Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Już jutro nastąpi otwarcie nowych budynków i ekspozycji w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (zdjęcia)

Od 4 lipca w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie można zwiedzać cztery nowo wyremontowane obiekty o łącznej powierzchni ponad 2000 mkw. Jest to efekt zakończonego właśnie w Kozłówce projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce”.

Celem projektu było nie tylko zakończenie trwającego ponad 40 lat procesu rewaloryzacji zabytkowego obiektu, ale także zwiększenie atrakcyjności muzeum. W czterech wyremontowanych budynkach powstało 8 nowych ekspozycji, m.in. nawiązujących do dawnej kultury ziemiańskiej, pokazujących etapy remontu czy obrazujących rzeczywistość po 1945 r. Wszystkie ekspozycje zostały wyposażone w multimedia i zaprojektowane tak, by wchodzić w interakcję ze zwiedzającymi.

W Oficynie Północnej mieści się nowoczesne centrum obsługi ruchu turystycznego. Znajdują się tu kasy biletowe oraz terminale informacyjne, gdzie prezentowana jest oferta turystyczna muzeum oraz atrakcje regionu. Na tym samym poziomie znajduje się wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu”, gdzie przedstawiona jest historia założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu uzupełnionego projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej.

Turyści mogą też zajrzeć do pokoju zagadek i pokusić się o rozwiązanie tajemnicy zaginionego klejnotu z naszyjnika Anieli Zamoyskiej. Najmłodsi zwiedzający mogą pobawić się interaktywnymi puzzlami z widokami pałacu i muzealnych eksponatów.

W piwnicach oficyny urządzono ekspozycję „Lapidarium”– przybliżającą funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej. W trzech salach można obejrzeć z bliska przedmioty, które stanowiły dawne wyposażenie pałacowej kuchni lub były związane z działaniem sieci wodno-kanalizacyjnej czy ogrzewaniem. W „Lapidarium” znajdują się także przedmioty, które zostały odkryte podczas remontu – kocioł parowy, który zasilał niezwykle nowoczesne, jak na początek XX wieku, ogrzewanie kaplicy pałacowej oraz ponad 100 letnie wina.

Na piętrze oficyny znajduje się 8 stylowo urządzonych pokoi pracy twórczej, którym patronują dawni mieszkańcy pałacu. Na samej górze budynku urządzono 4 magazyny studyjne oraz przestrzeń edukacyjną służącą do zajęć warsztatowych. Przygotowano 7 nowych tematów zajęć, które sukcesywnie będą wdrażane do oferty edukacyjnej.

W Oficynie Południowej zwiedzający mogą, dzięki multimedialnej grze „Mapki zamiast apki”, dowiedzieć się jakie tereny należały do ordynacji Konstantego Zamoyskiego, a przez przeszklone drzwi archiwum zobaczyć, w jaki sposób przechowywane są archiwalia dotyczące muzeum.

Na piętrze oficyny urządzono wystawę „Rodzinny album” powiązaną z genealogią rodu i olbrzymią kolekcją fotografii Konstantego Zamoyskiego. Główną atrakcją wystawy jest 8-stanowiskowy Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne” „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne, a w gablotach umieszczono dawne aparaty fotograficzne oraz akcesoria służące do wykonywania zdjęć. Natomiast na parterze turyści mogą skorzystać z oferty, jaką zaserwuje bistro „U Szafarki”.

W Teatralni odnowiona została sala audio-wizualna, którą przystosowano do organizacji koncertów i spektakli teatralnych. Można tam również zobaczyć drugą odsłonę wystawy „Rodzinny album”, gdzie prezentowane są fotografie z kolekcji hrabiego ułożone poszczególnymi gałęziami rodu Zamoyskich.

W dawnej Stajni remontów, czyli koni hodowanych dla wojska urządzono drugą odsłonę zbiorów sztuki socrealistycznej Socrealizm. Galeria Sztuki. Poprzez liczne aplikacje i multimedialne prezentacje materiałów archiwalnych ukazujących dorobek artystów po 1945 r. ten trudny okres w historii Polski przedstawiono w sposób przystępny dla młodzieży. Na piętrze budynku znajduje się magazyn studyjny oraz przestrzeń edukacyjna.

Projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne” został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Już jutro nastąpi otwarcie nowych budynków i ekspozycji w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (zdjęcia)

Już jutro nastąpi otwarcie nowych budynków i ekspozycji w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (zdjęcia)

Już jutro nastąpi otwarcie nowych budynków i ekspozycji w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (zdjęcia)

Już jutro nastąpi otwarcie nowych budynków i ekspozycji w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (zdjęcia)

Już jutro nastąpi otwarcie nowych budynków i ekspozycji w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (zdjęcia)

(fot. MZ\źródło MZ)

10 komentarzy

 1. I ani słowa że dawni właściciele dorobili się tej fortuny wykorzystując pracę niewolników z okolicznych wsi nazywając to pańszczyzną.

  • Taki mieli klimat, panie Krasnalu.

   • Tylko że niewolnictwo się nie przedawnia w polskim prawie. Taki spadkobierca szlachcica powinien oddawać spadkobiercom wyzyskiwanych a nie na koronację do Londynu z wątpliwymi tytułami. Zamojscy też powinni zadośćuczynić.

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Ani słowem nie wspomniano o towarzyszu prezydencie Bierucie, który jeszcze 10 lat temu (kiedy tam byłem) leżał sobie biedny, bez jednej ręki pod kozłowieckim płotem.
  Nie żebym go darzył sympatią, ale przecież to też historia, choć już mniej atrakcyjna niż np. żołnierze przeklęci..

 3. Pan Sołtys z Lublina

  W Kozłówce byłem raz, przed ponad 20 laty. Podziwiałem tą architektoniczną perełkę powstałą przed blisko 400 laty myśląc sobie tak: Kurde ile siły woli, samozaparcia i kasy trzeba było wtedy mieć, żeby na takim zadoopiu coś tak pięknego zrobić.
  Więcej tam nie pojadę bo już zdrowie nie to, a chciałbym.

 4. Kogo obchodzi jakieś muzeum w kraju mamy inne problemy np inflację spowodowaną przez covida unię i Tuska.

  • Zapominasz się Grażyno Sześćdziesiąta Trzecia, pomijasz największą przyczynę nieszczęść, Putina.
   Potem dopiero można wymieniać. PO, Tuska, Jarka Nieomylnego i Episkopat Polski tak na prawdę rządzący Polską.

 5. a sreberka były kradzione…

 6. Dziękuję za informację. Pałac w Kozłówce jest zaiste pięknym obiektem wartym odwiedzenia.

Dodaj komentarz

Z kraju