Jest wyrok za mowę nienawiści. Brukarz skazany za komentarze nawołujące do popełnienia zbrodni

Pochwalał zabójstwo prezydenta Gdańska a także nawoływał do popełnienia tego samego wobec włodarzy Warszawy i Poznania. Najpierw twierdził, że znajdował się w „ciągu alkoholowym”, potem że ukradli mu telefon a na koniec, że nic nie pamięta.

Przed Sądem Rejonowym w Rykach zapadł wyrok w sprawie Jarosława J., oskarżonego o umieszczenie w sieci publicznych wpisów pochwalających zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz nawoływanie do popełnienia zbrodni. W tym przypadku chodziło o popełnienie zabójstwa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Jak ustalili śledczy, 38-letni brukarz 14 stycznia komentował na Facebooku artykuły prasowe dotyczące śmierci prezydenta Gdańska. Dokonał on kilku wpisów o treści: „tak się kończy popieranie homoseksualizmu”, „każdy zwolennik homoseksualizmu tak skończy”, „każdy zboczeniec tak skończy” a także „jeszcze Warszawa i Poznań”. Dzień później owe komentarze zostały usunięte, jednak zainteresowali się nimi policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością.

Funkcjonariusze ustalili dane autora i 17 stycznia zapukali do jego mieszkania. Zabezpieczyli tam urządzenie w postaci telefonu komórkowego, z których korzystał mężczyzna, a przy okazji znaleźli również niewielką ilość ziela konopi indyjskich. W trakcie przesłuchania Jarosław J. przyznał się, że to on jest autorem wpisów, jednak wyjaśniał, że nie miał pełnej świadomości co pisze, gdyż był pijany i znajdował się w „ciągu alkoholowym”.

Później w trakcie prokuratorskiego śledztwa zmienił zeznania. Tym razem twierdził, że komentarze pisała inna osoba, która weszła w posiadanie jego telefonu. Dodał również, że nie popiera zabójstwa Adamowicza zaś sformułowanie „jeszcze Warszawa i Poznań” w żaden sposób nie było nawoływaniem do popełnienia zabójstw prezydentów tych miast. Śledczy nie dali wiary jego wyjaśnieniom i skierowali do sądu akt oskarżenia. Mężczyźnie zarzucono także posiadanie niewielkiej ilości marihuany.

Proces przeciwko Jarosławowi J. rozpoczął się pod koniec czerwca. Kolejna rozprawa miała miejsce 13 sierpnia. Jarosław J. zapewniał, na niej, że nic nie pamięta. W trakcie dzisiejszego posiedzenia sądu zapadł wyrok. Sąd uznał, że wina oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości. Za publiczne nawoływanie do zbrodni 38-latek został skazany na karę dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności, przy czym jej wykonanie zostało warunkowo zawieszone na okres próby wynoszący dwa lata. Dodatkowo mężczyzna ma zapłacić 3 tys. złotych grzywny a także przeprosić na piśmie prezydentów Warszawy i Poznania oraz wdowę po prezydencie Gdańska.

Wyrok jest nieprawomocny.

(fot. pixabay)

16 komentarzy

 1. Komentarz „jeszcze Warszawa i Poznań” nawołuje do zabójstwa jakichś ludzi? A komentarz „tak się kończy popieranie homoseksualizmu” to pochwała zabójstwa tego zawodnika z Gdańska? Język polski jest moim językiem ojczystym, ale nic z tego nie rozumiem. Np. jakiś gówniarz w BMW zawija się na drzewie. Czy komentarz na tym forum „tak kończą mistrzowie kierownicy” to pochwała śmierci tego kierowcy? Czy też wyrażenie opinii na temat przyczyn?

  • Palec Ci się omsknął jak wpisywałeś nick, miałeś za pewne na myśli ( o ile myślisz) „Durny Stefan”, bo wtedy nick idealnie pasuje do jakości „wypowiedzi”.

  • […Czy komentarz na tym forum „tak kończą mistrzowie kierownicy” to pochwała śmierci tego kierowcy? Czy też wyrażenie opinii na temat przyczyn? […]

   Dokładnie. Sam sobie to (w miarę precyzyjnie) wyjaśniłeś.

 2. Aż strach się z czymś nie zgadzać? Trzeba wszystkiemu przytakiwać? W jaki sposób można wyrazić swoje niezadowolenie? Ma ktoś jakiś pomysł żeby było zgodnie z prawem?

 3. Poniekąd miał gościu rację . Bo Rządzą kradną jawnie prowadzą szwindle potem ich skażą te niby sądy a oni i tak dalej kradną i się śmieją dalej na wolności . Na takich powinna być tylko jedna kara kara śmierci.

 4. Brukarz— widzisz ile teraz musisz połoźyć kostek za darmo??? Lepiej jezyk trzymać za zebami niź bredzić. Więcej zrobisz idąc na wybory i głosować na mądrych ludzi niź wątpliwej reputacji napiętnować .

 5. Bardzo dobrze, że go skazali. Powinni jeszcze przyjrzeć się komentarzom na tym forum ,bo większość komentujących zieje nienawiścią i obraża wszystkich jak leci. Regulaminu mało kto przestrzega.

 6. Lu a nie jest tak że każdy ma prawo nienawidzieć kogo chce? Trzeba oczywiście przestrzegać prawa ale co to jest mowa nienawiści? Jakiś nowy termin nakladający cenzurę i naduzywany. Jak bym powiedział że np jakiś tam Kowalski czy Nowak jest baranem i powinien siedzieć bo coś tam przeskrobał a następnie on padnie ofiarą przestępstwa to czy będę winny? Nie można wpadać w paranoje. Za zniewage i pomówienia są procesy cywilne. Zresztą admin na tym forum też powinien czasem zareagować.

  • to takie nowe narzędzie do karania niewygodnych, nie wolno krytykować pewnej nacji, pewnych dewiacji itd.
   O lordzie Voldemordzie też nie wolno mówić a murzyn nie jest czarny tylko mocno-opalony 🙂

   • @yogi
    Rozumiem, że twoim zdaniem jawne szwindle, nepotyzm oraz różnorakie formy/próby sterowania prawem za czasów PO to samo zło… A obecna dobra zmiana czyniąc to samo jawi się niczym mesjanistyczny wybawiciel uciśnionych i natchniona ręka sprawiedliwości. Przestańcie już pier***lić – każda opcja polityczna przy korycie podlega odruchom Pawłowa… A obecna w szczególności. Po 8 latach przerwy muszą sobie odbić…

    Dla mnie obecne bagno nijak nie równa się zarówno z burd**em za czasów poprzedników; ba: nawet za czasów rządów SLD czerwoni zachowywali jakieś pozory… 😀

    I – jak to w zwyczaju mają mówić młodzi: mam wyj**ne na twoje pokręcone refleksje.

 7. Czemu do artykułu o namawianiu do popełnienia przetępstwa zastosowanę grafikę z osobą, która spokojnie sobie programuje?

 8. No to doczekaliśmy czasów, kiedy można dorobić się na pozwach. Widać, że już nawet nie trzeba nikogo znieważać, obrażać, ani nikomu grozić, wystarczy przekonać prokuratora i sąd do własnej interpretacji tego co ktoś inny napisze lub powie. Złote czasy nastały, a już od dawna wiedziałem, że do tego dojdzie.

 9. Chciałbym by moje posty były widoczne

  Pomyślałby ktoś że wydział walki z cyberbezpieczeństwem zajmuje się ściganiem pedofilów w darkwebie czy przestępstw IT, ale nie. Oni zajmują się ściganiem hejtu w internecie… Serio, dobrze wydane podatki. Proponuję przeczytać książkę Układ Trójmiejski, o mafii, która trzęsie trójmiastem, w której skład wchodzą i wchodzili politycy, międzyinnymi zamordowany. Jakby ten facet użył książki jako wytłumaczenia, mógłby z tego wybrnąć.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL