Gratka dla fanów astronomii. Zbliża się zaćmienie słońca

Już za kilka dni na Lubelszczyźnie będzie można obserwować zaćmienie słońca. Księżyc przesłoni je w blisko 70 procentach.

Po raz pierwszy od blisko 4 lat w Polsce będzie można obserwować częściowe zaćmienie słońca. W piątek 20 marca księżyc znajdzie się pomiędzy słońcem a ziemią a tym samym przesłoni światło słoneczne. Podczas fazy maksymalnej przesłonięte zostanie 66 procent powierzchni tarczy słońca. Księżyc zacznie zasłaniać naszą najjaśniejszą gwiazdę od prawej strony, począwszy od górnej połowy tarczy. W Polsce zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47 i będzie trwało do godziny 12.07. Z kolei faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godzinie 10.57. Wtedy to słońce będzie w największym stopniu zasłonięte przez księżyc.

Żeby bezpiecznie obserwować zaćmienie słońca nie można tego robić gołym okiem. Jak ostrzegają specjaliści, bez obaw o uszkodzenie wzroku na słońce można patrzeć tylko i wyłącznie przez specjalną folię do obserwacji, która dostępna jest za kilka złotych w sklepach z akcesoriami astronomicznymi, bądź też przez szybki spawalnicze. Mitem jest że bezpieczeństwo gwarantują także płyty CD, klisze fotograficzne czy też zadymione kawałki szkła.

Całkowite zaćmienie słońca będą mieli możliwość oglądać mieszkańcy Wysp Owczych oraz norweskiego archipelagu Svalbard. Według prognoz meteorologicznych, w naszym regionie ma być niewielkie zachmurzenie oraz brak opadów. To sprawia, że jeżeli nic się nie zmieni, będą dobre warunki do obserwacji tego zjawiska. Warto tego dnia zerknąć w niebo, gdyż najbliższe, do tego niewielkie zaćmienie słońca nastąpi dopiero 10 czerwca 2021 roku. Z kolei aż 13 lipca 2075 roku będzie widoczne w naszym kraju praktycznie całkowite zaćmienie słońca.

(fot. wikipedia)
2015-03-14 08:55:12

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Niektórzy są tak „zaćmieni”, że nie tylko nie będą obserwować tego zjawiska, ale nawet o tym nie będą w stanie przeczytać w 112. 🙂

 2. Cieć z Lubartowskiej

  Myślę, że wielu szanownych obywateli będzie tak „zaćmionych”, że nie tylko nie będą w stanie obejrzeć tego zjawiska, ale nawet nie będą na tyle zainteresowani, żeby o tym przeczytać w 112. 🙂

 3. Wielu „zaćmi” się bez pomocy słońca

 4. ładnie to wygląda przez dyskietki komputerowe. Nie wiem jak bedzie na USB teraz 😛

 5. Wy trzej (na pewno trzej?) powyzej to tak na serio? Chociaz z roznych urzadzen piszecie? W kazdym razie – niezle z Was zartownisie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online