Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Celnicy i lotnicy z naszego regionu bohaterami telewizyjnych seriali dokumentalnych

Coraz większą popularnością wśród telewidzów cieszą się seriale przedstawiające tajniki pracy różnych grup zawodowych. W najnowszych produkcjach oglądać można podchorążych z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz celników z Dorohuska.

Od 7 października na antenie Canal+ widzowie mogą oglądać nowy serial dokumentalny „Rekruci”, który opowiada o losach studentów wojskowych. Jego bohaterami są przede wszystkim podchorążowie pierwszego roku z czterech Akademii Wojskowych w Polsce, w tym Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W serialu wzięło udział czterech podchorążych dęblińskiej uczelni: kpr. pchor. Natalia Ambroziak – pilot samolotu transportowego, kpr. pchor. Anita Janik – bezzałogowe statki powietrzne i wskazywanie celów oraz sierż. pchor. Rafał Eljaszuk i szer. pchor. Bartek Krupa, oboje o specjalizacji pilot śmigłowca.

Celem serialu, do którego zdjęcia rozpoczęły się rok temu podczas szkolenia podstawowego, jest pokazanie rzeczywistości wojskowej z perspektywy podchorążego I roku akademii wojskowej. Historię uzupełniają bohaterowie ze starszych roczników, dzięki którym można zobaczyć różnicę w szkoleniu na przestrzeni kilku lat. Natalia i Bartek w chwili rozpoczęcia produkcji dopiero zaczynali swoją wojskową przygodę ze „Szkołą Orląt”, Anita była na II roku studiów, a Rafał był studentem IV roku. Dzięki temu widzowie będą świadkami rozwoju studentów na różnych etapach kształcenia.

– Nigdy nie myślałem o wojsku, ale stwierdziłem, że to może być ciekawa opowieść o dojrzewaniu młodych ludzi. Przychodzą do tych szkół jako nastolatkowie i bardzo szybko są zderzeni z ogromnym rygorem. Postanowiłem podejść do tematu bez żadnej tezy. Nie robić filmu, który miałyby negatywnie pokazać wojsko, nie chciałem też robić filmu promocyjnego dla wojska. Skupiłem się na bohaterach – mówi reżyser serialu „Rekruci” Rafał Skalski.

Z kolei od 4 października, na kanale Discovery Channel, podglądać można codzienną pracę funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, czyli Służby Celno-Skarbowej. Każdego dnia, przez całą dobę, są oni obecni na przejściach granicznych gdzie pilnują, aby nielegalne i niebezpieczne towary nie trafiły do Polski czy innych krajów Unii Europejskiej. Posiadają też wydziały, które rozpracowują grupy przemytników i wykrywają kontrabandy. Bohaterami programu „Nic do zgłoszenia” są m.in. celnicy z Dorohuska. Widzowie mogą zobaczyć nowoczesne technologie, jakie wykorzystywane są w ich pracy. Przedstawione jest prześwietlanie pojazdów czy też pociągów ogromnymi skanerami RTG czy też wykorzystywanie psów służbowych do wykrywania kontrabandy.

Serial „Rekruci”, który składa się z dziesięciu odcinków, można oglądać w każdy poniedziałek o godz. 21:30 w Canal+ i Canal+ 4k. Z kolei program „Nic do zgłoszenia” emitowany jest w każdy piątek o godz. 22:00 na Discovery Channel. W tym przypadku nakręconych zostało osiem odcinków.

(fot. Canal+, Discovery)

4 komentarze

 1. kpr. pchor.
  sierż. pchor.
  szer. pchor.
  Co to za stopnie wojskowe?

 2. Co to za stopnie? Ano to są stopnie stosowane w szkołach oficerskich, kandydata na oficera zawodowego lub rezerwy.

  Podczas studiów zdobywasz kolejne stopnie. Kandydat na oficera posiada stopień wojskowy szeregowego albo podoficera, zaś tytuł podchorążego jest używany razem ze stopniem wojskowym – bezpośrednio po stopniu. Na pagonach oprócz belek masz jeszcze naszyte logo szkoły.

  Czasami służba w wojsku pomaga dowiedzieć się różnych, ciekawych rzeczy! ;-D

Z kraju

Polityka i społeczeństwo