Jest porozumienie MSWiA ze związkami zawodowymi służb mundurowych. Więcej zarobią policjanci, strażacy i strażnicy graniczni

Podpisane zostało porozumienie pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych. Funkcjonariusze policji, straży pożarnej i straży granicznej otrzymają podwyżkę uposażeń.

– Chcę bardzo podziękować przedstawicielom wszystkich związków zawodowych, które są głosem funkcjonariuszy. Ten głos chcemy zawsze słyszeć jako kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji – powiedział minister Mariusz Kamiński. – To jest służba związana z ryzykiem osobistym. Funkcjonariusze przysięgają, że będą działali na rzecz bezpieczeństwa, w imię obrony obywateli, z narażeniem własnego zdrowia i życia. Ta służba musi być godziwie wynagradzana – podkreślił szef MSWiA.

Jak przyznał minister Mariusz Kamiński, negocjacje były czasami trudne, ale doprowadziły w efekcie do bardzo dobrego porozumienia. Szef resortu zapowiedział także kolejną edycję ustawy modernizacyjnej dla służb.

– Przez najbliższe 4 lata ponad 10 miliardów złotych zostanie zainwestowane w bezpieczeństwo Polaków, bezpieczeństwo państwa polskiego i w rozwój naszych formacji – ogłosił minister.

W przyszłym tygodniu ma zostać przedstawiona perspektywa rozwoju poszczególnych formacji na najbliższe lata.

Wzrost uposażeń w służbach MSWiA, dalsza modernizacja i rozwój poszczególnych formacji

Szczegóły podpisanego porozumienia przedstawił podczas briefingu prasowego wiceminister Maciej Wąsik.

– Osiągnięte dziś porozumienie ze związkami zawodowymi służb mundurowych podległych MSWiA przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy od 1 stycznia 2022 roku w kwocie 677 zł brutto, to jest 500 zł „na rękę” – powiedział wiceszef MSWiA. Kwota ta zawiera nagrodę roczną i kwotę waloryzacji o 4,4 proc. W przypadku wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w latach 2023-2025, funkcjonariusze otrzymają podwyżki uposażeń na poziomie tego wzrostu.

– Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tysięcy funkcjonariuszy Policji, 11 tysięcy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 9 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Chodzi o propozycję dotyczącą awansów w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Oznacza to, że szef MSWiA wyda rozporządzenia, na podstawie których funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3 grupy otrzymają awanse do grupy 4, a ci z grupy 4 do 5. Zmiany dotyczące funkcjonariuszy, którzy aktualnie są zaszeregowani w grupach 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5 będą przenoszone do grupy 6 na przestrzeni czterech lat (co roku 25 proc. funkcjonariuszy, zaczynając od 1 stycznia 2022 r.).

Zapisy porozumienia przewidują także zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Ponadto w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2021 przewiduje się utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6 proc. planowanych na rok 2021 uposażeń. W 2022 r. utworzony zostanie fundusz nagród w wysokości 2,7 proc. planowanych na rok 2022 uposażeń.

Strona rządowa i społeczna zgodziły się również, że istnieje potrzeba powołania zespołu, składającego się z przedstawicieli MSWiA, związków zawodowych oraz kierownictwa poszczególnych formacji. Zespół zajmie się analizą ustaw pragmatycznych pod kątem modyfikacji zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz tzw. dodatku stażowego. Chodzi o wypracowanie rozwiązań zachęcających funkcjonariuszy do pozostania jak najdłużej w służbie. Zespół zajmie się również analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną związkową.

Związkowcy: w ministerstwie jest prowadzony dialog

– Będziemy pracować, nie będziemy wyłamywać otwartych drzwi, bo drzwi do gabinetów ministrów mamy otwarte. W tej chwili trwa w tym ministerstwie dialog, byłoby nierozsądne z tego nie korzystać. My ze sobą rozmawiamy. Myślę, że prędzej niż później przyniesie to jeszcze lepszy skutek, niż te zapisy zawarte w naszym porozumieniu ­- powiedział podczas briefingu prasowego Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Szef związku zawodowego Policjantów zabrał głos w imieniu całej strony związkowej.

(fot. pixabay.com)

31 komentarzy

 1. Komuchów hahahaha.

 2. Silh to w takim razie większość państw jest policyjnych bo zarabiają więcej od nauczycieli hehe

 3. Znowu podwyżka co ja z pieniędzmi będę robił chyba kolejne mieszkanie pod wynajem kupię brawo PiS .

 4. A pieniądze na to wydrukują, mamy niedaleko miasto Chełm i prezydenta w tym mieście który już jakimś rozporządzeniem wciela okoliczne gminy do miasta bo koiec kasy

 5. Pisowskie sługusy bez wazeliny wciska się od tyłu

 6. Milocji to bym grosza nie dał!!!

 7. Srebrniki kaczora najważniejsze niż honor.
  4 fala zamieszki już wiadomo jak tłumić je…. kasą.
  Dostaliście,to działajcie to motto obecnego rządu.
  Imię nazwisko stopień z którego komisariatu i pod które bsw (biuro spraw wewnętrznych)to żaden policjant nie zna i nie podawał podczas strajku przedsiębiorców we Wrocławiu i Warszawie i innych miast.
  A za kilka dni lub tygodni,to i sanepid będzie się prosił o ,, jałmużnę,,od PiSu.
  Nowy ład już zaczął zbierać żniwo.

 8. trzeba się było dogadać, nowa fala to i większy przychód, tak żeby było bezpieczniej w kieszeni państwa.
  Także drogie kundelki wracać do pałek i bloczków, jest robota do zrobienia są pieniądze do zarobienia, Ludzi jest wiele tylko sobie paragrafy podobierajcie.
  Po co im pieniądze jak mam nadzieje że w końcu nawet jedzenia za swoje „zasługi” nie będą mogli kupić.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych