Grupy policyjne „Speed” w kraju otrzymają nowe radiowozy. Pierwszy z pojazdów testują wielkopolscy policjanci (zdjęcia)

Do pierwszej komendy w kraju trafił nowy radiowóz, który na razie będzie przechodził testy. Wkrótce grupy „Speed” w całej Polsce otrzymają podobne auta do działań, głównie na drogach ekspresowych oraz autostradach.

Do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu w Wielkopolsce trafił pierwszy testowy model radiowozu, dla grupy „Speed”. Wkrótce podobne pojazdy trafią do komend w całym kraju. Samochody będą wykorzystywane głównie na drogach ekspresowych i autostradach. Policjanci otrzymają jeszcze lepsze narzędzie, niż do tej pory, do walki z drogowymi piratami.

Pojazd wyposażony jest w wideorejestrator prowadzący pomiary prędkości pojazdów na kilku pasach ruchu. Przykładowo, mundurowi jadąc drogą o trzech pasach ruchu, będą widzieli na monitorze prędkość każdego pojazdu znajdującego się przed nimi. To znacznie ułatwi eliminację kierowców, którzy na autostradach i drogach ekspresowych jeżdżą z nadmierną prędkością.

Całkowitą nowinką techniczną jest urządzenie badające spektrum powietrza w kontrolowanym na odległość pojeździe. Ma ono możliwość wykrycia, czy dany kierowca jedzie po wpływem alkoholu. Takie rozwiązanie pozwoli na szybkie zatrzymanie kierowcy jadącego na tzw. podwójnym gazie. O innych możliwościach nowych radiowozów policjanci nie chcą na razie mówić.

Jeżeli chodzi o dane techniczne, to radiowóz marki McLaren posiada moc 600 KM, przyśpiesza do 100 w niespełna 3 sekundy, a jego maksymalna prędkość to niemal 330 km/h.

(fot. Policja)

Zobacz również

53 komentarze

 1. Eh, szkoda dawać taki samochód:(((

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej