Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Groźne burze wystąpią na wschodzie kraju. Zagrożeniem będzie głównie deszcz powodujący podtopienia

Niedziela będzie kolejnym dniem z burzami w woj. lubelskim. Głównym ich zagrożeniem będą ulewne opady deszczu prowadzące lokalnie do zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych.

Na wschodzie kraju zaznaczy się dziś jeszcze płytka zatoka niskiego ciśnienia. Nad przeważającym obszarem Polski obecny będzie już klin wyżowy. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Przed frontem zalegać ma jeszcze gorące i niestabilne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, natomiast za frontem chłodniejsze polarno morskie.

Masa zwrotnikowa charakteryzować ma się dziś dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza, co będzie skutkować miejscowymi, nawalnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień. Akumulacja opadów w czasie burz do 30-90 mm, a nie można wykluczyć, że w wyniku przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem sumy opadowe przekroczą 100 mm, prowadząc do rozległych zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych.

Przepływ mas powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery będzie słaby, co w warunkach dużej niestabilności i sporej wodności atmosfery skutkować ma silnymi i wolno przemieszczającymi się burzami. Prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, szybko łączące się w struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Na granicy wypływu chłodnego powietrza mogą tworzyć się następne ośrodki konwekcyjne wykazujące się dużą aktywnością elektryczną.

Z uwagi na dużą wodność atmosfery i mocno przechłodzone wierzchołki chmur Cumulonimbus duża ilość wyładowań atmosferycznych jest bardzo prawdopodobna. Stwarzać będzie to zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Podczas burz mogą pojawić się opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Punktowo gradziny mogą być większe z trwałej i silnej burzy posiadającej rotujący prąd wstępujący. Największe gradziny mogą spaść z niemalże stacjonarnych burz z mezocyklonem. W czasie przechodzenia komórek burzowych powieje do 80-100 km/h, powodując lokalne szkody.

Pierwsze burze mogą pojawić się w pierwszej części dnia, ale szczyt aktywności burzowej prognozowany jest na popołudnie i wieczór. Wysoka aktywność burzowa jest spodziewana w pierwszej części nocy. Po godzinie 24 w poniedziałek grzmieć powinno w powiatach przygranicznych. Strefa korzystnych warunków do rozwoju burz w nocy z niedzieli na poniedziałek odsuwać ma się coraz bardziej na wschód, a klin wyżowy i napływ suchszego powietrza ma skutkować stabilizacją troposfery.

Lokalne burze możliwe są dziś w całym regionie, ale najwięcej burz powinno pojawić się na południu, wschodzie i południowym-wschodzie woj. lubelskiego. Szczególnie groźne burze są prognozowane w powiatach przy granicy z Ukrainą i Białorusią.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz powodujących szkody ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

16 komentarzy

 1. W której części Lubelszczyzny wystąpią burze?

  • Hmmm….Lokalne burze możliwe są dziś w całym regionie, ale najwięcej burz powinno pojawić się na południu, wschodzie i południowym-wschodzie woj. lubelskiego. Szczególnie groźne burze są prognozowane w powiatach przy granicy z Ukrainą i Białorusią.

 2. Jasny Gwint !!!

  Przyznam, że mnie sie to, natychmiast podoba sie !!!
  Oj, będzie sie działooo !!!

 3. Bzdury! Przychodzą te śmieszne alerty pogodowe i nigdy się nie sprawdziły jeszcze!

 4. Wczorajsza prognoza z windy.com się sprawdziła jeśli chodzi o miejsce wystąpienia burz.
  Dzisiaj podobne zjawiska prognozują dla wschodniej części Zamojszczyzny i na południe od Chełma ok godziny 14-16. Zobaczymy czy się sprawdzi.

 5. Maliniak inżynier

  Chyba z daleka idą te burzę i deszcz, bo jakos idą, idą, a dojść nie mogą.

 6. Na Lubelszczyźnie już grzmi ale na Lublin jak zwykle nie najdzie a deszcz by sie przydal

 7. ” nie najdzie? ” hahahha dobre 🙂

 8. deszcz powodujący podtopienia???? ale człowiek jest głupi – to ingerencja w koryta rzek, złe funkcjonowanie burzówek i cała ta betonoza powoduje podtopienia i powodzie. wracajcie do szkół wszyscy „specjaliści”.

Z kraju