Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jakie są przyczyny smogu w Polsce i jak można ograniczać jego powstawanie? (wideo)

Dr Mateusz Dobek z Katedry Hydrologii i Klimatologii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS przybliża problematykę smogu. Tłumaczy jakie są przyczyny tego zjawiska, konsekwencje oraz w jaki sposób każdy z nas może ograniczyć jego powstawanie.

– Głównym źródłem szkodliwych związków w atmosferze jest spalanie paliw kopalnych. Warto tutaj zwrócić uwagę na problem tzw. niskiej emisji – tłumaczy dr Mateusz Dobek. – Często myślimy, że głównymi źródłami zanieczyszczeń jest przemysł, natomiast jest to mylne przekonanie.

Więcej szczegółów o tym, jak powstaje smog i jak można ograniczać jego powstawanie, zobaczycie w filmie.

(fot. pixabay.com, wideo UMCS)

 

26 komentarzy

  1. Czystszym powietrzem mogą się cieszyć kraje nadmorskie. Wiatr znad oceanu przynosi powietrze bez dymu. Chyba że akurat przepływa Akademik Kuzniecow, to nie.

  2. Jeśli Polska znajduje się na szarym końcu listy państw europejskich jeśli chodzi o zanieczyszczenia atmosfery to chyba ok .

  3. Myśliciel czy tam Myśliwy...

    Bardziej podnieście ceny na gaz do celów grzewczych to będzie jeszcze większy smog.

  4. Lobby ekologiczne sieje zamęt w naszych głowach. Tylko po to aby sprzedać ekologiczną technologię którą produkują ich firmy. Jak są tacy eko to niech ograniczą produkcję w fabrykach to i zużycie prądu spadnie. Ciągle nam wmawiają jakieś hasła których się mamy bać: dziura ozonowa, kwaśne deszcze, ocieplenie klimatu (nie przyjęło się to teraz jest bardziej pasujące „zmiany klimatyczne”). I wmawiają nam że od tego się umiera i takie tam. Oraz że żydokomunistyczna europa zbawi świat jak odejdzie od węgla- a reszta świata ma to gdzieś i kotłuje żeby napędzać fabryki w których produkuje się ekologiczne gadżety dla europy, oraz całą resztę produktów od miksera do samochodu. Ludzie obudźcie się. Mityczna Emisja dwutlenku węgla- a cały czas w przyrodzie jest go tyle samo… Topniejące lodowce i przybywanie wody w morzach i oceanach-gdzie to jest? Dajemy się robić w konia na każdym kroku. Sprzęt agd żarówki led z 10 plusami a rachunki coraz wyższe-specjalnie nam to wciskają żeby mniej zużywać a płacić więcej. Domy poocieplane nie idzie 7 ton węgla na zime tylko 3 i jest coraz większy smog… Coś tu nie gra.

  5. Przyczyna smogu w Polsce leży w Niemczech !!

  6. a nie palenia śmieci?

  7. to teraz ekolodzy będę mieli powód do badań – ile wzrośnie zanieczyszczenie miast w związku z wprowadzonymi zmianami w ruchu drogowym gdy przy każdym przejściu trzeba będzie się zatrzymać

Wiadomości z info112