Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jedyny w mieście szpital przestał funkcjonować. Pacjentów ewakuowano, mieszkańcy zostali bez opieki medycznej

Dzisiaj przestał funkcjonować szpital w Rykach. Pacjenci aby dostać się do lekarza, będą musieli jeździć do Garwolina lub do Puław.

W czwartek firma AMG Centrum Medyczne, która prowadzi Szpital Powiatowy w Rykach, poinformowała o zaprzestaniu dalszej działalności. Oznacza to, że placówka przestaje funkcjonować. Z oficjalnych wyjaśnień wynika, że powodem są pogłębiające się problemy finansowe i brak środków na dalszą działalność. W związku z tym przeprowadzono ewakuację przebywających w szpitalu pacjentów. W placówce znajdowało się dwanaście osób, siedem z nich, z uwagi na dobre rokowania co do stanu zdrowia, zostały wypisane do domów. Pozostałe pięć, które wymagały dalszej opieki lekarskiej, przewieziono do innych placówek. Zamknięcie szpitala oznacza również spore problemy dla mieszkańców. Placówka przestała bowiem udzielać świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Najbliższe placówki tego typu znajdują się w Puławach i Garwolinie. Nie funkcjonuje także Izba Przyjęć.

Problemy szpitala w Rykach ciągną się od dłuższego czasu. W 2005 roku Rada Powiatu dokonała przekształcenia SPZOZ w Rykach poprzez likwidację jego jednostek organizacyjnych, tj. Szpitala Powiatowego, Przychodni Rejonowej, Poradni Przeciwgruźliczej oraz Pogotowia Ratunkowego. Określono jednocześnie, że udzielanie świadczeń zdrowotnych po zlikwidowanych jednostkach zapewni Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Klinika” w Nałęczowie. Pod koniec 2009 roku zapadła decyzja o całkowitej likwidacji SPZOZ w Rykach oraz o wydzierżawieniu nieruchomości Szpitala firmie „Klinika”. Odbyło się to bez żadnych przetargów, umowę podpisano aż na 30 lat.

Wkrótce jednak i dzierżawca popadł w kłopoty finansowe. Pod koniec maja 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia rozwiązał z firmą umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Powodem miały być liczne nieprawidłowości w prowadzeniu szpitala, w tym niewłaściwe wykonywanie kontraktów zawartych z NFZ jak też nierozliczenie dotacji w wysokości blisko 7 mln złotych otrzymanej na realizację projektu pod nazwą „Obniżenie poziomu śmiertelności oraz skutków powikłań powypadkowych poprzez rozwój Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rykach”. Dodatkowo firma przestała płacić czynsz, zaległości wyniosły 1,4 mln złotych. Sprawę tą prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wtedy to reprezentujący „Klinikę” prof. Jerzy Karski poinformował, że po przeprowadzeniu postępowania ofertowego zawarł umowę poddzierżawy na szpital ze spółką AMG oraz umowę subrogacji z tą samą spółką. Oznaczało to, że AMG zgodziło się spłacić długi NZOZ „Klinika” na kwotę 2 miliony złotych. Wówczas Rada Powiatu w celu zapewnienia kontynuacji usług świadczonych przez Szpital Rycki podjęła uchwałę o zawarciu umowy dzierżawy ze spółką AMG.

Niebawem jednak również i w spółce AMG Centrum Medyczne, zaczęły pojawiać się kłopoty. W 2016 r. właściciele spółki sprzedali swoje udziały kolejnemu podmiotowi, jakim jest Centrum Dializa. Niewiele to jednak pomogło, gdyż problemy finansowe zaczęły mieć wpływ na sposób leczenia pacjentów, jak też na realizację zobowiązań pracowniczych. Na początku października spółka AMG Centrum Medyczne poinformowała Wojewodę Lubelskiego, że ze względu na ciężką sytuację, może zaprzestać świadczenia usług medycznych.

Jako przyczyny problemów wskazywano finansowanie szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia w formie ryczałtowej nie zapewniające potrzeb placówek oraz na problemy z zatrudnieniem lekarzy. 8 października odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu, na którym omawiano trudną sytuację szpitala. Zapadły wtedy uzgodnienia, że spółka będzie prowadzić szpital do czasu przejęcia szpitala przez powiat lub innego operatora. Zarząd Powiatu, zamierzał bowiem zmienić podmiot dzierżawiący szpital, analizowano nawet ponowne utworzenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rykach. Ostatecznie jednak firma AMG postanowiła nie czekać i zadecydowała o zamknięciu szpitala.

(fot. TVP Lublin)

9 komentarzy

  1. Przecież wszyscy chcą prywatnych szpitali. W Rykach mają. Co prawda zamknięty, ale jest.

    Niestety, ale prawdziwy szpital, to nie to samo co pseudoszpital wykonujący dobrze płatne zabiegi o niskim ryzyku, a w przypadku niepowodzenia oddający powikłanych pacjentów, do prawdziwych szpitali. Dlatego prywatny szpital wykonujący operacje ortopedyczne, czy laryngologiczne to nie to samo co prywatny szpital, do którego trafiają pacjenci z wieloma chorobami jednocześnie. Dwa różne światy, ale ludzie patrząc przez pryzmat tych pierwszych domagają się prywatyzacjiprawdziwych szpitali.

    • Gdyby rządziło PO to szpital nadal by istniał i kasa z NFZ by płynęła za zabiegi których by nie było , ale PO kontrolach się upier….ło .

  2. Prawdziwa Wolska naszych marzeń !!

    • Najlepsze, że tam od lat rządzi PiS i teraz też wygrał PiS.
      Einstein coś kiedyś mówił na temat dwóch rzeczy, które są nieskończone… co do jednej nie miał co prawda pewności, ale chodzi tu o tę drugą.

  3. Przecież sprywatyzowane miało działać idealnie. A tu taki zonk.

  4. Karaki to strat kretacz, banki od dawna mu nie daja kredytow, a w powiecie jeszcze zyli nadzieja, ze on ich z kolan podniesie… chodzil po bankach i wyciagal kredyty i bral nogi za pas, jak juz kasa z lapowek nie wystarczala.

  5. Nie myślący człowiek

    Ten szpital to i tak nie leczył. Lepiej ze go zamknęli szedłeś po pomoc to i tak cię odesłali do innego, tak wiec na czym mieli zarabiać? Ogólnie porażka, dobrze ze zamknęli a jakaś spółka co chciała mieć AMG to może teraz na Mercedesie AMG zobaczyć.

  6. … po co komu szpital Rycki ! wystarczy że są – jaja Ryckie , sery Ryckie i to kojarzy się z Rykami !

Z kraju