690 680 960

Jak obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w miastach województwa lubelskiego (zdjęcia)

Msze w intencji ojczyzny, składanie kwiatów pod pomnikami czy też koncerty online lub przejazdy przez ulicami. Praktycznie w każdym z miast naszego regionu uczczono Narodowe Święto Niepodległości.

W poniedziałek wojewoda lubelski Lech Sprawka ogłosił, że w związku z trwającą pandemią koronawirusa oraz wynikającymi z niej obostrzeniami, w bieżącym roku nie będą organizowane w województwie lubelskim oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada. Mieszkańców zachęcono do symbolicznego uczczenia tego dnia poprzez udekorowanie swoich domów i mieszkań biało-czerwonymi flagami. Jednak w większości miast powiatowych zorganizowano symboliczne wydarzenia mające na celu uczczenie tej ważnego dla Polaków dnia.

Lublin:

Jak wyjaśniał we wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk, w tym roku z powodu pandemii żadne oficjalne obchody 11 listopada nie odbędą się. Zachęcił jednak wszystkich mieszkańców, by tego dnia ozdobić okna, balkony i domy Biało – Czerwoną flagą. W południe po hejnale Lublina, z balkonu ratusza trębacz zagrał melodię Mazurka Dąbrowskiego. Wieczorem w kolorach naszej narodowej flagi podświetlony będzie ratusz oraz stadion Arena Lublin

Z kolei Wojewoda lubelski Lech Sprawka symbolicznie uczcił ten dzień składając kwiaty przy pomniku Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim.

Biała Podlaska

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w w Białej Podlaskiej przebiegały w tym roku kameralne, ale jak zaznaczono, były nie mniej ważne niż w latach ubiegłych. W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Zastępca prezydenta Michał Litwiniuk, Maciej Buczyński, naczelnik Gabinetu Prezydenta Wojciech Sosnowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Stanisław Romanowski oraz delegacje władz państwowych, wojewódzkich, klubów radnych, spółek miejskich złożyli kwiaty przy Pomniku Niepodległości na pl. Wolności i przy tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu znajdującej się przy wejściu do magistratu. W miejscach pamięci zapalono też znicze.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Narodowe Święto Niepodległości – w tym roku kameralne, ale nie mniej dla nas ważne ❤️

🇵🇱 ”Polska ma taką…

Opublikowany przez Miasto Biała Podlaska Środa, 11 listopada 2020

Biłgoraj

Biłgorajskie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godz. 9.30 mszą świętą w kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie w uroczystościach przy Pomniku Jubileuszowym wzięli udział przedstawiciele Sejmu RP, władz powiatu, miasta i gminy Biłgoraj oraz radni powiatowi i miejscy. Oprawę uroczystości zapewnili harcerze.

Chełm

Inny niż dotychczas charakter miało także Narodowe Święto Niepodległości w Chełmie. Nie było tradycyjnego świętowania z mieszkańcami, czyli parady kawalerii, defilady wojskowej i oficjalnych wystąpień. Obchody ograniczyły się do Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która została odprawiona o godz. 9:30 w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Indywidualne składanie wieńców i wiązanek odbyło się przy Mauzoleum na Górze Chełmskiej oraz przy Pomniku Niepodległości na Placu dr. E. Łuczkowskiego.

102. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 🇵🇱

🇵🇱 Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości mają nietypowy…

Opublikowany przez Miasto Chełm Środa, 11 listopada 2020

Hrubieszów

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Hrubieszowie zostały ograniczone do symbolicznych gestów. Wystawiono wartę honorową, flaga państwowa została uroczyście wciągnięta na maszt i odśpiewano hymn państwowy. W imieniu hrubieszowskiej społeczności przed południem kwiaty pod Pomnikiem Legionisty złożyli Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska wraz z Przewodniczą Rady Miejskiej Anną Naja w asyście Straży Miejskiej oraz z przedstawicielem 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala.

Szanowni Państwo, w tym roku obchody 🇵🇱 Narodowego Święta Niepodległości 🇵🇱 zostały ograniczone do symbolicznych gestów….

Opublikowany przez Hrubieszów Miasto z Klimatem Środa, 11 listopada 2020

Janów Lubelski

W Janowie Lubelskim uroczystości zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe. Było skromnie, ale godnie. Najpierw o godzinie 9.00 w Janowskiej Kolegiacie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w trakcie której uczestnicy wysłuchali homilii ks. proboszcza Tomasza Lisa. Następnie przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przy pomnikach Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa.

Dzisiejsze uroczystości z okazji 102 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości zostały zorganizowane przez…

Opublikowany przez Krzysztof Kołtyś Środa, 11 listopada 2020

Krasnystaw

W Krasnymstawie obchody ograniczyły się do mszy świętej w intencji ojczyzny, która została odprawiona w samo południe w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego. Następnie została odsłonięta tablica upamiętniająca pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 roku w Krasnymstawie. Później odbył się wspólny patriotyczny przejazd ulicami miasta.

Kraśnik

Dzień 11 listopada w Kraśniku świętowano głównie sprzed ekranów komputerów lub smartfonów. Uroczystości rozpoczęła o 10:30 msza święta w kościele pw. WNMP. Po zakończeniu nabożeństwa zostały złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy mogli również oglądać online występy młodych artystów poświęcone wydarzeniom związanym z walką o Niepodległość.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Opublikowany przez Kraśnik Środa, 11 listopada 2020

Lubartów

W Lubartowie przedstawiciele władz miasta uczestniczyli we Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podczas której homilię wygłosił ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. Następnie delegacje samorządowe oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń symbolicznie oddali cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność, składając wieńce przy Klasztorze O.O. Kapucynów pod płytą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Delegacje udały się także pod budynek Lubartowskiego Ośrodka Kultury, gdzie złożyły wieniec pod płytą upamiętniającą żołnierzy walczących o Niepodległą.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱W tym ważnym dla Polski dniu 11 listopada 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 świętujemy i pamiętamy o Niepodległej pomimo trudnego dla nas…

Opublikowany przez Urząd Miasta Lubartów Środa, 11 listopada 2020

Łęczna

Symboliczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się również w Łęcznej. Na nic więcej nie pozwalał stan epidemiczny i wprowadzone ograniczenia. Na odsłoniętej dzisiaj, na Placu Powstań Narodowych, płycie pamiątkowej po raz pierwszy ułożono wieńce i znicze.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱W Łęcznej odbyły się symboliczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Na więcej nie pozwala stan…

Opublikowany przez Urząd Miejski w Łęcznej Środa, 11 listopada 2020

Łuków

Miejskie uroczystości, upamiętniające 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Łukowie ograniczyły się do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele samorządu: Zastępca Burmistrza Miasta Łuków Paweł Krasuski, Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Okliński oraz dwójka wiceprzewodniczących Rady Miasta: Urszula Chruściel i Przemysław Suchodolski.

ℹ️ Za nami oficjalne miejskie uroczystości, upamiętniające 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 🇵🇱 W tym…

Opublikowany przez Miasto Łuków Środa, 11 listopada 2020


Opole Lubelskie

Starosta Opolski Dariusz Piotrowski, Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim Radosław Śpiewak złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej z okazji Święta Niepodległości. W kameralnych uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele Stowarzyszenia Nasza Historia.

Starosta Opolski Dariusz Piotrowski, Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w…

Opublikowany przez Powiat Opolski Środa, 11 listopada 2020

Parczew

W Parczewie mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców gminy zrezygnowano z tradycyjnych obchodów tego święta tj. wspólnego przemarszu i składania kwiatów pod pomnikami. W Bazylice Mniejszej odprawiona została jedynie Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Puławy

Tak jak co roku o godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa we Włostowicach odbyła się Msza Święta, jednak z uwagi na remont kościoła, miała ona miejsce w tymczasowym namiocie. Po nabożeństwie miało miejsce symboliczne złożenie kwiatów przez władze Miasta pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości, który ze względu na remont świątyni, zlokalizowany jest wewnątrz namiotu.

Dla mieszkańców odbył się koncert online w wykonaniu Puławskiej Orkiestry Dętej oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”. Była też okazja do wysłuchania krótkiego koncertu patriotycznego w wykonaniu Orkiestry z towarzyszeniem Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”. Na zakończenie programu artystycznego zaprezentowane zostały występy laureatów XVI Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej „Żeby Polska była Polską”.

🇵🇱Dzień 11 listopada to dla nas, Polaków jedna z najważniejszych dat. Tegoroczne obchody Narodowego Święta…

Opublikowany przez Puławoaktywni Środa, 11 listopada 2020

Radzyń Podlaski

W Radzyniu Podlaskim o godzinie 11.00 w kościele Świętej Trójcy odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej przedstawiciele Miasta, Gminy i Powiatu złożyli kwiaty przy Pomniku Niepodległości na Placu Wolności. Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wystosował do mieszkańców okolicznościowe przemówienie.

Ryki

W symbolicznym wymiarze odbywały się obchody Święta Niepodległości również w Rykach. W godzinie 9:00 w Kościele Parafialnym w Rykach została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Składanie wiązanek i symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem „Bojownikom o Wolność Ojczyzny” w Rykach nie miało zorganizowanej formy, tak jak dotychczas. Każdy kto chciał uczcić Narodowe Święto Niepodległości w taki sposób, mógł tego dokonać indywidualne. Dzięki samorządom Miasta i Gminy Ryki, pomnik „Bojownikom o Wolność Ojczyzny” został udekorowany chryzantemami odkupionymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rykach od lokalnych hodowców kwiatów. Samorząd gminny udekorował chryzantemami również miejsca kultu religijnego oraz pamięci narodowej na terenie Ryk, a także Rynek w centrum miasta.

Świdnik

W Świdniku władze Miasta i Powiatu złożyły kwiaty pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Jednak mieszkańcy miasta oraz powiatu nie siedzieli bezczynnie w domach. Ulicami przejechała parada, w której wzięli udział motocykliści, kierowcy samochodów osobowych a nawet rowerzyści.

Dziś świętujemy inaczej niż zwykle 🇵🇱
Parada ulicami Świdnika z okazji Narodowego Święta Niepodległości 🇵🇱
___
Łukasz…

Opublikowany przez Powiat Świdnicki w Świdniku Środa, 11 listopada 2020

Włodawa

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyńsk i Przewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie Joanna Szczepańska w imieniu mieszkańców złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W uroczystości wzięła również udział Monika Pawłowska Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbyła się również Msza święta w intencji Ojczyzny.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i Przewodnicząca Rady Miejskiej we…

Opublikowany przez Włodawa Miasto Trzech Kultur Środa, 11 listopada 2020

Zamość

W Zamościu uroczystości odbyły się w przededniu 102. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W kościele Św. Jana Bożego w Zamościu odprawiono Mszę w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje udały się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gospodarzem uroczystości był Dowódca Garnizonu Zamość. Dodatkowo na Rynku Wielkim pojawiła się instalacja z biało-czerwonych parasoli. Świętowali za to mieszkańcy. Motocykliści zebrali się na parkingu przy ul. Peowiaków a następnie kolumną przejechali przez miasto. Zapalili również znicze przy rotundzie i pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

🇵🇱

#niepodleglosc
#zamosc
#11listopada
#pamietamy

Opublikowany przez Zamość – Twierdza Otwarta Wtorek, 10 listopada 2020

(fot. materiały samorządów)

4 komentarze

 1. Jacy niepodlegli niewolnicy w maskach na zdjęciach. Wystarczająco wymowne.

 2. lublin112 napisał:
  „Wieczorem w kolorach naszej narodowej flagi podświetlony będzie ratusz oraz stadion Arena Lublin”.
  Pisząc ten komentarz kolejny raz (od zachodu słońca) zerkam na kamery „na żywo” widoczne na oficjalnej stronie miasta Lublin.
  Co do Ratusza nie mam uwag.
  Arena Lublin też cały czas podświetlona ale jakoś żaden kolor nie przypomina „barw narodowych”.
  Chyba ktoś tam zaspał albo za „mocno świętuje”.

 3. A ja przespałam cały dzień. Też poświętowałam w imię zasad. ☺

 4. „Dzień 11 listopada w Kraśniku świętowano głównie sprzed ekranów komputerów lub smartfonów” – w Krasniku komputery i smartfony ? ;-)) LOL

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku