Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ile kosztuje organizacja komunii w 2023?

Komunia to niezmiennie, oprócz ślubów, najpopularniejsza uroczystość rodzinna w Polsce. I wcale nie najtańsza – koszt przyjęcia komunijnego dla 25 osób organizowanego w restauracji oscyluje w 2023 roku w granicach 5 000 zł – wynika z danych Briefly, wyszukiwarki i platformy do rezerwacji lokali na przyjęcia okolicznościowe i imprezy firmowe.

Najwięcej na organizację komunii planują wydać rodzice z Warszawy, Katowic i Krakowa. Dzięki większej liczbie i konkurencji wśród lokali można w tych miastach znaleźć jednak tańsze restauracje, gdzie ceny zaczynają się od 150 zł za osobę.

W mniejszych miejscowościach wyjściowe stawki bywają wyższe w związku z mniejszą dostępnością lokali. Hotele i sale bankietowe z dużym terenem zielonym oferują czasem całodzienne przyjęcia z dodatkowymi animacjami i atrakcjami dla dzieci np. w postaci wielkich dmuchanych zjeżdżalni. Wówczas cena za osobę sięga nawet 400 zł.

– W Polsce średni koszt przyjęcia komunijnego w restauracji lub sali bankietowej wynosi 195 zł za osobę dorosłą. Dzieci mogą liczyć na 30-50% rabat – wskazuje Tomasz Szczęśniak, prezes Briefly.

Eksperci portalu Briefly przeanalizowali koszt przyjęć komunijnych z podziałem na województwa. Najwięcej wydadzą rodzice na Mazowszu i na Śląsku. Średnio muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 220 zł za osobę, przy czym w samej Warszawie będzie to 230 zł. Nieco mniej wydadzą rodzice dzieci pierwszokomunijnych w województwie małopolskim (212 zł). Najniższe średnie ceny oferują lokale z województw warmińsko-mazurskiego (159 zł za osobę), podlaskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego (niecałe 170 zł).

Ile kosztuje organizacja komunii w 2023?

Źródło: Analiza portalu Briefly

Jakie rodzaje wydatków czekają na rodziców organizujących komunię?

Przyjęcie komunijne to największy, ale nie jedyny wydatek rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. W przypadku tej uroczystości możemy wyróżnić pięć kategorii kosztów:

1. przyjęcie dla ok. 20-25 osób (z danych portalu Briefly właśnie tylu gości średnio zapraszają Polacy na komunię)
2. strój komunijny tj. zazwyczaj biała alba i buty
3. wydatki kościelne:
· dewocjonalia dla dziecka: modlitewnik, różaniec, medalik
· usługi: ofiara dla księdza (lub tzw. “dar ołtarza”), wynagrodzenie organisty, sprzątanie, kwiaty jako dekoracja kościoła
· grupowy fotograf w kościele
4. usługi dodatkowe dla dziecka i najbliższej rodziny
· fryzjer & usługi beauty
· rodzinna sesja fotograficzna
5. …prezenty

Koszty organizacji komunii w 2023 roku
Ile kosztuje organizacja komunii w 2023?

Źródło: Analiza portalu Briefly

Jak ograniczyć koszty organizacji komunii?

– Pół żartem, pół serio najlepsza odpowiedź, to… odpuścić prezenty, licząc w tym aspekcie na gości. A tak bardziej na poważnie, jeśli pominiemy prezenty, to większość wydatków komunijnych stanowi organizacja obiadu dla gości, dlatego warto rozsądnie zaplanować przyjęcie niezależnie gdzie będzie organizowane – w restauracji czy w domu – komentuje Tomasz Szczęśniak, prezes Briefly, wyszukiwarki lokali na eventy.

W tym roku koszt przyjęcia komunijnego w restauracji zaczyna się od 150 zł za osobę, a średnie ceny oscylują w granicach 200 zł za osobę dorosłą. W przypadku dzieci zazwyczaj płacimy połowę kwoty. Ceny rok do roku urosły ok. 25%, a w stosunku do okresu sprzed pandemii Covid-19 nawet o 50%.

W związku z szalejącą inflacją pierwsza myśl rodziców pierwszokomunijnych szukających oszczędności zazwyczaj brzmi: “zorganizujmy przyjęcie w domu lub mieszkaniu”. Jednak, gdy się bliżej przyjrzymy temu pomysłowi, to już nie jest tak kolorowo. Jest to bowiem spore wyzwanie czasowe i logistyczne. Dlaczego?

Średnio na przyjęcie komunijne Polacy zapraszają 20-25 osób, w tym ok. 5 dzieci. Ograniczenie liczby gości może być trudne, bo to często pierwsza większa rodzinna impreza od 10 lat, tj. chrzcin lub pierwszych urodzin dziecka.

– Gdy dodatkowo zaczniemy sporządzać listę produktów do przygotowania obiadu i deseru, uświadomimy sobie ich ceny w sklepach i dodamy do tego kilkanaście godzin “przy garach”, to zaczyna się odechciewać – dodaje ekspert Briefly.pl.

Jeśli ktoś dysponuje odpowiednią przestrzenią w domu lub mieszkaniu, to dobrym rozwiązaniem, pomagającym nieco obniżyć koszty, a jednocześnie uniknąć uciążliwych i czasochłonnych przygotowań, jest zamówienie cateringu z restauracji. Wówczas możemy liczyć na koszt rzędu 100-120 zł od osoby za dwudaniowy obiad z przystawkami. Deser będziemy musieli zorganizować i opłacić dodatkowo.

W przypadku zamawiania cateringu należy pamiętać, aby z minimum kilkutygodniowym wyprzedzeniem zarezerwować posiłki. Rezerwacji lokalu na komunię rodzice dokonują zazwyczaj na jesieni roku poprzedzającego uroczystość. A czy jest w ogóle szansa na obniżenie kosztów w przypadku organizacji przyjęcia w lokalu? Jak najbardziej.

Na całkowity koszt przyjęcia komunijnego w restauracji wpływają także takie czynniki, jak rodzaj i liczba podawanych dań, czas trwania przyjęcia (najczęściej trwa 4-6 godzin), czy lokal jest wynajęty na wyłączność oraz czy należy doliczyć opłaty za dodatkowe atrakcje (jak np. animatorka dla dzieci, specjalne dmuchane place zabaw).

Warto pamiętać, że lokale oferując swoje usługi zakładają określony przychód na godzinę ze stolika lub sali. – Standardowo przyjęcie z okazji komunii trwa 3-4 godziny. Zatem, jeśli zdecydujemy się na krótszą, max 2-godzinną wersję z ograniczonym menu i bez sali na wyłączność, to możemy liczyć na niższą cenę – radzi Tomasz Szczęśniak z Briefly.

Co zrobić z zaoszczędzonym czasem? Zamiast deseru możemy zabrać gości na spacer do parku i na plac zabaw lub zaprosić do mieszkania na kawę i ciastko.

(fot. pixabay.com\grafika briefly.pl\źródło briefly.pl)

6 komentarzy

  1. A gdzie w tym wszystkim ukrzyżowany Pan, który za wszystkich umarł na krzyżu i jedzone pierwszy raz ciało tego Pana? Niezły cyrk

  2. Bóg jeżeli istnieje, to na pewno brzydzi się tego typu uroczystościami. Ludzie sami sobą się brzydzą uczestnicząc w tym satanistycznym obrządku, jakim jest chrzest, komunia, ślub i pogrzeb…. Temat dla wybranych

  3. Organizacja komuni kosztuje tyle , na ile mnie stać.

  4. 800+ kosztuje a może i więcej

Dodaj komentarz

Z kraju