłym roku na ten cel nadleśnictwa RDLP w Lublinie wydały w sumie blisko 10 mln złotych.

Każdy łoś zjada dziennie około 5 kg suchej masy roślinnej. W okresie zimowym zwierzęta te chętnie żywią się młodymi sosnami i innymi drzewkami, jakie znajdują się czy to na terenach nasadzeń lasów czy też nawet w szkółkach leśnych. Stado łosi potrafi skutecznie zniszczyć całe połacie upraw. Co więcej, o ile stosowane najczęściej ogrodzenia potrafią powstrzymać sarny czy też jelenie, to łosie bez większego problemu potrafią je sforsować. Leśnicy dodają, że w ciągu ostatnich 10 lat liczebność łosi wzrosła o ponad 300%. Jeżeli chodzi o jelenie, to jest ich więcej o 71%, a sarny 34%.

Łosie są w naszym kraju objęte całorocznym okresem ochronnym. Wszystko dlatego, że przed laty niewiele brakowało, aby zwierzęta te całkowicie wyginęły. Tuż po II wojnie światowej w Polsce żyło zaledwie kilkanaście osobników tego gatunku, głównie w okolicach Białegostoku oraz w rejonie granicy litewskiej i białoruskiej. Wprowadzenie całkowitego zakazu na odstrzał tych zwierząt, jak też brak naturalnych wrogów sprawiły, że populacja zaczęła się odradzać, a w ostatnich latach łosie wprost opanowały niektóre tereny.

(fot. pixabay.com)

42 komentarze

 1. Jeśli leśnik uważa, że łoś powoduje szkody w lesie, to jest zwtczajnym kretynem.
  Przecież łoś jest u siebie, więc jak może robić szkodę w swoim lesie?:)

  • Nn- a ty jesteś najpopularniejszym **** nie rozumiesz zasad współźycia zrównoważonego.

  • Niestety, leśnik i myśliwy, to coraz częściej synonimy… Jak czytam różne „media”, to ciągle za dużo wszystkiego w środowisku. A skończy się, jak z dorszem w Bałtyku. 🙁

  • Nn…najpierw się dowiedz ile tych łosi było wcześniej, przed drugą wojną światową…i jak było więcej lasów…zawsze polowano na dzikie zwierzęta, dlatego była równowaga…

   • Równowaga polega na tym, że jak roślinożerców jest za dużo, to rośnie też populacja drapieżników, co prowadzi w efekcie do spadku populacji roślinożerców, i dalej też drapieżników – i tak w kółko. Nie ma to nic wspólnego z psychopatami nazywającymi się „myśliwymi”.

    • Człowiek jest najważniejszym drapieżnikiem, populacja wilka nagle Ci się nie odrodzi żeby regulować populację łosia (na którego i tak nie polują), dlatego tu pojawia się ważna rola myśliwego. Niestety ludzie z syndromem bambiego bez pojęcia o ekologii, myślistwie, łowiectwie i leśnictwie mają najwięcej do powiedzenia. Proszę teraz poczytać do czego doprowadził zakaz wycinki Puszczy Białowieskiej zarażonej kornikiem.

     • Oczywiście, że wilki polują na łosie. Pojedyncze wilki rzadko, ale wataha jak najbardziej.

   • Nie ma znaczenia ile było, ile jest.
    Łoś i tak jest u siebie.

  • co dwa lata populacja sie podwaja wiec idac tym tokiem myslenia za kilkadziesiat lar łos co krok! hahaha 1szt/m gdzies jest okreslona pojemnosc łowiska docelowa obsada- w szwecji kazdego! roku wybijaja 100tyś .łosi! i co …i nic a gdyby tak nie wybijali to byłoby ich wiecej niz ludzi! we wszystkim jest jakis sens jakas logika!

  • Samochodów w mieście jest też za dużo.Proponuję więc odstrzał kontrolowany kierowców którzy samotnie podróżują wożąc powietrze przez grupy leśników.

 2. Odstrzelić.

 3. I zaraz pojawia się głosy o odstrzale łosi. Może wreszcie ktoś zrozumie. To my ludzie jesteśmy największym problemem tej ziemi. Zajmujemy coraz więcej obszaru, betonu jemy, asfaltujemy, godziny, wycinamy. Czy może trzeba zacząć myśleć odwrotnie ?

  • Czyli wg. ciebie człowiek jest problemem tak ? Więc hitler ,stalin, putin a obecnie chiński mao zbyt mało ludzi zabiło i zabija ??? Zacznij może od siebie i zacznij myśleć odwrotnie i się po prostu zabij !!!Lewacki łbie nie kumasz nic a nic praw przyrody! A tak w ogóle to zmień translatora bo coś słabo tłumaczy na polski

   • Z jakiego kraju nadajesz nędzny lewacki trollu bo u nas betonu nie jemy 🙂 a godziny ??? hmmm co poeta miał na myśli :))))

  • W sumie racja. Niech łosie budują, wycinają, betonują i asfaltują. A my spie*dalajmy do lasu 🙂

  • Proponuję palnac sobie w łeb jeden problem na ziemi mniej….

 4. uwaga ! Pokaźne stado dorodnych osobników widziano na Wiejskiej w Warszawie.

 5. Niestety musi zginąć ktoś z rodziny jakiegoś mądrego polityka lub sam polityk w zderzeniu z łosiem żeby uregulować sprawę populacji tych zwierząt. Wystarczyło by ogrodzic siatką lasy i niech se tam żyją lub przesiedlić je do większych rezerwatów, dodam ogrodzonych. Najłatwiej znak postawić, ograniczenie i wydłużać tylko odcinki gdzie ewentualnie było zderzenie z łosiem. W razie co to znak był, umywamy ręce nawet jak pan jechał zgodnie z przepisami. No niestety musisz pan kupić se nowy samochód – znak byl. Gorzej jak trzaśniesz motorem – nie masz szans na przeżycie nawet przy 70 km/h.

 6. To co powiedzieć o ludziach, których populacja rozrosła się już dawno temu ponad możliwości żywieniowe siedlisk? Człowiek jest najbardziej szkodliwym i pasozytniczym gatunkiem na Ziemi, a kto tego nie rozumie ten dopiero jest kretynem.

  • wystarczyło by żebyś zdjął noge z gazu w terenie leśnym i po sprawie

   • Często i 50 km/h nie wystarczy na reakcję. Teraz wyobraź sobie co zacznie się dziać na drogach krajowych z prędkością 90 km/h jak kilku kierujących zacznie jechać 30-40.

  • No niestety populacji ludzkiej nie da się wyregulować zniesieniem zakazu odstrzału.

 7. jest cś na co nie skarżą sie rolnicy i leśnicy
  wystko rozpieprzyć zniszczyć wiciać zaorać to jest @bana polska własnie

 8. Oczywiscie ze nalezy wystrzelać tą całą dziką zwierzynę …a tych wszystkich „animalsów ” wysłać na sawannę do Afryki albo do dzungli w amazoni ,tam będą sobie ” żyć w zgodzie z naturą i dzikim zwierzątkami ,tak przez nich uwielbianymi .Albo ludzie albo zwierzyna ,proste .Dla wszystkich nie ma miejsca na tej ziemi i zawsze jedno drugiemu bedzie „wchodzić w drogę „

  • anty animals, Ciebie w pierwszej kolejności powinni odstrzelić bo podejrzewam że ta dzika zwierzyna ma wyższy iloraz inteligencji niż Ty

 9. Strzelajcie dalej do wilków, to na pewno nie będzie przybywać roślinożerców…

  • Gdzie to ja niedawno czytałem, że leśnicy skarżą się, że jest za dużo wilków… może czas odkurzyć podręcznik biologii z szóstej klasy?

 10. Artykuł sponsorowany przez lobby myśliwskie.Wynika z niego że ten niedobry łoś przeniósł się do lasu i wyrządza tam szkody,a leśniczy (myśliwy),chce go odstrzelić,żeby chronić Las.

 11. Szkoda, że nie ma jeszcze polowań na myśliwych/pseudo leśników..

 12. Wołowinę wpiepsza jeden z drugim i jest ok. Ale tak beda wypisywać jakie to łosie są piękne i jacy myśliwi źli. Człowiek jest mięsożerny i nic tego nie zmieni . Jeżeli łosi za dużo należy odstrzelić i wszystko w temacie. Waszym tokiem rozumowania to i rolnik zły bo choduje zwierzęta na ubój . A zakłady mięsne to pozamykać i zrównać z ziemią . Narobilo się ekologów .Masz ochotę to nie jedz mięsa a ja dziczyzne lubię i uważam że dużo zdrowsza od normalnego mięsa.

  • Dokształć się najpierw, a dopiero później pisz głupoty. Jeżeli człowiek jest mięsożerny, jego układ jest do tego przystosowany, to ty masz IQ powyżej 620.

  • Mylisz pojęcia, rolnik uprawia rolę, a ci tzw. hodowcy to nie rolnicy, tylko świniarze, kałboje itp.

 13. Widać po większości komentarzy, że Polacy to jednak głupi naród. Co za dużo to niezdrowo. taki jeden z drugim nie zdaje sobie sprawy, że człowiek od wieków polował i na darmo nie ma kłów, a za duża populacja, czy to bobra, czy łosia, czy też dzika wyrządza szkody materialne i często zdrowotno-życiowe za które płaci podatnik, czyli każdy , nawet po. bany animals. Jak jeden z drugim przeciwnik kontrolowanych populacji rozwali sobie pusty łeb na rogach łosia to zacznie logicznie gadać. Proponuję tym lewako- zielonym rozwalić domy i przeprowadzić się do szałasów, odżywiać się słońcem i powietrzem, a za sranie po krzakach karać wysoką grzywną.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9255zł -0.4%
  • GBP 5.0657zł -0.39%
  • EUR 4.3355zł 0.59%
  • CHF 4.0734zł 0.46%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Otwarty Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie odbędą się spotkania biznesowo-szkoleniowe dla przedsiębiorców. Udział jest bezpłatny
   „Zalipie. Malowana wieś” Wystawa zdjęć z niezwykłej miejscowości odbędzie się w Zamościu
   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.