Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Inwestowanie

Inwestowanie pieniędzy to, wbrew dość powszechnym obawom, czynność niezbyt trudna, chociaż bardzo odpowiedzialna. W ten sposób zabezpieczamy przecież środki na trudniejsze momenty życia lub emerytalną przyszłość.

Oczywiście, inwestowanie może być trudne, gdy chcemy samodzielnie kupować akcje spółek notowanych na giełdzie. Wówczas musimy poświęcić temu sporo czasu i energii, bo ten rodzaj inwestycji wymaga nieustannego śledzenia sytuacji gospodarczej i rynkowej, analizowania komunikatów giełdowych i wreszcie sporej wiedzy.

Inaczej jest jeśli zdecydujemy się na kupno jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Ta oferta zwalnia nas bowiem z konieczności codziennego spędzania czasu przed ekranem. Co więcej, w takim wypadku „kupujemy” sobie wiedzę prawdziwych fachowców, na barki których spada obowiązek wyboru odpowiedniej strategii działania, spółek, śledzenia ich sytuacji oraz analizowania trendów gospodarczych.

Inwestowanie w fundusze jest także bezpieczniejsze. W portfelu funduszu inwestycyjnego jest z reguły kilkanaście lub kilkadziesiąt spółek z różnych branż, co powoduje, że ryzyko takiej inwestycji jest znacznie bardziej rozproszone niż w wypadku samodzielnego inwestowania. Dodatkowym atutem inwestowania poprzez fundusze inwestycyjne jest możliwość kupowania spółek właściwie na całym świecie. Choć teoretycznie jest to możliwe także w wypadku indywidualnego inwestowania w spółki, to w praktyce niemożliwe, a przynajmniej mało realne.

A tymczasem inwestowanie zagranicą stało się w ostatnich latach właściwie niezbędne. Polska giełda przez ostatnie lata właściwie dryfowała, nie dając inwestorom powodów do zadowolenia. Ostatnio sytuacja nieco się wprawdzie poprawiła, ale przewidywania specjalistów nie są optymistyczne. Po pierwsze, warszawski parkiet jest zdominowany przez spółki ze schyłkowych branż, takich jak energetyka, czy bankowość. Po drugie, a jego zachowaniu w praktyce decydują przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, a więc podmioty upolitycznione, nie do końca kierujące się interesem swoich, zwłaszcza mniejszościowych, akcjonariuszy. Ostatnio sytuację poprawił, na szczęście, debiut Allegro. Lepiej jest na New Connect, parkiecie dla mniejszych spółek, gdzie inwestorzy mogą kupować akcje firm technologicznych czy biotechnologicznych, czyli pracujących w sektorach, które od lat, a w tym roku szczególnie, cieszą się największym wzięciem i wypracowują najwyższą stopę zwrotu. Dlatego jeśli tylko czujemy się odpowiedzialni za swoje pieniądze, powinniśmy dywersyfikować ryzyko i inwestować na dużych giełdach, gdzie jest znacznie więcej notowanych podmiotów i gdzie wzrosty indeksów są bardziej satysfakcjonujące, na przykład w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji lub wręcz na rynku globalnym. Takie inwestowanie jest równie łatwe, jak w fundusze działające na rodzimym rynku.

Jedno jest pewne. W dobie niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji lokaty bankowe odeszły do lamusa. Inflacja w Polsce oscyluje już powyżej 3%, a oprocentowanie oszczędnościowych produktów bankowych wokół 0%. Inwestowanie, i to inwestowanie w akcje, jest dzisiaj jedynym rozsądnym wyjściem, bo tylko w ten sposób uchronimy nasze oszczędności przed hydrą inflacji.

Autorem niniejszego materiału jest F-Trust S.A. i przysługują mu wszelkie majątkowe prawa autorskie do niniejszego opracowania. Opinie wyrażone w niniejszym materiale stanowią wyłącznie wyraz poglądów jej autora.

F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów. Ryzyko wykorzystywania informacji zamieszczonych na stronie internetowej F-Trust, w szczególności ryzyko podjęcia decyzji inwestycyjnej, ponosi wyłącznie użytkownik niniejszej strony internetowej.