Ferie z WOT? Terytorialsi zapraszają uczniów i studentów

Jesteś uczniem lub studentem i chcesz zostać żołnierzem Wojska Polskiego nie rezygnując z dotychczasowych aktywności? Lubelscy Terytorialsi zapraszają na „Ferie z WOT”.

Ferie to dobry czas na rozpoczęcie przygody z wojskiem. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz kolejny przygotowała projekt „Ferie z WOT” z myślą o osobach młodych, które uczą się lub studiują. W czasie zimowej przerwy w nauce, która na Lubelszczyźnie przypada w terminie 13-26 stycznia 2020, ochotnicy będą mogli odbyć szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, która zakończy się uroczystą przysięgą wojskową.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT” powinni już teraz zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Przed kandydatami procedura poborowa, rozmowa kwalifikacyjna oraz badania lekarskie. Wniosek o powołanie do służby, można również złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

– Obserwujemy wzmożone zainteresowanie służbą w naszej formacji wśród młodych ludzi. Co trzeci nasz żołnierz ma mniej niż 25 lat. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT szczególnie widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce. Przygotowanie rozwiązania systemowego, które umożliwiło im udział w szkoleniach było dla nas jednym z priorytetów. Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i doprowadziły do sytuacji, w której młodzi ludzie mogą służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach – mówi dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Zimowe i letnie szkolenia podstawowe, organizowane specjalnie z myślą o pełnoletnich uczniach i studentach, cieszą się dużym zainteresowaniem na Lubelszczyźnie. Dzięki tegorocznym edycjom „Ferii z WOT” i „Wakacji z WOT” szeregi 2 LBOT zasiliło w sumie ponad 300 żołnierzy – ochotników. Przypomnijmy, lubelska brygada OT liczy dziś około 3500 żołnierzy, średnia wieku to 32 lata, a ponad 26% stanowią studenci i uczniowie.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

(fot. WOT)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Mile zaproszenie ciekawe kto skorzysta bo przeciez teraz dzieci studendi wola siedziec przed komputerem zami a t aktywnie spedzac czas

 2. 7-mio latek moze isc na szkolenie?

 3. Szukaja chetnych do usuwania sniegu. Wczesniej do wojska nie bylo chetnych, kazdy sie migal, a tetaz jak I’m placa za bycie w wot to nawet dziatki sie zglaszaja. Na miejscu wiekszosci pracodawcow juz dawno bym zwolnil takich ochotnikow Bo czesciej ich nie ma niz sa. Ale coz takie many prawo moze to sie w koncu zmieni.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online