690 680 960

Ile należy biegać, aby schudnąć?

Wiele osób rozpoczynających proces odchudzania decyduje się na dodanie do swojego dnia treningów biegowych. Jest to sport niewymagający praktycznie żadnych nakładów finansowych – wystarczy założyć sportowe obuwie, wyjść z domu i po prostu biegać. Przed pierwszym treningiem warto jednak dowiedzieć się jak biegać, aby skutecznie pozbyć się niechcianych kilogramów. Jakie są podstawy odchudzania? Ile czasu warto poświęcić na bieganie, aby trening był możliwie najbardziej efektywny?

Systematyczność kluczem do sukcesu

Aby skutecznie pozbyć się nadmiarowych kilogramów – bez efektu jojo – warto wprowadzić ogólne zmiany do swojego trybu życia. Ruch fizyczny to podstawa do osiągnięcia dobrze wyglądającej, zdrowej sylwetki. Same treningi to jednak tylko jeden z wielu ważnych aspektów odgrywających decydujący wpływ na proces odchudzania. Pierwszym krokiem do sukcesu może okazać się pokonywanie części drogi do pracy pieszo zamiast komunikacją miejską. Warto też jak najczęściej wybierać się w wolnych chwilach na spacery.

Pierwsze biegowe treningi powinny być niezbyt długie, ale systematyczne. Dobrym schematem będzie bieganie co drugi dzień. Kluczowa jest bowiem regeneracja – organizm powinien być wypoczęty, aby skutecznie redukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości buty i odzież, aby nie ryzykować wystąpieniem niechcianej kontuzji. Przydatnym elementem garderoby jest polar, który skutecznie odprowadza wilgoć. Dobry jakościowo polar, odpowiedni na treningi biegowe można zakupić w sklepie internetowym http://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/polary.html.

Jak ułożyć skuteczny plan treningowy?

Bieganie to efektywny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Trening jednak powinien być odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb. Podstawową informacją jest fakt, iż największa ilość tkanki tłuszczowej jest spalana w przedziale od 60 do 70 procent maksymalnego tempa. Należy więc pamiętać o tym, że bieganie z maksymalną mocą nie jest najlepszym pomysłem.

Początkowe dystanse nie powinny być zbyt długie. Optymalne będą trasy 1-2 kilometrowe, które później należy stopniowo wydłużać. Osoby początkujące często rozpoczynają też od nieco dłuższych odległości, jednak wtedy trenują w formie marszobiegów. Najbardziej efektywny czas trwania treningu to około 40-60 minut. Wynika to z tego, że organizm przez pierwsze 20 minut pobiera energię z glikogenu zmagazynowanego w mięśniach i wątrobie.

Dieta ważnym aspektem procesu odchudzania

Nawet najbardziej systematyczny biegacz wykonujący długie i męczące treningi nie schudnie, jeżeli będzie spożywał zbyt dużą liczbę kalorii. Aby efekty diety odchudzającej połączonej z treningiem biegowym były długotrwałe, warto wprowadzić do swojego życia nowe nawyki żywieniowe. Spożywane posiłki powinny zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu i dostarczać mu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Bilans kaloryczny jednak powinien pozostać ujemny, aby skutecznie gubić nadmiarową tkankę tłuszczową. Wszystkie słodkie napoje i inne produkty, w których składzie znajduje się zbyt duża ilość cukru należy wyeliminować. Spożywane dania powinny być przygotowane z nieprzetworzonych produktów i zawierać odpowiednią ilość makroskładników. Dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z regularnym bieganiem to gwarancja skutecznego odchudzania

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Rodzinny na Rynku w Modliborzycach
Koncert: Śpiewajmy Piosenki Żołnierskie
Zlot motocyklowy w Szczebrzeszynie
Obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin
Piknik Rodzinny w Konopnicy