Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Już można dostrzec oznaki zbliżającej się wiosny. Przyroda zaczyna budzić się do życia (zdjęcia)

Luty dobiega końca, niebawem rozpocznie się marzec, który to jednoznacznie kojarzy się z wiosną. Jak się okazuje, w naszym regionie można już znaleźć pierwsze jej oznaki.

Mimo, że do kalendarzowej wiosny pozostał jeszcze blisko miesiąc, wiele osób nie może się jej doczekać. Mieszkańcy naszego regionu bacznie wypatrują również pierwszych jej oznak. Choć mamy koniec lutego, otrzymujemy coraz więcej sygnałów dotyczących obserwacji m.in. ptaków, które zaczynają wracać z miejsc zimowania.

Mowa o pierwszych czajkach, skowronkach, żurawiach a nawet bocianach. Jednak jeżeli chodzi o te ostatnie, to ornitolodzy zapewniają, że trzeba jeszcze na nie trochę poczekać, zaś osobniki na które można się natknąć, nie odleciały na zimę pozostając w kraju. Potwierdza to również Kamil Piwowarczyk z mieszczącego się w Kozubszczyźnie Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana”.

– Pierwsze bociany mogą dotrzeć do Polski już 15 marca. Są to ptaki, które zimują w cieplejszych rejonach Europy np. w Grecji czy Turcji. Obecnie spotykane ptaki, które niejednokrotnie są w mediach szumnie ogłaszane jako zwiastuny wiosny to osobniki, które podczas trudnego okresu zimy przebywały w ośrodkach rehabilitacji lub pod opieką gospodarzy – wskazuje Kamil Piwowarczyk.

Coraz częściej bowiem ptaki umiejętnie wykorzystują zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym i mimo trudności starają się dostosowywać je do swojego przetrwania. Chodzi właśnie o zimowaniu w cieplejszych rejonach Europy czy nawet w Polsce. Cześć bocianów z zachodniej Europy jak np. Niemiec zimuje na wysypiskach śmieci w Portugalii czy Hiszpanii, a inne w ogóle nie odlatują i pozostają w miejscu gniazdowania.

Podobnie jest także z żurawiami. W tym roku pierwsze informacje o ich przylocie pojawiły się już… 2 stycznia, kiedy to parę tych ptaków zaobserwowano w powiecie janowskim. Tu jednak specjaliści także wskazywali, iż muszą to być osobniki zimujące w kraju. Zwłaszcza, że trwa program w ramach którego monitorowane jest położenie ptaków z naszego regionu. Jeszcze w połowie lutego przebywały one w różnych częściach Europy: w Hiszpanii, Francji czy na Węgrzech. Niedawno ruszyły jednak w drogę do domu i pierwsze z nich zameldowały się już na Polesiu, gdzie mają idealne warunki zarówno do zdobywania pokarmu jak też gniazdowania.

Jednak wiosna to nie tylko ptaki. W ogródkach i na rabatach kwitną już przebiśniegi, pojawiają się również pierwsze krokusy, czy śnieżniki.

Już można dostrzec oznaki zbliżającej się wiosny. Przyroda zaczyna budzić się do życia (zdjęcia)

Już można dostrzec oznaki zbliżającej się wiosny. Przyroda zaczyna budzić się do życia (zdjęcia)

Już można dostrzec oznaki zbliżającej się wiosny. Przyroda zaczyna budzić się do życia (zdjęcia)

(fot. nadesłane, Pati, Agnieszka)

15 komentarzy

 1. To ten sam co przychodzi pod restaurację.Czesto jest też na polu przy drodze gminnej w kierunku MARYNINA od strony torów PKP.

 2. To dopiero koniec lutego – do wiosny jeszcze daleko…

 3. Do wiosny jeszcze ho ho, z miesiąc jak nie lepiej. W tamtym roku końcówka marca była ciepła, a 1 kwietnia spadł śnieg i całą magię wiosny sz. trafił, także bez emocji.

 4. Nie tylko boćki, żurawie i inne ptaki. Jeże też już się zameldowały i spacerują wieczorami od ponad tygodnia 🙂

  • Dziadek ze "slamsowa"

   W ub. roku u mnie na „slamsowie” też jakoś wcześnie zaczął przychodzić jeż.
   W tym roku jeszcze nie widziałem, ale na ten wszelki wypadek w miseczce osłoniętej od deszczu, będę zostawiał kocią, suchą karmę i obok wodę.

 5. Ten bocian to z bocianiego azylu jest w Kozubszczyźnie

 6. Ja obca krajowca być, tzw. innostranna to wiedzieć...

  Wiele osób nie może się doczekać nie tyle wiosny, a tego co bociany przyniosą. 😆

 7. Mam na działce bociany od kąd pamiętam i był taki rok że jeden młody został na zimę jak były mrozy to z kurami, kaczkami chował się do obory na noc nawet potrafił mnie wyganiać z kurnika stroszył się i próbował mnie dziobać za rok odleciał jak wrócił to chodzi po podwórku ale do obory już nie wchodzi

 8. Pilnuj swojego gacha.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo