Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jaką dietę powinien mieć amstaff? Na co zwrócić szczególną uwagę w układaniu jadłospisu dla psa?

Amstaff to specyficzna rasa psa, która wymaga zarówno odpowiedniego wychowywania, jak i żywienia. Zarówno amstaff z hodowli, jak i amstaff do adopcji potrzebuje dobrze zbilansowanej i zrównoważonej diety, która zapewni mu zdrowie. Ile żyją amstaffy? Czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie? Ile razy dziennie karmić amstaffa oraz jaka karma będzie najlepsza dla tej rasy? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym karmić amstaffa? Zobacz, czym powinien wyróżniać się pokarm dla tej rasy

Żywienie amstaffów to bardzo ważne zadanie dla każdego właściciela rasy. Najlepiej podawać amstaffowi pełnoporcjową karmę – zarówno suchą, jak i mokrą. Najbardziej istotne jest jednak, aby karma posiadała kilka ważnych cech:

  1. Musi być dopasowana zarówno do wieku, jak i stanu zdrowia amstaffa bądź jego aktywności fizycznej.
  2. Powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje amstaff.
  3. Być atrakcyjna dla psa pod względem smakowym oraz wygodna do zjedzenia.
  4. Musi być lekkostrawna, a także zapewniająca utrzymanie ciała psa w dobrej kondycji.
  5. Każda karma – niezależnie od rodzaju – musi być bezpieczna dla zdrowia amstaffów.

Ile żyją amstaffy? Średnio od 12 do nawet 16 lat. Żeby jednak psy mogły przeżyć tyle lat w pełni sił i o doskonałym zdrowiu, należy im zapewnić jak najlepszej jakości karmę. Czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie? Okazuje się, że tak – pozwolenie musi zostać wydane przez gminę. Brak takiego dokumentu może skutkować nawet odebraniem czworonoga. Więcej na temat pozwolenia na posiadanie amstaffa przeczytasz na Fajny Zwierzak.

Karma sucha kontra mokra – czym karmić amstaffa?

Psa można karmić zarówno suchą, jak i mokrą karmą. Oba rodzaje są dozwolone i jak najbardziej prawidłowe jest odżywanie nimi pupila. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak podawanie amstaffowi zarówno karmy suchej, jak i mokrej, ponieważ każda z nich zawiera zupełnie inne właściwości. Mokra karma bardziej przypomina naturalne jedzenie, dlatego amstaffy chętniej ją zjadają. Jako że jednak w 80% karmy te składają się z wody, należy uzupełniać ją również o suchą, bardziej kaloryczną karmę.

Sucha karma pomoże utrzymać zdrowie jamy ustnej amstaffów, ponieważ gryząc ją, psy mechanicznie usuwają osad nazębny. Sucha karma jest bardziej energetyczna, a także ekonomiczna i wydajna. Co ważne, możesz ją zabierać w każdą podróż i przechowywać w pojemniku poza lodówką. Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na odżywianie amstaffów jest łączenie różnego rodzaju produktów – a więc karmy suchej z mokrą. Można również żywić psiaka, stosując dietę BARF. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób ułożyć menu dla swojego amstaffa, najlepiej zapytać o to doświadczonego dietetyka weterynarii.

Co powinno znajdować się w dobrej karmie dla amstaffa?

Zarówno amstaff z hodowli, jak i amstaff przeznaczony do adopcji potrzebuje wysokojakościowej karmy i zrównoważonej diety. Potrzeba mu dużej ilości białka, ponieważ rasa należy do bardzo aktywnych. Czym karmić amstaffa? Oto najważniejsze składniki dobrej karmy dla tej rasy:

  • Mięso – to najważniejszy składnik w karmie. Najlepiej, żeby było go jak najwięcej. Mięso powinno być określone w składzie produktu jako świeże. Unikaj mączek mięsnych, które nie są zdrowe i zazwyczaj nie smakują psom. 
  • Oleje roślinne i rybne – to cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6, dzięki którym młode amstaffy zdrowo rosną i u których z pomocą wielonienasyconych kwasów może rozwijać się układ nerwowy. 
  • Warzywa i owoce – najlepsze źródło witamin, bez którego ciężko o dobre zdrowie amstaffa.

Pozostałymi składnikami karmy mogą być probiotyki FOS i MOC, dzięki którym przewód pokarmowy amstaffów zabezpieczony będzie przed różnymi bakteriami, a trawienie psów znacznie się polepszy.

Ile razy dziennie karmić amstaffa?

Sporo zależy od wieku psa, a także jego wagi. Szczeniaki powinny jeść kilka posiłków dziennie, a dorosłe psy dwa razy każdego dnia (np. rano i wieczorem). Jako że amstaffy są dość ciężkie, narażone są na skręt żołądka. Z uwagi na to powinny mieć podzielone posiłki – lepiej, żeby jadały częściej, ale mniejsze porcje. Warto pamiętać również o tym, że nie należy karmić amstaffów tuż przed aktywnością fizyczną. Jedzenie podawać im trzeba po wykonanym zadaniu bądź ok. godzinę przed wysiłkiem.

Wiemy już, że małe amstaffy należy karmić kilka razy dziennie – najlepiej od 4 do 5 razy na dobę. Dorosłym psom jedzenie podaje się 2 razy dziennie. A co z psimi seniorami? Otóż można karmić je tak samo, jak dorosłe psy – a więc 1 bądź 2 razy na dobę. 

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy starsze psy same mogą gryźć pokarm. Jeśli nie, należy podawać im jedzenie w formie miękkiej. Amstaff połykający duże kawałki jedzenia może nabawić się bowiem poważnych problemów zdrowotnych – zwłaszcza zaczopowania jelita, które czasami może być śmiertelne w skutkach.