Jakie są częste problemy z klimatyzacją oraz jak je rozwiązać?
13:30 16-09-2024 | Autor: redakcja
Problemy z chłodzeniem i przepływem powietrza
Zdecydowanie jednym z najczęstszych problemów z klimatyzacją jest niedostateczne chłodzenie mimo odpowiednich ustawień temperatury. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj przyczyną jest niedostateczny poziom czynników chłodniczych. W głównej mierze to właśnie te substancje odpowiadają za prawidłowy proces chłodzenia. Można powiedzieć, że są wręcz „paliwem” naszego klimatyzatora. Kolejnym z powodów może być zablokowany lub zakurzony filtr powietrza. Na skutek problemów z przepływem powietrza urządzenie przestanie działać efektywnie. Najprostszy sposób, aby uniknąć problemów z chłodzeniem i przepływem powietrza to przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych. Wszelkie obawy i pytania dotyczące przeglądu i użytkowania klimatyzatora warto kierować do montażysty urządzenia. To osoba o odpowiednich kompetencjach, która powinna przeprowadzić instruktaż korzystania z klimatyzacji dla klienta. Klimatyzacja Lublin montaż – to tu znajdziemy godne polecenia klimatyzatory z profesjonalnym montażem w cenie.
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – jak sobie z nim poradzić?
Brzydki zapach z klimatyzatora pojawia się, kiedy w urządzeniu nagromadzą się bakterie i pleśń. Zapach stęchlizny i wilgoci jest nie tylko nieprzyjemny, ale również szkodliwy dla naszego zdrowia. Mikroorganizmy rozwijają się w ciemnym i wilgotnym środowisku, dlatego parownik klimatyzacji i filtry, stają się dla nich idealną pożywką. Jedynym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu jest regularne czyszczenie klimatyzacji. Czasem warto przeprowadzić także dezynfekcję urządzenia, ponieważ dzięki niej pozbywamy się szkodliwych drobnoustrojów. Najpopularniejszą formą dezynfekcji klimatyzatora jest ozonowanie. Metoda ta wykorzystuje ozon, który działa bakterio-, grzybo- i wirusobójczo. Nieczyszczona klimatyzacja może doprowadzić nawet do astmy, alergii i podrażnienia układu oddechowego.
Cieknąca z klimatyzatora woda – co możemy zrobić?
Skropliny powstające w klimatyzatorze to naturalny skutek pracy urządzenia. Jeżeli woda kapie w niewielkich ilościach z jednostki zewnętrznej, jest to spowodowane różnicą temperatur pomiędzy ciepłym otoczeniem i agregatem. Kropelki wody przypominające rosę, które gromadzą się na jednostce zewnętrznej, to także nie jest powód do stresu. Co najistotniejsze – woda nie powinna wyciekać z jednostki wewnętrznej i w takiej sytuacji warto jak najszybciej skontaktować się z serwisantem. Krople wody cieknące z klimatyzacji mogą uszkodzić ściany, a także podłogę, szczególnie jeśli jest drewniana. Pojawiająca się kałuża wody, może świadczyć o usterce na pompie lub tacy skroplin, a także niedrożnym odpływie skroplin i innych wadach urządzenia. Najlepsze, co możemy zrobić, aby zapobiegać tego typu zdarzeniom, jest regularny przegląd i monitorowaniu wszelkich zmian w pomieszczeniu, które mogą wynikać z nieprawidłowej pracy urządzenia, np. pojawiającej się pleśni na ścianach i nietypowa wilgotność.