Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jesienią nastąpi zmiana strategii walki z koronawirusem

Nadchodzą duże zmiany w związku z wykonywaniem testów na SARS-COV-2. Wczoraj minister zdrowia przekazał nowy plan na zmaganie się z epidemią koronawirusa.

W czwartek minister zdrowia przedstawił nowy plan zmagania się z epidemią koronawirusa na najbliższy czas. Jesień przyniesie wiele trudności, wzrośnie liczba zachorowań na inne infekcje, które występować będą podczas pandemii. Do tej pory stosowane były rozwiązania na skalę całego kraju, teraz będą one dostosowywane do odpowiednich regionów, spowodowały to zmiany charakteru pandemii. Główne zmiany będą dotyczyły wykonywania testów na koronawirusa. Celem będzie skoncentrowanie się na pacjentach, którzy wykażą standardowe objawy choroby takie jak gorączka, duszności czy kaszel.

Przedstawione zostały cztery grupy osób obciążonych szczególnym ryzykiem, które będą brane pod uwagę pomimo braku objawów. Testy będą wykonywane u osób wyjeżdżających do sanatorium, pacjentów którzy zostali skierowani do zakładu opiekuńczo-leczniczego bądź hospicjum oraz osoby umieszczane w domu pomocy społecznej. Strategia zakłada, iż do systemu testowania zostaną włączeni także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

W przypadku gdy test będzie ujemny pacjent pozostanie pod opieką lekarza POZ, natomiast jeśli wynik testu będzie pozytywny pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną do jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych. Minister zwrócił uwagę, że nadal bardzo ważne są działania prewencyjne, dezynfekcja, dystans i noszenie maseczki.

Powstaną trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego. Na ten moment przypadkami zachorowań na COVID-19 zajmowały się szpitale jednoimienne. W tej chwili szpitale dla osób zarażonych koronawirusem zostały podzielone na trzy poziomy. Najważniejsze będą jednostki znajdujące się na trzecim poziomie czyli szpitale wielospecjalistyczne. Znajdą się w nich m.in. odziały internistyczne i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologii, intensywnej terapii i ortopedyczne.

Takich szpitali będzie dziewięć w Polsce :
– 4.Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu
– Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
– SPZOZ Puławy w Puławach
– Szpital Uniwersytecki w Krakowie
– Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
– SPZOZ MSWiA w Białymstoku
– Megraz sp. z o.o. w Tychach
– Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu.

Do tych placówek będą kierowani pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagać będą wysokospecjalistycznej opieki medycznej, w szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc. W jednostkach tych będzie także możliwość udzielenia świadczeń osobom, które nie będą zakażone.

Na poziomie drugim będzie 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które zostaną specjalnie przygotowane na pacjentów z COVID 19. Będzie znajdować się tam około 4 tys. Na pierwszym poziomie będą szpitale, które znajdują się w tzw. sieci szpitali, jest ich około 600 w Polsce.

Wiceminister zdrowia dodał, iż na tę chwilę funkcjonuje 21 izolatoriów posiadających 2025 miejsc, jest także ok. 200 zespołów wymazowych które pobierają średnio ok. 4400 wymazów dziennie. Działa także 148 karetek które przeznaczone są do transportu pacjentów z COVID-19. Zwiększy się także ilość sieci punktów pobrań oraz zwiększenie godzin ich działania.

(fot. MZ)

22 komentarze

  1. Wiadomo że ten wirus to lipa ale czy wzielibyscie na siebie taką odpowiedzialność nierobienia nic ? Na początku każdy w to wierzył , uwierzyli też rządzący teraz okazało się jak to jest naprawdę więc muszą powoli to wygaszać ale powoli żeby ludzie ich nie zjedli ….

Z kraju